en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 5307090,83%
Afyonkarahisar
13°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AFYONKARAHİSAR’DA YUNAN VAHŞETİ(2)-3 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
12 Haziran 2017 14:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yusuf İLGAR 12 Haziran 2017 Pazartesi 14:12:17
 

(Dünden Devamı)
6. Namuslu kız ve kadınların zorla ırzlarına geçtikten sonra bunları siperlere götürmüşler, orada da bunlara pek çok hakarette bulunarak kötü emellerinde kullanmışlardır.
7. Kasabada zaten sınırlı olan çeşmeleri Yunanlılar tutarak suya giden Müslüman kadınlara su vermemek ve Ermeni çocuklara taşlatmak suretiyle Müslümanların su almalarını engellemişlerdir.
8. Birer bahane ile zenginleri hapis edip kendilerinden para, kıymetli eşya ve kadınların ziynet takımlarını istemişler ve zorla almışlardır.
9. Köylü ve kasabalıların öküz, inek, koyun gibi hayvanlarını toplamışlar, köylünün elinde ancak birkaç manda ile cılız-zayıf birkaç öküzden başka bir şey bırakmamışlardır.
10. Birçok köylerin ev kerestelerini alarak bir kısmını istihkâmların yapımında, diğer bir kısmını da odun olarak kullanmışlardır. Özellikle Akçin, Sipsin, Selimiye, Bavırdı, Alcalı, Kumartaş (Erenler), Bostanlı, Eski Eymir, Susuz, Ablak, Eydemir, Tekrime? [Tefriciye], köylerinin evlerinin kerestelerini tamamen alıp tahrîbât yapmışlar ve köyleri [evsiz barksız] açıkta bırakmışlardır.
11. Köylerin zâhiresini (tahıllarını) almışlar ve hayvansızlık yüzünden ziraat yapılamamakla birlikte bu sıkıntılara rağmen tarlalarını ekmek isteyenlere de çeşitli zorluklar çıkarmışlardır. Köy bahçelerinde ve bağlarında ve civarlarında bulunan meyveli ve meyvesiz ne kadar ağaç varsa tamamını keserek tahrip etmişler, hatta bağların kütüklerini bile sökmüşlerdir.
12. Yunanlılar bozguna uğrayıp kaçarken Eğret köyüne vardıklarında köylüleri harman yerinde toplayarak kendilerinden memnun olup olmadıklarını sormuşlar ve sert karşılık veren köylülerin harmanlarını ateşe vermişlerdir.
13. Karahisar’ı terk ederken Hükümet binası çevresini, İzmir ve İstanbul İstasyonları çevresinde bulunan binaları ve istasyonları ateşe vermişler ve Karahisar kasabasını yakmak üzere bir tahrip müfrezesi düzenlemişlerdir. Allah’a şükür ki, bu Yunan Yangın Müfrezesi Afyonkarahisar’ı yakmağa vakit bulamamıştır.
14. Yunanlılar Afyonkarahisar’dan kaçarken Ermenilere “şehri terkediniz, Balmahmud’a kadar gidiniz” diyerek Ermeni halkından bir kişi bile bırakmadan beraberlerinde alıp götürmüşlerdir.
15. Karahisar’ı terk ederken İmaret Camisi’ne Müslümanlardan 600 kişiyi hapsetmişler, bunları diri diri yakmak istemişledir. Fakat kahraman ordumuzun yetiştiğini haber alan cesur kadınlarımız camiye hücum etmişler, caminin kilitlerini kırarak erkekleri boşaltmış ve onları ölümden kurtarmışlardır.
16. Müslümanlara asla ticaret yaptırmamışlar, ne kadar dükkân varsa hepsine el koyarak buralara İzmir’den ve çeşitli yerlerden gelen Rum ve Ermenilere vermişler, Müslümanları ticaret yapmaktan, alışverişten bu şekilde yasaklamışlardır.
17. Birçok hastalıklı ve frengili Rum kadın ve erkek getirmişler, Müslüman halktan kadın ve erkekleri bunlarla temasta bulundurarak Müslümanlara frengi ve diğer hastalıkları bulaştırmışlardır.
18. Kasaba mahallelerinden ve köylerinden parça parça gelen (Yunan mezalimi ile ilgili) belgelerin incelenmesinden, Afyonkarahisar merkez ilçesinde 12 mahalle ile 55 köyde çeşitli, korkunç zulüm ve işkenceler yaptıkları tespit edilmiştir.
19. İşbu mahalle ve köylerde 250 şehit, 50 yaralanma, 132 esir, 500 hapis, 3.600 kişiyi döğme ve çeşitli şekillerde işkence edilmiş ve 2.079 evin yakılarak harap edildiği anlaşılmıştır.
20. Yunanlılar tarafından yakılan ve harap edilen on iki mahallenin zararı dokuz yüz otuz iki bin beş yüz kırk yedi (932.547) liradır. Elli beş köyün zararı ise kırk iki milyon yüz doksan altı bin sekiz yüz altı (42.196.806) liradan ibaret olduğu arz olunur.
Karahisar-ı Sahib Mutasarrıfı-Ali Rıza.
            (Devamı Yarın)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.