en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1682 0.24%
EURO 20,9026 0.67%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 5487560,97%
Afyonkarahisar
-1°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

16:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ORUCUN FAYDALARI (2) – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
3 Haziran 2017 13:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 3 Haziran 2017 Cumartesi 13:41:11
 

Ramazan ve Oruçla ilgili Sevgili Peygamberimizin çok sayıda hadis-i şerifleri vardır. Peygamber (S.A.S) buyuruyor ki:
“- Ramazanın ilk gecesi girince, bir ay boyunca bir tanesi bile kapanmamak üzere, bütün cennet kapıları açılır ve Allah’ın emri uyarınca şöyle seslenilir, “ Ey hayır arayıcısı, gel! Ey kötülükte ileri giden, kendine gel! Günahlarının affedilmesini dileyen yok mu ki, günahları affedile! Bir isteği olan yok mu ki, dileği yerine getirile! Tövbe eden yok mu ki, tövbesi kabul oluna! Bu davet tan yeri ağarana kadar devam eder. Allah her bayram gecesi bir milyon kişiyi cehennemden azat eder.” (İ.Gazali, Mükâşefetü’l Kulüb/558)
Selman-ı Farisi ( r.a.) buyuruyor ki: “Şaban Ayının son günü Peygamberimiz bize hitap ederek şöyle buyurdu:
“- Ey insanlar! Sizi büyük bir ay gölgesi altına almak üzeredir. İçinde bin aydan hayırlı olan Kadir gecesi vardır. Allah, o ay içinde oruç tutmayı farz geceleri ibadetle geçirmeyi nafile kılmıştır.
Kim bu ayda bir hayır işlerse başka zamanda bin hayırı yerine getiren gibidir. Bu ayda bir farzı yerine getirirse başka zamanlarda yetmiş farz yerine getiren gibidir.
Bu ay sabır ayıdır. Sabrın mükâfatı ise cennettir. Bu ay yardım ayadır, içinde müminin rızkının arttığı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluyu iftar ettirirse, bir köle azat etmiş gibi sevap kazanır ve günahları bağışlanır.”
Selman-ı Farisi buyuruyor ki: Bu sırada, “ Ya Resulallah, hepimizin oruçluyu iftar ettirmeye varlığı yetmez” dedik. Peygamberimiz sözlerine şöyle devam buyurdu:
“- Allah, o sevabı, oruçluyu bir yudum süt, bir içim su ve bir hurma ile iftar ettirene de verir. Kim oruçlunun karnını doyurursa bu onun günahlarının bağışlanmasını sağlar, Allah ona benim Havz’ımdan bir kere içirir de artık hiç susamaz olur. Ayrıca oruçlunun mükâfatından hiç bir şey eksilmeksizin onunki kadar sevap kazanır.
Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret-bağış ve sonu cehennemden kurtuluştur. Kim bu ayda kölesinin, işçisinin- emri altındakilerin işini hafifletirse Allah onu cehennemden azad eder.
Bu ay içinde dört şeyi çokça yapın. İkisi ile Rabbimizin rızasını kazanırsınız. Diğer ikisi de sizin için kaçınılmaz ve ihmal edilmez ihtiyaçlardır.
Rabbinizin hoşnutluğunu kazandıran iki şey, Allah’tan başka ilah olmadığına şahadet etmek ve O’na istiğfar etmektir. Sizin için kaçınılmaz ve ihmal edilmez olan diğer iki şey de, Rabbinizden cennet istemeniz ve sizi cehennemden korunmasını dilemenizdir.” (İ.Gazali, Mükâşefetü’l Kulûb/559)
Yine Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:
“- Kim inanarak ve önemini anlayarak Ramazan Orucunu tutarsa, geçmiş ve gelecek bütün günahları affedilir”
“-Ulu Allah “ insanoğlunun oruç hariç, her ameli kendisi içindir. O sırf benim içindir ve mükâfatını da yalnız ben veririm” diye buyuruyor. Ulu Allah’ın kendisine izafe ettiği bir ibadet için başka bir şey söylemeye lüzum yoktur.”
“ Ümmetime, Ramazan ayında, daha önceki ümmetlere verilmeyen beş özellik verilmiştir:
1.Allah katında oruçlunun ağız kokusu, miskten daha hoştur.
2.İftar anına kadar melekler onlar için istiğfar eder.
3.O ayda şeytanların elebaşları tutuklanır.
4.Ulu Allah her gün “Salih kullarının kötülük ve sıkıntıdan kurtulmaları yakındır” buyurarak her gün cenneti süsler.
5.O ayın son gecesinde günahları affedilir.”
Sahabeler “Ya Resulallah, o gece Kadir Gecesi midir” diye sordular. Peygamber’imiz onlara şu cevabı verdi. “ Hayır, Fakat her iyi amel işleyenin ameli bitince, mükâfatı verilir.” (İ.Gazali, 559)
Yine sevgili Peygamberimiz oruçla ilgili bir başka hadislerinde şöyle buyuruyor:
“Cennetin ‘reyyan’ (lügatte kana kana su içen demektir.) adlı bir kapısı vardır. O kapıdan ancak oruç tutanlar cennete girerler “(Müslim ve Buhari, Sehl ibni Saaddan)
“Oruçlunun iki sevinci vardır: İftar ettiği zaman ki sevinci ve Rabbi ile buluştuğu zamanki sevinci “ ( Müslim ve Buhâri, Ebu Hureyre’den
“Oruçlunun uykusu da ibadettir” (İbni Mendeh İbni Muğire’den, İhya cilt 1595 )
Kulunun tuttuğu orucundan dolayı Cenâb-ı Allah meleklere karşı övünerek şöyle der:
“Ey meleklerim! Kuluma bakınız! Şehvetini, lezzetini, yemesini ve içmesini benim için bırakmıştır. (terk etmiştir)” (İhyau ulumü’d Din 1/596)
Allah’ın Resulü da ümmetinin tuttuğu oruç ile iftihar ederek şöyle buyurmuştur:
“Gerçekten Allah meleklere karşı, abid bir genç ile iftihar ederek buyurur: Ey şehvetini benim için terk eden genç! Ey gençliğini bana bahşeden genç! Sen benim neznimde meleklerimin bazısı gibisin” (İhya 1/595)
İşte Allah‘ın meleklere secde edin diye Emir ettiği insan bu insandır. İnsan başta orucu olmak üzere takvası ve ibadetleri ile öylesine yücelir ki ona melekler bile imrenir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.