DOLAR 18,5486 0.23%
EURO 18,2309 0.46%
ALTIN 1.007,241,95
BITCOIN 3603161,73%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

PROJE – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
1 Mart 2019 13:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muzaffer Taşdelen 1 Mart 2019 Cuma 13:01:05
 

Adaylarımız seçim kazanmak için müthiş denecek vaatlerde bulunuyorlar. Rahmetli Hüseyin Öğdüm bile böyle vaatlerde bulunmuyordu. Elbette bu bol keseden atılan vaatler “Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür” sözüne güvenerek sallanıyor. Sözde, insan hafızası unutur diyor ya, eh sabah bunlar benim vaatlerimi unuturlar, bırakın bunları, ben bile unuturum diye düşünüyorlar galiba.
HOBİ BAHÇELERİ
Bizim adaylara hiç unutulmayacak bir hizmet önerimiz olacak. Afyon’da hobi bahçelerinin adı sanı yokken yazdık biz bu bahçeleri. Avrupa’nın birçok ülkesinde hayata geçirilen bu hobi bahçelerinin yararlarından söz ettik.
YURT DIŞINDA
Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde kurulan hobi bahçelerine öyle bir işlerlik kazandırdılar ki, buralar adeta bir sosyal yaşam merkezi oldu. Bu bahçelerde bir araya gelen insanlar, sıcak dostluklar kurdular. Hatta kendi aralarında sandık kurarak, aralarındaki ihtiyaç sahiplerine yardım ettiler.
Bu bahçecilik işi o kadar ilerledi ki, Avrupalılar teraslarda, balkonlarda, merdiven kenarlarında da sebze yetiştirmeye başladılar.
AFYON’DA
Afyon’daki hobi bahçelerinde dürüstçe söylemek gerekirse Başkan Çoban’ın çok emeği var.
Bahçeler ilk görücüye çıktığında 110 kişiyi bulamadılar. Ne zaman ki bahçeler sahiplerine tahsis edildi, işte o andan itibaren bu bahçeler kıymete bindi. Ömrü boyunca çiçeği saksıda, yeşili doğada gören insanlar, kısa sürede birer tarım uzmanı olup çıktılar.
BASKILAR
Tukaka olan bahçeler bir anda kıymete bindi. Başkan ikinci hobiyi de yapmak zorunda kaldı. Bahçeler çoğalınca sorunlarda artmaya başladı. İkinci bahçe de yetmemeye başladı.
BORSA
Bahçelerin bir de borsası oluşmaya başladı. Çeşitli nedenlerle bahçesini işletemeyenler başka kişilere devretmeye başladılar. Önceleri 1-2 bin liradan devredilen bahçeler talebin çoğalmasıyla birlikte rayiç 5-6 bin liraya kadar yükseldi. Bahçeler gün geçtikçe daha çok değerlendi.
EKONOMİK DEĞER
Bahçeler sağlık yönünden, sosyal yönden değer kazanırken, ekonomik yön hiç hesaba katılmıyordu. Oysa insanlar her türlü sebze ihtiyaçlarını buradan karşılamaya başladılar.
O küçücük bahçeler 4-5 ailenin yaz boyu sebze ihtiyacını karşıladı. Sebze fiyatlarının tavan yaptığı bugünlerde, hobiciler halen kendi yetişdirtikleri biber, patlıcan, domates, soğan, fasulye gibi sebzeleri derin dondurucularından çıkarıp çıkarıp yiyorlar.
SONUÇ VE ÖNERİ
Başkan adayları vaatlerinin arasına hobi bahçelerini mutlaka almalılar. Afyon’un 500-1000 adet hobi bahçesine ihtiyacı var. Bu bahçeler bize göre başkan adaylarının en büyük kozudur. Bu bahçeleri yapacağını vaat edip birde yaparlarsa Afyon’a büyük bir hizmet getirmiş olurlar.
Amaç insanların hazır yiyici, tüketicilikten kurtulup üretici olmalarını sağlamaktır. Bu projeye hiçbir partinin değil, Afyon’un Afyonlunun yararına, ülke ekonomisine olumlu yönde katkı sağlamasına yardımcı olacaktır.
***
ADAYNAME
Bin tane hobi bahçesi yapıver.
Seçmenin kalbine demir atıver.
Adayım adayım aslan adayım.
Afyonlunun bağrına yaslan adayım.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.