DOLAR 18,4615 -0.1%
EURO 17,8468 0.51%
ALTIN 968,290,57
BITCOIN 3702326,94%
Afyonkarahisar
20°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BAKARA SURESİNİN SON İKİ AYETİNİ (ÂMENERRASULÜ’YÜ) OKUMANIN FAZİLETİ

ABONE OL
30 Temmuz 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 30 Temmuz 2015 Perşembe 03:00:00
  Meali
“Peygamber, Rabbi’nden kendisine ne indirildiyse ona iman etti. Müminlerin de hepsi Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. “Biz Allah’ın peygamberleri arasında ayırım yapmayız, duyduk ve itaat ettik. Ey Rabbimiz, bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır.” dediler. Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.” (Bakara, 285-286)
Bakara suresinin son kısmını okumanın fazileti ile ilgili olarak Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
“Kim Âyet-i Kürsi’yi ve Bakara sûresinin son kısmını sıkıntılı anlarda okursa Allah ona yardım eder.” (İbni Sinî, Ebû Katâde’den.)
İbni Mes’ud (r.a.)’den yapılan rivayette deniliyor ki: “Bakara suresinin başındaki dört âyeti, Âyet-i Kürsi’yi ve Âyet-i Kürsi’den sonraki iki âyeti, Bakara sûresinin sonundaki iki âyeti (Âmenerrasûli’yi), Bakara suresinin sonundaki üç âyeti okuyan kimseye ve çoluk çocuğuna ne şeytan, ne de kötü bir şey yaklaşabilir. Bunları bir deli üzerine okumaya görsünler, mutlaka iyileşir.” (Darami, İbni Mesud (r.a.)’den)
Efendimiz (s.a.v..) Sûre-i Bakaranın sonunu (Amener Resûlü) ve Ayet-el Kûrsi’yi okuduğu zaman gülerdi ve “Onlar Arş’ın altındaki, Rahman’ın (Teâlâ) hazinesindendir.” buyururdu. (Suyuti)
İlgili Hadisler
Gece Bakara suresinin son iki ayetini (Âmenerrasûlü’yü) okuyana, bu iki âyet, her şey için kâfidir. [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İ.Mâce]
Gece Âmenerrasûlü’yü okuyana, her şey için yeterlidir. Bu iki âyeti yatsıdan sonra okuyana, geceyi ibâdetle geçirmiş sevabı verilir.(Şir’a)
Bana Arşın altındaki hazineden benden önce hiç bir peygambere verilmeyen Bekara sûresinin son âyetleri [Âmenerrasûlü] verildi. (İ. Ahmed)
Bir rahmet, Kur’an ve duâ olan Bakara sûresinin son iki ayetini öğrenin, çolukçocuğunuza da öğretin. [Hâkim]
Vefat eden Müslümanı fazla bekletmeyin, kabrine götürmekte acele edin. Kabrinde onunbaşucunda Fatiha, ayak ucunda ise Bakara suresinin sonunu okuyun.(Taberani)
İslam büyükleri de buyuruyor ki:
Akıllı insan, Âmenerrasûlü’yü okumadan yatmaz. (Ömer bin Hattab)
Bakara suresinin sonundan üç âyeti okumadan yatana akıllı denmez. (Ali bin Ebu Talib)
Resûlullah Efendimize Mi’racda Verilen Üç Özel Şey:
Beş vakit namaz,
Amenerasûlü,
Şirk üzere ölmeyenlerin günahlarına şefaat etme yetkisi.
Âmenerrasûlü’yü okumak, gece ibadet, vird ve zikir yerine geçer. Sevap vefazilet olarak yeter. O gece, gelebilecek afetlerden, şeytanın, insanların vecinlerin şerrinden korur. (Bedreddin Aynî)
Bakara suresinin (Âmenarrasûlü… diye başlayan) son kısmını özellikle yatsı namazının sonunda okumak müstehabtır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.