DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322724-0,89%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRK TEHCİRİ-X – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
16 Nisan 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ramazan Balkan 16 Nisan 2012 Pazartesi 03:00:00
  Uzun ve kanlı süreç sonunda Türkler ile kendini Türklere yakın hisseden Balkanlardan; Boşnak, Arnavut, Pomak, Karadeniz’in kuzeyinden; Kırım Tatarları, Nogaylar, Kafkasya’dan; Karaçay, Çerkez, Çeçen, İnguş ve Azeriler düşman kıyımından kurtulmak için Anadolu yollarına düştü. Tarihsel süreçte göçler sonucu Anadolu’da oluşan Muhacir topluluklar aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir
Kırım Muhacirleri;
Anadolu’daki en eski muhacir topluluğu Kırım Muhacirleri olarak adlandırılan topluluktur. Rus Çarlığı’nın 1783’de Kırım’ı ilhak etmesiyle bölgede yaşayan Tatar ve Nogay gibi topluluklar Anadolu’ya göç etmek zorunda kaldı.
Kafkas Muhacirleri;
Rus Çarlığı’nın uzun ve kanlı bir süreç sonucu Kafkasya’yı istilası ve en son Şeyh Şamil’in 1859’da Ruslara teslim olmasıyla bu defa Kafkasya’dan Anadolu’ya göç başladı. Kafkasya’da yaşayan Çeçen, Çerkez, Abaza, İnguş, Azeri gibi topluluklar Anadolu’ya göç etti. Bu topluluklara Kafkas Muhaciri adı verilir.
93 Muhacirleri;
1877/78 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Rumeli’nden Anadolu’ya toplu bir göç yaşanmıştır. Bu savaş Rumi takvimle 1293 yılında meydana geldiğinden bu göçle Anadolu’ya gelenlere 93 Muhaciri denir.
Balkan Muhacirleri;
Balkan Savaşları sonucunda Anadolu’ya göç etmek zorunda kalanlara Balkan Muhaciri adı verilir.
Mübadele Muhacirleri;
Cumhuriyet döneminde Yunanistan’la yapılan Nüfus Mübadelesi ile Türkiye’ye gelenlere Mübadele Muhaciri denir. Türkiye’ye gelen mübadele göçmenleri Edirne, Balıkesir, İstanbul, Bursa, Kırklareli, Samsun, Kocaeli, İzmir, Niğde ve Manisa’da yoğun olmak üzere Türkiye’nin pek çok kentine yerleştirildiler .
Adalı Muhacirler;
Girit’in Yunanistan’a ilhakının ardından burada yaşayan Türk-Müslüman nüfus Batı Anadolu’ya göç etmiştir. Halk arasında Adalı, Giritli veya Hanyalı olarak adlandırılanlara genelde Girit Muhacirleri denir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.