en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1356 0.09%
EURO 20,7506 0.05%
ALTIN 1.207,19-0,49
BITCOIN 5453565,51%
Afyonkarahisar

HAFİF KAR YAĞIŞLI

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

PEYGAMBERİ SEVMEK ALLAH’I SEVMEKTTİR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
20 Aralık 2018 13:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 20 Aralık 2018 Perşembe 13:34:12
 

Peygamberi sevmek, Allah’ı sevmek demektir. Âlimleri, muttakileri ve hayır sahiplerini sevmek de böyledir. “Allah muhsinleri, muttakileri ve âlimleri sever ve diğer kullarından üstün tutar.”  (Ali İmran:76; Nahl:128; Zümer: 93; Enbiya: 7) Zira sevilenin sevgilisi de sevilir. Sevilenin elçisi de sevilir. Sevileni seven de sevilir. Burada gerçekte sevilen yalnız Allah’tır. Çünkü bizi Allah’a ulaştıran sevgiler gerçekte geçicidir.  Biz bu bakımdan Allah ve Resûlünü sevdiğimiz gibi Allah ve Resûlünü seven ve yolundan giden İslâm âlimlerini de sever ve sayarız.
İslâm’da Allah’la kulları arasındaki sevgi karşılıklıdır. Allah kullarını sever, kulları da onu severler. Kur’an şöyle der: “Ey iman edenler! İçinizden her kim dininden dönerse, Allah onların yerine öyle bir kavim getirir ki Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler” (el-Mâide 5/54). İslâm inancına göre Allah Teâlâ vedûd ve velîdir. Yani mümin kullarını çok sever ve onları dost edinir.
Kur’an’da Allah’ın hangi kullarını sevdiği şöyle açıklanır:
“Allah âdil olanları sever” (el-Mümtehine 60/8; el-Hucurât 49/9). “Allah temiz insanları sever” (et-Tevbe 9/108; el-Bakara 2/222). “Allah takvâ sahibi kullarını sever” (Âl-i İmrân 3/76, et-Tevbe 9/4, 7). “Allah ihsan sahibi dürüst kişileri sever” (Âl-i İmrân 3/148, el-Mâide 5/13, 93). “Allah tevekkül ehlini sever” (Âl-i İmrân 3/159). “Allah sabırlıları sever” (Âl-i İmrân 3/146). “Allah tövbe edenleri sever” (el-Bakara 2/222).
Yüce Allah, Peygamberimiz’i herkesten çok sevdiği için ona “habîbullah” (Allah’ın sevgilisi) denilmiştir (Tirmizî, “Menâkıb”, 1). Nitekim Hz. İbrâhim için de “halîlullah” (Allah’ın dostu) ifadesi kullanılmıştır.
Sevgili Peygamberimizi seven ve sünnetine uyan, dünyada olduğu gibi ahirette de mutlu olacak, onunla birlikte cennete girecektir. Enes b.Malik (r.a.) anlatıyor: Bir defa Peygamberimizle birlikte mescitten çıkıyorduk. Mescidin kapısında karşımıza bir adam çıktı ve:
– Ey Allah’ın Resûlü, kıyamet ne zaman kopacak? Diye sordu. Peygamberimiz:
– Sen kıyamet için ne hazırladın? Buyurdu. Adam:
– Ey Allah’ın Resûlü, ben kıyamet için çok namaz, oruç ve sadaka hazırlamadım, ancak ben Allah’ı ve Peygamberini severim, dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz.
– O halde sen sevdiklerinle beraber olacaksın, buyurdu. (Müslim, Kitabu’I-Birr ve’s-Sıla, 50)
“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kim benim sünnetimi ihya ederse beni sevmiş olur. Beni seven de cennette benimle beraber olur.” Tirmizi, Sünen, İlim, 39/16  (V;46)
Konu ile ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:
”Kim Allah’a ve Resûle (canu gönülden, severek) itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği nebîler, sıddıklar, şehitler ve salihlerle beraber olacaklardır. İşte onlar ne güzel arkadaştırlar!” ( Nisa, 69; Bk. Nisa: 80)
Allah sevgisi insanı Allah’a yaklaştırır ve O’nun rızasını kazanmasına sebep olur. Peygamberimiz buyuruyor:
“Davut (a.s.)’un duasından birisi şöyle idi: “Allah’ım, senden senin sevgini ve seni sevenleri sevmeyi ve senin sevgine beni ulaştıracak amelleri dilerim. Allah’ım, senin sevgini, nefsimden çoluk çocuğumdan ve soğuk sudan daha sevgili kıl.” (Tirmizi, Davut, 73.)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.