DOLAR 18,6527 0.08%
EURO 19,7036 0.52%
ALTIN 1.072,620,18
BITCOIN 3186291,61%
Afyonkarahisar

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEB OKUL İDARECİLERİ GÖREVLENDİRME MÜLAKAT SÜRECİ

ABONE OL
26 Ekim 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kocatepe Gazetesi 26 Ekim 2014 Pazar 03:00:00
  Milli Eğitim Bakanlığında okul idarecileri görevlendirmesi yönetmeliği çalışma sürecini başlatmış bulunuyor. Ülkemizin her yanında okul müdürlüğüne görevlendirilmek isteyenler için mülakatlar bitti.Genel olarak baktığımızda her şehrimizde mevcut boş okul müdürlüğü normunun üç katı sayıda aday mülakata çağrıldı. Yine 2011 müdürlük sınavını kazananlarda aynı şekilde mülakata davet edildi. Komisyonlar kuruldu ve hafta sonu da olmak üzere süreç başladı. Görünen bariz gerçek müdürlük için beklenen çok fazla talebin olduğudur.Devlet memurluğu kanununda ikinci görev olarak sayılan ve eğitim öğretim hizmetleri sınıfında bulunan müdürlük aslında bir kariyer mesleği de değildir. Fakat son yıllarda öğretmenlerimizin en fazla talep ettiği bir görev olarak göze çarpmaktadır. Bu görevin öğretmenlerce neden çokça istenmesinin araştırılması gerektiğini düşünmek lazımdır.Okul idarecileri görevlendirme atamaları yönetmeliğinde her ne kadar sınav şartı gibi ortak objektif temel kriterler olsun deseler de ortak objektif ölçüt (kıstas) dedikleri ilke ve şartların pratikteki yansımalarında farklılık olduğu görülmektedir.Özellikle son dönemlerde objektif ilkeler; anlam ve mana olarak kendi menfaatlerine uygun gelebilen ve sendikası çıkarına kullanabilecek bir türde olması istenilerek yapılmaktadır. Yani özetle ifade edersek sendika çıkarı ve yandaşlığı objektiflik kavramını bizim kültür literatürümüzdeki ifadesiyle ‘’Hak ve Hakikat’’ isteklerini kendi üyelerinin lehine sübjektif anlama gelebilecek şekilde ayrıcalıklı kullanmak istemektedirler.Okul yönetici puanlamalarında görülen ve yaşanılan olumsuzlukların, sendika üyelik farkından dolayı bazı okul müdürlerinin yaşadığı ayrıcalığı bu mülakat sürecinde de yaşanılacağı algısı mülakat için gelen öğretmenlerimiz arasında oluşmuş ve hakim olan bir düşüncedir.Özellikle okul idareci görevlendirmelerinde mülakat süreci dahi bitmeden boş olan okul müdürlüklerinin kimlere verileceği adrese teslim uygulama yapılacağı düşüncesi bir şehir efsanesi haline gelmiştir.Mülakat sürecinin de sonuç olarak ‘’Hak ve Hakikat’’ anlayışından uzak olumsuzluklarla sonuçlanacağını, eğitim –öğretim faaliyetlerinin temsilcisi durumundaki Milli Eğitim Bakanlığına hülasa nesillerimizi geleceğe hazırlamak iddiasındaki eğitim camiasına getireceklerini ve götüreceklerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.Çünkü zaman ve mekân fark etmeksizin ‘’Hak ve Hakikat’’isteği herkese lazımdır.
Gerçekten Adaletli davranabilecek misiniz? Kamu vicdanında açtığınız yarayı tamir edebilecek misiniz? Merak ediyorum doğrusu……
Makamda oturan Vali’ye ya da Milli Eğitim Müdürü’ne sözüm yok artık, Gölge yöneticiler ve gölge müdüre sözlerimiz….
(Bir eğitimci)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.