en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0497 0.04%
EURO 20,7661 0.42%
ALTIN 1.211,300,49
BITCOIN 529898-1,78%
Afyonkarahisar

HAFİF YAĞMUR

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BESMELESİZ BAŞLANAN HER İŞE ŞEYTAN ORTAK OLUR

ABONE OL
1 Ocak 2018 11:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki:
“Hiçbir kimse yoktur ki evine girmek istediğinde şeytan ona talip olup içeri girmek istemesin. Ama evine girerken Bismillâhirrahmânirrahîm derse, şeytan artık ümidini kaybedip şöyle der: Bu eve girmem için bir imkan kalmadı! Evde kendisine yemek takdim edilince de Bismillâhirrahmânirrahîm derse; şeytan artık bu evde benim için yiyecek bir şey kalmadı, diye söylenir. Kendisine su ya da şerbet (içecek) takdim edildiğinde, Besmele çekerse; şeytan, burada artık bana bir içecek yoktur, der. Yatağına uzandığında yine Besmele çekerse, şeytan, benim için artık burada bir yatak kalmadı, der. Ama evine girerken Besmele’yi terk edecek olursa, onunla birlikte şeytan da içeri girer. Yemek yerken terk edecek olursa, şeytan da onunla birlikte yer. Bir şey içerken terk edecek olursa, şeytan da onunla birlikte içer; ondan önce ağzını bardağa dokundurur. Karısıyla cinsi temasta bulunurken yine Besmeleyi terk edecek olursa, şeytan da onunla birlikte temasta bulunur; böylece doğan çocuğun bir kısmı onun (şeytanın) suyunun karışmasıyla oluşur; çocuklardan bir kısmı kör, bir kısmı şaşı, bir kısmı topal, bir kısmı hak yolundan çıkmış, bir kısmı Hakk’ı inkâr etmiş olur. “
Hadisi şeriflerden ve İslam âlimlerinden öğrendiğimize göre selamla ve euzü ile girilen ev ve yerlere şeytan giremez. Şeytanın giremediği ev ve mekânlarda bereket ve huzur vardır. Selam ve euzü ile girilen ev ve iş yerlerinde Allah’ın izniyle kavgadan, münakaşadan ve huzursuzluktan eser görülmez.
Cenâb-ı Hakk, Kur’an-ı Kerim’de buyurmuştur ki:
“Hani vaktiyle meleklere: “Âdem’e (kudretim için) secde edin.” demiştik de hemen secde ettiler, yalnız şeytan etmedi: “Ben çamurdan yarattığın kimseye hiç secde eder miyim?” dedi.” (İsra 61) [bk. 2/30-34; 7/12; 38/76] “Şu bana üstün kıldığına baksana! Eğer kıyamet gününe kadar beni (öldürmez) ertelersen, Andolsun ki onun soyunu, birazı hariç, hükmüm altına al(ıp azdır)acağım.” dedi. (İsra 62) [bk. 15/40; 38/82-83] (Allah da): “Çekil git, artık onlardan kim sana uyarsa, muhakkak ki cehennem, tam bir ceza olarak sizin cezanızdır.” buyurdu. (İsra 63) [bk. 7/18] “Onlardan gücünün yettiği kimseyi, sesinle (ayartmanla, şehvet içeren çalgılarla günaha kaydırabilirsen) kaydır; atlı ve yaya bütün kuvvetlerini üzerlerine topla; mallarda ve evlatlarda onlara ortak ol, onlara (aldatıcı şeyler) vaad et. Zaten (bilirim ki sen) şeytan onlara aldatmadan başka (bir şey) vaat etmez(sin). (İsra 64) (krş. 4/118-119, 7/16-17) “Doğrusu benim (gerçek) kullarım üzerine senin (hiç) bir tesir gücün yoktur. Vekil olarak (onlara) Rabbin yeter.” (İsra 65)
Düşünce ve hareket bakımından bizi harama sevk eden gizli ve âşikâr her türlü ses şeytânîdir. Gerçek Mü’minler, mal kazanma ve harcamada, çocuk sahibi olma ve yetiştirmede, şeytanın ortaklığına mânî olurlar.
Cafer Bin Muhammed diyor ki: “Şeytan, adamın tenâsül âleti üzerinde bulunur. Adam bismillah demeden karısıyla temasta bulunursa, şeytan da onunla birlikte temas yapar ve onun akıttığını o da akıtır.”
Rivayete göre, bir adam İbni Abbas (r.) hazretlerine gelerek dedi ki:
-Karım uykusundan uyandığında tenasül uzvunun üzerinde ateş pırıltısına benzer bir pırıltı görmüş; buna ne dersiniz?
-O, şeytanın onunla münasebette bulunmasından oluşmuştur. Karınla münasebette bulunurken Bismillah de… Diye cevap vermiştir.
Eski Türk Töresi’ne göre iyilik insana ananın ak sütü ile girmelidir. Yani çocuk, anne rahmine besmele ile düşmeli ve anne rahminde iken ve doğduktan sonra helal lokma ile beslenmelidir. İslâmi devirlerle birlikte Türkler çocuğun besmele ile anne rahmine düşmesine büyük bir önem vermişlerdir. Hatta tabiatı, huyu bozuk çocuklara “Besmelesiz” denilmiştir. Nitekim bu deyim günümüzde de kullanılmaktadır. Demek ki çocuk, anne rahmine besmele ile düşmeli ve helal lokma ve helal rızık ile beslenmelidir. “Eğer iyilik, ananın ak sütü ile insanın ruhuna girerse, o ölünceye kadar doğru yoldan çıkmaz.” (Kutadgu Bilig,881.beyit) Yine eski Türkler İslâm öncesi devirlerde bile her işe Allah’ın adıyla başlarlardı. Gök Türk kitabelerinin Tanrı’nın adıyla başlaması bu bakımdan örnektir.
Süleymen Çelebi’de mevlûde “Allah adın zikredelim evvela” diyerek başlamıştır…
Şeyh Ahmed el-Buni (Bevni) diyor ki:
“Varlık ağacı Bismillâhirrahmânirrahîm’den meydana gelip dal budak salmıştır. Bütün âlemler Bismillâh ile kâimdir, onunla ayakta duruyor. Bu bakımdan kim besmele’yi çokça anarsa, Allah diğer âlemlere karşı ona bir heybet verir. Yukarıda ve aşağıdaki âlemler onu muhteşem bir şekilde görmeye başlar. Besmele’de ne gibi esrar bulunduğunu veya ona ne gibi esrar yerleştirildiğini bilip onu yazan kimse ateşte yanmaz.”
Harf bakımından Besmele on dokuz harftir. Bu da Cehennem Zebanilerinin sayısına denktir. Kim Bismillahirrahmanirrahim’i çokça anarsa Allah O’nu bu zebanilerden korumuş olur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.