en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1900 0.11%
EURO 20,8980 -0.24%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN 5467840,75%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İL GENEL MECLİSİ VE SALİH SEL

ABONE OL
16 Ocak 2017 12:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Galip Leblebicioğlu 16 Ocak 2017 Pazartesi 12:59:44
 

İl Genel Meclisi valinin denetiminde ilin sorunlarını çözmeye çalışan bir kurum. (Daha doğrusu bir nevi küçük millet meclisi) İl merkezinden, en uzak köylere kadar, yol, su, kanalizasyon, gölet, elektrik, tarım konularında karar alır. Tatbik eder.
Daha önce İl Genel Meclisi başkanı Vali idi. Yasanın değişmesiyle, başkan meclisin üyeleri arasından seçimle gelmektedir. Bize göre Vali Yardımcılığı görevi ölçüsündedir.
Bu arada bir anı aklıma geldi. 1950 yılı öncesi öğretmen Zehra Gürcan (babamın amca kızı idi) İl genel meclisine Dinar ilçesinden seçilir. Konuşması düzgün, ileri görüşlü, tuttuğunu koparan bir yaratılışı vardı. Öyle ki valiye yön verir hale gelmiş, istediğini yaptırıyor. Zamanın valisi “Zehra öğretmenle, baş edemeyeceğim. Bir çaresini bulun” demiş. Zehra halamızın Dinar, Dazkırı yöresine bir hayli hizmeti geçmiş.
İl Genel Meclis başkanı Salih Sel de çalışkan, başarılı bir kişi. Bıkmadan, yorulmadan işe koşar. Kendisi ile tanışmamız Diyanet Vakfı’nın Sarıkız Cami yanındaki Yurtlar, Kurslar yapımında oldu. Proje, inşaat takibi v.s. işlerde yardımcı idi. Bir maddi talebi de olmadı.
Bu hafta son dönem Meclis toplantısında yapılan işleri açıkladı.
Köylerin, yol, kanalizasyon, su, kanal problemleri olur.
Eskiden ilişkimiz olan, Balmahmut Köyüne baktım. Bir hayli gelişme görünüyor. Hayvanlar için, köprü geçidi bile var.
Balmahmut’ta, su kuyulardan alınırdı. Doğru dürüst evlerde tuvalet yoktu. Yolları yazın toz toprak, kışın çamur olurdu. Gerçi kendiliğinden çıkan pınarlar, Akviran’dan (Akdeğirmen’den) gelen akar vardı. Ama köylü yaşamına yararlı değildi.
Zamanla artezyen su kuyuları açıldı. Kanalizasyon yapıldı. Yollar evler bir ölçüde düzeldi. Gerçi köylü ürünün değerinin düşük olması, hayvancılığın teşvik edilmemesi yüzünden başta İstanbul Pendik olmak üzere diğer illere göç etti. İş bulan çalışanlarda yaşam standardı yükseldi.
Köylüye, köylere hizmet, Afyon’u geliştirir. Büyütür. Bu nedenle Salih Sel’in hizmeti önemlidir.
Kaldı ki. Kendisi Afjetle, elektrik üretimiyle, sporla ilgilidir. Çalışmalarında onun teşvik edilmesi gerekir.
Afyon’un tanınmasında, başta Futbol, sporun, ısınmasında Afjet’in, (Keza  elektrik üretilmesinde)
Köylere hizmet götürülmesinde, yarar vardır.
Babam; Oğlum Allah köylüye çok versin diye dua ederdi. Köylünün kalkınması, Afyon’un il olarak kalkınmasını sağlar, şehirlinin yüzünü güldürür.
Eğer hizmet varsa, tenkit edilir. Hizmet yoksa söylenen söz. Bir cümle ile biter.
Sayın Salih Sel’i usandırmamanın, kutlamanın yararlı olacağını düşünüyorum.
AFYON bizim. Tenkidin dozunu kaçırmayalım.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.