DOLAR 18,6608 0.05%
EURO 19,3570 0.21%
ALTIN 1.044,050,19
BITCOIN 301094-1,76%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABDEST ŞÜKÜR NAMAZI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
13 Şubat 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 13 Şubat 2014 Perşembe 02:00:00
  Abdest veya gusül alındıktan sonra vakit müsaitse, yaşlık kuruyacak kadar bir zaman geçmeden iki rekât namaz kılınması menduptur. Bu, abdest veya gusül nimetine kavuşmanın bir şükür ifadesidir. Çünkü abdest almak Allah’a yaklaştırıcı bir ibadettir, hedefi ise namazdır. Fahr-ı Kâinat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuştur:
“Her kim şu benim aldığım gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rekât namaz kılarsa geçmiş günahları af olunur.” (Buhari, Vudû, 14)
“Abdesti iyice alıp, kalbi ve yüzü ile Allahü Teâlâ’ ya (c.c.) yönelerek iki rekât namaz kılan herkesin cennete girmesi kesindir.” (Müslim; Ebu Davud; Nesai, İbni Mace, İbni Huzeyme¸Terğib ve Terhib, Abdesten Sonra Nmaz: 2)
“Kim güzelce abdest alır, sonra kalkıp iki rekât namaz kılar, güzelce rükû yapar ve tam olarak dikkatini namaza verir, sonra da Allah’tan (c.c.) bağışlanmasını dilerse bağışlanır.” (Ahmed b. Hanbel, Terğib ve Terhib, Abdesten Sonra Namaz: 5)
ŞÜKÜR SECDESİ NEDİR VE
NASIL YERİNE GETİRİLİR?
Bir nimete kavuşan veya bir sıkıntıdan kurtulan Müslümanın, şükrünü yerine getirmek maksadıyla Allah rızası için yaptığı secdeye ‘şükür secdesi’ denilir. Peygamber Efendimizin bir şeye sevindiğinde veya sevindirici bir haberle müjdelendiğinde Allah’a şükretmek için secde ettiği rivayet edilmiştir. Bu rivayetler arasında Peygamberimizin azılı İslâm düşmanı Ebû Cehil’in ölüm haberini aldığı zaman beş defa şükür secdesi yaptığı da vardır.(Ebu Davud, Cihad, 174; İbn Mace, İkametü’s-Salât, 192). Şükür secdesi şöyle yapılır: Kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varılır, secdede iken tesbihatta bulunduktan sonra Allah’a hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkılır (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Daru’l-Fikr, ts. , II, 128). (Secede Elhamdülillah deyip üç defa subhane rabbiye’l a’lâ demek yeterlidir)
İki rekât şükür namazı kılmakla da hem şükür namazı kılınmış hem de şükür secdesi yapılmış olur.
YOLCULUK (SEFERİLİK) NAMAZI NASIL KILINIR?
Sefere çıkan kimseye, abdest alıp iki rekât namaz kılmak menduptur. Fahr-ı Kâinat -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimiz sefere çıkarken abdest alır, iki rekât namaz kılar, aynı şekilde de seferden dönüşünde eve uğramadan mescide girip iki rekât namaz kılardı. Ümmetine yolda tembihte bulunarak şöyle buyurmuştur:
“Bir kimse sefere çıkmayı isterken çoluk çocuğunun yanında kılacağı iki rekât namazdan daha üstün bir şey bırakmış olmaz. -Namaz onun yerine hayru’l Halef olur.-” (Tebarâni)
Kâ’b bin Mâlik -radıyallahü Anh- diyor ki:
Hazret-i Peygamber -sallallahü aleyhi ve sellem- seferden dönüşünde (Medine’ye) gündüz kuşluk vakti girer, önce mescide uğrar, orada iki rekât namaz kıldıktan sonra evine giderdi. Bazen de eve gitmeyip mescitte otururdu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.