DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 323206-0,20%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Hesap yine bize kaldı – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
2 Aralık 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 2 Aralık 2011 Cuma 02:00:00
  Yarış pilotu kostümü ile poz verip “Uçacağız” diyen Abdullah Kaptan ve ekibi nerede?
Dün gazeteniz Kocatepe’de yer alan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz’ın hüsranla sonuçlanan Kentsel Dönüşüm projesi hakkındaki açıklamalarını görünce üstteki cümleyi söyledik gayri ihtiyari. Bu cümledeki kastımız nerede olduklarını bilmediğimiz değil elbette. Hepsinin yeri yurdu belli.
Ama sanki üzerlerine ölü toprağı serpilmiş gibi-ler. Aylardır eski otogar alanındaki Kentsel Dönüşüm Projesi fiyaskosu ile ilgili denilmeyen laf kalmadı. Hemen hemen herkes bu fiyaskoda sorumluluğu olanlara, başta da dönemin Belediye Başkanı Abdullah Kaptan ile “beyin takımı”na bindirdikçe bindirdi. Hala da bu bindirmeler devam ediyor. Az çok piyasada konuşulanları duyanlar bundan haberdardır.
Ama ne hikmetse dağdan-taştan ses var, “Afyon’u uçurduğu” iddiasında olanlardan “tık” yok.
Bugünlerde Kentsel Dönüşüm Projesi ya da diğer ismiyle Kentsel Dönüşüm Fiyaskosu ile ilgili kulağı çınlatılanlar sadece dönemin Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyeleri değil. Bu projede dahli olan, işi kendileri üstlenecek gibi çalışma hazırlatan işadamları da eleştiri oklarının hedefindeler. Mutlaka onlar da işitiyorlardır söylenenleri. Vicdani açıdan onlar da suçlanıyor olsalar da, fiyaskonun asıl müsebbibleri, perdenin önündeki kabahatlileri projenin, ihalenin, fikrin altında imzası olanlar ile, o gün onlara destek verenlerdir.
Memleketin en güzide yeri, yıllarca atıl bir vaziyette beklemiş, onlarca otogar esnafı, yüzlerce pazarcı esnafı ve bunlarla ilişkili olan Afyonkarahisarlı o dönemde zarar görmüşlerdir. Afyonkarahisar Belediyesi’nin yıllardan beri uğradığı zarar ortadadır.
Öte yandan o dönemin yandaş basınına aktarılan milyarlarca liralık “peşkeş” parası, hayata geçmeyen projelerin milyarlarca liralık proje ve tanıtım masrafları ortadadır.
Ama ne yazık ki, ne hesap soran, ne de hesap veren bulunabilmektedir.
Geçtiğimiz günlerde Balmahmut’ta yanlış yapıldığı için yıkılan köprü ile ilgili fikirlerimizi anlatırken, yapılan yanlışın yine yapanların yanına kar kalacağını, milli servetin hesabının sorulmayacağını anlatmaya çalışmıştık.
Yanlış projelere imza atıp, devletin milletin kaynaklarını heba edenlerden hesap sorulması gerektiğine işaret etmiştik. “Vatandaş olarak biz bu projelerin altına imza atmadık. Biliyoruz ki siz de atmadınız. Ama zararı hep birlikte ödeyeceğiz” demiştik.
İşte Kentsel Dönüşüm fiyaskosunun faturası az çok belli olmaya başladı. Bu fatura altında imzası olanlara, hatada dahli olanlara değil, yine hepimize çıkacak. Ne diyelim; “afiyet olsun”
İsterseniz sözü burada dönemin Belediye Başkanı Abdullah Kaptan’a bırakalım. Belediye kaynaklarından milyarlarca lira harcayıp yandaşlarına bastırdığı “Alnımızın akıyla 1650 gün” başlıklı kitapçığında bakın Kaptan Kentsel Dönüşüm fiyaskosu hakkında neler söylemiş:
“Nereden nereye geldik? 76 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilecek olan Kentsel Dönüşüm Projesi ihalesini Kadıahmetoğulları Asfalt İnşaat Taahhüt San. Tic. A.Ş. Almıştır. Belediyemiz bu dev ihale sonrası yapılacak olan konutlardan 451 tanesini kendi alacaktır. Ben bu projeyi Afyonkarahisar tarihinin miladı olarak addediyorum. Projenin hayata geçmesi ile birlikte şehrimizde nelerin değişeceğini hep birlikte göreceğiz. Ortada hiçbir şey yokken Belediyemizi bu hale getiren ekibimi Belediye Meclis üyelerimi alkışlıyorum. Göreve geldiğimizdeki tabloya bakıldığında nelerin altına imza atıldığını, ne büyük hizmetler yapıldığını herkes biliyor.”
Evet, biz de hepsini alkışlıyoruz!.. Yaptıkları büyük hizmetler için kendilerine dua ediyoruz!..

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.