en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1689 0.25%
EURO 20,9182 0.71%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 5482970,89%
Afyonkarahisar
-1°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HALKIN EN FENASI FENA ÂLİMLERDİR

ABONE OL
12 Ekim 2017 13:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 12 Ekim 2017 Perşembe 13:31:53
 

Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” gerçeğinden hareketle, bilen ile bilmeyenin Allah katındaki sorumluluğu da bir olmaz. İster “dînî” ister “dünyevî” konularda olsun, ilim adamlarının “sözleri ile davranışları” arasında uygunluk olmalıdır. Âlim, bildiği ve inandığı gibi yaşamalı ve bu konuda halka örnek olmalıdır. Devleti idare etme, insanları sevk ve idare etme iddiasında bulunan kadroların, “İnandığı gibi yaşaması gerekir. Çünkü inandığı gibi yaşamayanlar, yaşadığı gibi inanmaya başlarlar.” Bu günkü fikir ve inanç anarşisinin temelinde de “İnandığı gibi yaşamak yerine yaşadığı gibi inanmak” gerçeği vardır.  Sevgili Peygamberimiz: Halkın en fenası, halka en kötü örnek olan fena âlimlerdir” buyurmuşlardır.
Peygamber Efendimiz bir başka hadislerinde şöyle buyuruyor:
“İnsanlar helak oldu, içlerinden ancak âlimler kurtulabildi. Âlimler de helak oldu; ancak içlerinden ilmi ile amel eden kimseler kurtuldu. Ve ilmiyle amel edenler de helak oldu; ancak onların içinde de sadece amelini ihlâsla yapanlar kurutulabildi.” Denilmiştir ki: “Bilmek tek başına yetmiş olsaydı, şeytandan daha iyi kul olmazdı!” Salih bir kul olmak için bilmek yetmez, bilmekle beraber ilim ile amel etmek ve amelde gösterişten riyadan uzak durmak yani Salih amel işlemek gerekir.
İslam’ın İsmi, Kur’an’ın Resmi Kalacak
Hz. Ali’den rivayet edilen bir hadiste Peygamber efendimiz şöyle buyurur:
“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecektir ki İslâm’ın yalnız ismi, Kur’an’ın ise resmi kalacak, mescidler dış görünüşleri ile mamur, fakat içleri hidayetten mahrum olacak. Onların âlimleri gökkubbe altındakilerin en şerlileridir. Fitne onlardan çıktı ve yine onlara dönecektir.” (Beyhâki)
Hz. Ali diyor ki, Peygamber Efendimizin şöyle dediğini duydum:
“Ahir zamanda öyle düşük çeneli kısa akıllı kimseler türeyecektir ki, söyleyecekleri yararlı iyi sözler gırtlaklarını aşmayacak (kalplerine işlemeyecektir.) Okun av hayvanını delik deşik etmesi gibi bu kimseler de dini delik-deşik edeceklerdir.” Yine Peygamberimiz (SAV) buyuruyor ki:
“-Gökyüzüne çıkarıldığım gece dudakları ateşten makaslar ile kesilen bir takım erkekler gördüm.” Ya Cebrail bunlar kimdir “ diye sordum. Cebrail bana dedi ki: “ Bunlar ümmetinin başkalarına iyiliği emreden fakat kendilerini unutan hatiplerdir.” Nitekim Bakara Suresi 44. ayette şöyle buyruluyor:
“ Ete’mürûne nnâse bil birri ve tensevne enfüseküm ve entüm tetlûne lkitâbe. Efelâ ta’gılûn* İnsarlara iyiliği emredik kendinizi unutuyor musunuz? Oysaki, kitabı okuyan da sizsiniz. Aklınızı başınıza toplamayacak mısınız.? “
Yine Kur’an’da “Lime tagûlûne mâ lâ tefalûne “ ( Saf suresi/ 2 ) (yapamayacağınız şeyleri niye söylersiniz.) Söylediğiniz şeyleri niye kendiniz işlemiyorsunuz “ buyrulmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.