DOLAR 16,5841 0.32%
EURO 17,5477 -0.05%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 346128-2,18%
Afyonkarahisar
19°

HAFİF YAĞMUR

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

DİN GÜZEL AHLAKTIR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
30 Nisan 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 30 Nisan 2012 Pazartesi 03:00:00
  Bir kimse Peygamberimizin huzuruna gelerek:
“Yâ Resulullah! Din nedir? Bana öğret” dedi. Peygamberimiz:
“Din güzel ahlaktır” buyurdu.
Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)buyurdu ki:
“El islâmü hüsnul hulg/İslam güzel ahlaktır.”
“Güzel ahlâk, Allah’ın yüce ahlâkıdır.” (Taberânî)
“Hazret-i Allah’ın ahlâkı: Hilm, sabır, ayıpları örtmek ve kullan tarafından İşlenen suçların cezasını tacil etmemek gibi üstün vasıflar­dır.”
“Ben güzel huyları tamamlamak için gönderildim.” (Mâlik, Muvatta)
“Rabbim bana dokuz şey emretti: Gizli halde de aleni halde de Allah’tan korkmamı, öfke ve rıza halinde de adaletli söz söylememi, fakirlikte de zenginlikte de iktisat yapmamı, benden kopana da sıla-ı rahim (dostluk) yapmamı, beni mahrum edene de vermemi, bana zulmedeni affetmemi, susma halimin tefekkür olmasını, konuşma halimin zikir olmasını, bakışımın ibret olmasını, marufu (doğru ve güzel olanı) emretmemi.” (Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan, 16. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, s. 317)
Mü’min, kelimenin manasından da anlaşılacağı gibi çevresine güven veren, kendisine her konuda güvenilen kimsedir.
Sevgili peygamberimiz insanı tarif ederken “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır”, “Müslüman, müslümanın elinden ve dilinden zarar görmeyen kişidir” buyuruyor. Bu nedenle iyilikte yarışmak esastır. Kötülüklerin ve yanlış olan şeylerin yayılmasına vesile olmak da onu yapmak gibidir. Ayette “Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın” (Bakara, 2/148); “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” (Maide, 5/2) buyuruluyor.
Maide suresi 48. ayete göre “İnsanların ümmetler, milletler halindeki yaratılışındaki hikmet de Hayırda yarışmaktır.
Abdurrahman bin Semürre der ki: Peygamberin yanındaydım. Buyurdu ki: “Dün acayip bir şey gördüm: Bir kimseyi gördüm ki, dizi üzerine düşmüş idi ve onunla Hak Teâlâ arasında büyük bir perde vardı. Güzel ahlak gelip o perdeyi kaldırdı ve o kimseyi Hak Teâlâya ulaştırdı.” (İ. Gazâli, Kimyayı Saadet, s. 335)
“Ruhumu kudret altında tutan Allah’a yemin ederim ki cennete sadece güzel ahlak sahipleri girer. (Tirmizi; Huccetü’l İslam İmam Gazali, İhya’u Ulum’id-din, 2. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s.792)
“Müminin mizanında en ağır basacak şey güzel ahlaktır. Muhakkak ki, Allah Teala işi ve sözü çirkin olan ve hayasızca konuşan kimseye buğz eder” (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 15/9)
Bir kimse Peygambere: “Bize bir vasiyet et; onunla amel edelim” deyince; “Nerede olursan Allah’tan kork. Her kötülükten sonra bir iyilik yap ki, o kötülüğü silsin ve insanlarla güzel ahlakla muaşeret et (ilişki kur) buyurdu. Yine buyurdu ki: “Allah kime güzel ahlak ve güzel yüz ve güzel hâl ve hareket nasip ederse, onu cehennem ateşine yedirmez.” (İ. Gazâli, Kimyayı Saadet, s. 335)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.