en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0497 0.04%
EURO 20,7661 0.42%
ALTIN 1.211,300,49
BITCOIN 529898-1,78%
Afyonkarahisar

HAFİF YAĞMUR

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ŞEYTANIN AVUKATININ KONUŞMA TARZLARI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
8 Temmuz 2017 12:50
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Mustafa Yılmaz DÜNDAR 8 Temmuz 2017 Cumartesi 12:50:03
 

-6-
“Müstakilen varım ve muhtarım” iddiasındaki şeytanın avukatlığını yapan bir insanın en sevdiği cümle kipi Emir Kipi’dir. O insan emir kipi ile cümle kurarken kendi vücut ısısındaki bir suda yüzer gibi huzurludur. “Emir kipi nedir?” bunu ona izah etmeye çalışsanız, Şeytanın Avukatı gözlerini diker de iyilik sunan bir insana nasıl bakar, görür ve öğrenirsiniz.
Emir kipi doğrudan İlah Kipi’dir, bu yüzden Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası bu kip ile bütünleşmiştir; yeter ki bu kipi konuşturabilmek için fırsatı bulsun.
Ezan’a yarışanlar ve Ezan’la yarışanlar
Ancak, korktuğu veya çekindiği bir sözde ilah ile ilişkide ise cümleleri yalvaran kipe kayar, ama içinden geçirdiği cümlelerin kipi yine emirdir. Böyle kişiler Allah’a dua ederlerse bile emir kipi ve ona uygun bir ses tonu kullanırlar. Oysa aynı insan bir başka insandan bir şey isterken daha ricacı davranışlar sergiler.
Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası karşıtı öyle talibler vardır ki, kalbleri öyle bir ihbat sahibidir ki, onlar kendilerine mahsus bir davranışla emir kipinden uzak durmaya çalışırlar ve “Kul Kipi” kullanmaya gayret ederler; “Gücün, Mülkün ve Hükmün sahibi Allah, ancak EMİR sahibidir” derler; ama bunu kimseye önermezler ve sessizce kendileri uygulamaya çalışırlar.
Emir Kipi seven insanlar farkında olmadan Ezan’la yarışırlar. Dikkat ediniz! Bir Ezan’la yarışanlar vardır; bir de Ezan’a yarışanlar vardır. Ezan’la yarışanlar iki gruptur: Bir grup salât ikamesiyle ilgili değildir, diğer grup camidedir ve salât ikamesiyle meşguldür; bu iki grup da Ezan’ı duyduklarında kendileri de konuşuyorsa Ezan’la yarışırlar, seslerini yükseltirler ve Ezan’ın kendi seslerini bastırmasına müsaade etmezler. Oysa birçok hadiste inananlara Ezan’ı dinlemeleri önerilmiştir.
Bir de Ezan’a yarışanlar vardır, Ezan’a yapışacak gibi ona uzanırlar, bedenlerini ve ruhlarını salât ikamesine ittirirler, Ezan’ı dinler, dua için bu fırsatı değerlendirirler. Anlattığımız bu üç grubu konuşmaları açısından incelerseniz cümle kuruşlarının farklı olduğunu görürsünüz, Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası ile ilişkilerinin farklı pozisyonlarda olduğunu görürsünüz.
“Allahım, biz kullarını Ezan’a yarışanların önde gidenlerinden eyleyiver, lütfen! Âmin.”
İhlaslanmak kolay,
Şeytanın Avukatlığı zor aslında
Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası’na sırtını dönmüş haniyf vasıflı talib kıyas nimetini İhlâs Suresi’ni anlamak için kullanır ve ihlaslanır; kıyas nimetinin şükrünü yapar, “Kıyas nimetini veren Allah’a aittir Hamd” der. Bakın ne kadar kolay, sade, basit ve anlaşılır bir manzara var ortada.
“Allahım, işte bu kolayı bize kolaylaştırıver, lütfen. Âmin.”
Bir de Şeytanın Avukatı’na ait manzaraya bakın, ne kadar karmaşık ve anlaşılmaz:
Bütün ilah iddialarıyla bir mücadele;
Bu mücadeleye sebep büyük bir NEFRET;
Nefretten köken alan ve kesintisiz çalışan bir HASED;
Hased’in vazgeçilmez yaptığı KIYAS;
Kıyas’la gelen, sözde ilahları çekememezlik sonucu GÖZ DİKME;
Göz dikmenin öfkesi, hırçınlığı ile ortaya çıkan FESAD davranışlar;
Bütün bunların Sadr’da yer edinerek Şeytanlık Zann Alanı oluşturması;
Bu alandan gerçekleştirilen ŞEYTANIN AVUKATI yayınları;
Ve bütün bu zorlu mücadeleden sonra cehenneme yuvarlanış!
Şeytanın avukatının konuşma tarzları
Şeytanın Avukatı’na işte bu zor hal kolaylaştırılmış, yukarıda tanımladığımız kolay ise zorlaştırılmıştır.
İşte bu karmaşık ve anlaşılması zor mekanizmanın avukatı ağzını açıp bir cümle kuracağı zaman genellikle, büyük çoğunlukla bu cümle şu tarzlardan birisidir:
• Başka bir sözde ilahın Müstakilen Var ve Muhtar iddiasıyla yaptığı herhangi bir şeyi takdir etmek, tasdik etmek veya örnek almak yönünde cümleler kurar. Bu davranışta bir dürüstlük yoktur; çünkü bir sözde ilah hiç bir zaman başka bir sözde ilahı gerçekten takdir etmez, tasdik etmez. Bu davranış kişinin;
kendi özlemi,
ulaşmak istediği,
olmak istediği,
hücum etmek istediği,
birisine ders vermek istediği,
yaranmak istediği,
kendi anlayışını belirtmek istediği,
nefret ettiği şeyden intikam almak istediği…
gibi şeylerin sonucudur.
Yani buradaki takdir ve tasdikin esas sebebi, kişinin Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası’ndan kaynaklanan heva ve heveslerdir.
• Şeytanın Avukatı ağzını açtı ve konuşacak; o halde bir suçlama cümlesi kurabilir. Bu suçlamayı açıktan ve gizleyerek yapabilir. Elbette sebep yine onun Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası’dır. O kişi bu iddiası ile diğer sözde ilahlar arasında;
öne geçmek,
üstün gözükmek,
haktan yanaymış gibi gözükmek,
haklı gibi gözükmek,
hakkı gizlemek,
birisini sindirmek,
birisini sinirlendirmek
istiyor olabilir.
• Bir şikayet cümlesi kuracaktır. Sözde ilahların birbirlerine karşı hücumu bu ortak dille yapılır; şikayet cümlesi! Şikayet Şaki’nin dili demektir. Şeytanın Avukatı’nın;
her şeyden şikayet eden birisi olduğu,
memnun olmasının mümkün olmadığı,
kimseyi ve hiç bir şeyi beğenmeyen tatminsiz beyin yapısı, cümlelerinde hep dikkati çeker.
• Avukat konuşuyorsa cümleleri birisini veya bir şeyi kınamaya yönelik cümlelerdir. Ancak kınama sebebini analiz edebilirseniz, gerisinde Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası’nın nefret hamleleri vardır.
• Avukat ağzını açtıysa, ya övünecek veya kendisine acınmasını sağlayacak cümleler kuracaktır. Övünme veya acındırma politikasını bazen de birileri üzerinden yaparlar ve “şu kişi bana şöyle diyor, beni şöyle anlatıyor…” gibi cümleler kurarlar.    
• Şeytanın Avukatı bazen de sohbet etmek ister ve sohbet adı altında ya bir yalan, ya bir dedikodu, bir gıybet veya iftira cümlesi kuracaktır.  
• Şeytanın Avukatı stratejik cümleler de kurar. Hedef, birisini veya birilerini kendi Müstakilen Varım ve Muhtarım İddiası yönünde yönetmek, yönlendirmek veya bir yere yıkılmak yani hep birilerini kullanmak planlarıdır.
Şeytanın Avukatı’nın konuşma tarzını görmeye devam edeceğiz inşaAllah.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.