DOLAR 18,5828 -0.03%
EURO 18,2114 0.1%
ALTIN 1.021,74-0,10
BITCOIN 370226-1,93%
Afyonkarahisar
12°

HAFİF YAĞMUR

12:57

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“GÜVENİLİR OLMAYANIN DİNİ OLMAZ.” – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
25 Ekim 2016 13:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 25 Ekim 2016 Salı 13:15:52
 

 “Müslüman, diğer Müslümanların, elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.”; Peygamber efendimiz: “Vallahi mümin olamaz, vallahi mümin olamaz, vallahi mümin olamaz” buyurdu. Kendisine: “Ey Allah’ın Resulü, kim mümin olamaz?” denildi: “Zulüm ve şerrinden komşusu güven içerisinde olmayan kimse” buyurdu.” (Buhari, Kitâbu’l-Edeb: 29, Tecrid no: 2019)
 “Kişinin namazı, orucu sizi aldatmasın. Dileyen oruç tutar, dileyen  namaz kılar. Fakat güvenilir olmayanın dini de olmaz.” (Kenzul-Ummal. H. No: 8436)
Başta namaz olmak üzere dini vecibelerini yerine getiren bir mü’minin özü ile sözü, görüntüsü ile davranışları uyumlu olmalıdır. Bu günkü müslümanın en büyük problemi de özü ile sözünün, görüntüsü, şekli ve şemali ile yaşantısının davranışlarının bir olmamasıdır. Aşağıdaki hikaye bu duruma son derece uygun bir hikayedir:
Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek kanadını bir dervişin kırdığını söyler. Hz. Süleyman dervişi hemen huzuruna çağırtır ve ona sorar;
“-Bu kuş senden şikâyetçi, neden kanadını kırdın?”
Derviş kendini şöyle savunur:
“-Sultanım, ben bu kuşu avlamak istedim.  Önce kaçmadı, yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım.  Tam yakalayacağım sırada kaçmaya çalıştı, o sırada kanadı kırıldı.”
Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa döner ve şöyle der:
“-Bak, bu adam da haklı.  Sen niye kaçmadın O sana sinsice yaklaşmamış. Sen kendini savunabilirdin.  Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun.”
Kuş’un kendini savunması Hz. Süleyman’ı da şaşırtır:
“-Efendim ben onu derviş kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı hemen kaçardım.  Derviş olmuş birinden bana zarar gelmez, bunlar Allah’tan korkarlar diye düşündüm ve kaçmadım.”
Hz. Süleyman bu savunmayı doğru bulur ve kısasın yerine getirilmesini ister ve:
-“Kuş haklı, hemen dervişin kolunu kırın” diye emreder.
Ancak bu emre kuş itiraz eder:
-“Efendim, sakın böyle bir şey yaptırmayın” der.
“Neden” diye sorar Hz. Süleyman.
Kuş nedenini şöyle açıklar:
“Efendim, dervişin kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapar.  Siz en iyisi bunun üzerindeki derviş elbisesini çıkartın, sakalını da kesin ki, benim gibi kuşlar bundan sonra aldanmasın.”
Bu durumu Derviş Yunus ta:
“Dervişlik olaydı aba ile hırka biz de alırdık otuza kırka” dizeleriyle çok güzel bir şekilde açıklar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.