DOLAR 16,6709 -0.04%
EURO 17,4972 0.19%
ALTIN 969,04-0,38
BITCOIN 333252-1,33%
Afyonkarahisar
19°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EÛZÜ İBADETİN BİRİNCİ BASAMAĞIDIR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
11 Ekim 2012 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 11 Ekim 2012 Perşembe 03:00:00
  Nasıl namaza el, ayak ve sair azaları yıkamak suretiyle abdest alınarak başlanıyorsa; kalbin temizlenmesi, onun; şeytan tarafından kalbe gelen vesveselerden, kötülüklerden arınması suretiyle mümkündür. Bu da Eûzübillahimineşşeytanirracîm demekle olur. Eğer bir mü’min bunu halisane bir doğrulukla söyler ve Allah’a sığınırsa kalbindeki riya, kendini beğenmişlik, gurur, hasedlik (kıskançlık) gibi kötülükleri atmış, kalbini temizlemiş olur. Ondan sonra da Bismillahirrahmanirrahim kelimesini söylemek için yol açılır. Bunun için arifler Eûzübillahimineşşeytanirracim’i ibadet ve taatin birinci makamı olarak görürler, Eûzüsüz ibadet ve taate başlamazlar. Abdestsiz Kur’an’a yapışmak, namaz kılmak doğru olmadığı gibi, eûzü’süz ibadete başlamak da doğru olmaz. Eûzü birinci makam, besmele de ikinci makamdır. Eûzü ile şeytanın şerrinden sığınmak, besmele ile de neye niyet ederek başlamışsa o şeyi Allahü teâla’nın hıfzı emanına ısmarlamaktır. Yani O’na sığınmaktadır.
Şeytanların hepsi küfür üzeredirler. Yani, kafir, şer ve haindirler. Şer üzere yaratılmış olduklarından daima kötü işler yapmaktan zevk alırlar. İblis şeytanların babasıdır. Bütün şeytanların onun soyundandır. Şeytan kıyamet gününe kadar yaşayan ins ve cinne nispeten sayılmayacak kadar çok bir mahluktur. Hile ile aldatması çok olduğundan; kulun bunlardan, bu büyük tehlikeden sakınması için Allah’a sığınması lazımdır. Cenabı Hakk Peygamber Efendimize Kur’an-ı Kerim’de:
“_ Habibim sen, şeytanların vesvesesinden sana sığınırım de ve Yarabbi onların (Şeytanların) benimle olmalarından sana sığınırım de” (Mü’minun/97-98) buyurmuştur.
Şeytan türlü vasıtalarla, çeşitli sebeplerle insanları şerre yaklaştırır. Hatta hayrı vasıta kılarak insanı sonunda (Allah muhafaza buyursun) dalalete düşürür.
Sözgelişi bir mürşide gelir, onun kibir ve gururunu tahrik eder. İbadetten gaye, kulun yaratanına her türlü riyadan, gösterişten uzak kalarak kulluk etmesidir. Şeytan insanı gurura ve kibire sevk ederek, insanı salih amelden alıkoyar.
Şeytan, Adam ile Havayı bu meyveden yerseniz cennette ebedi kalacaksınız diye kandırdı. Ardında içimizdeki şeytan yani nefsimiz devreye girdi ve Cennette ebedi kalalım diye yasaklanmış olan meyveyi yedik. Nefis şeytanın taşeronudur. Onun için nefsimizin esiri olmayacağız. Nefsinin esiri olan şeytanın esiri olmuştur.
Meyveyi yedikten sonra adem ve Havva çırılçıplak kaldılar ve yapraklarla mahrem yerlerini örttüler-utandılar ve pişman oldular ve hatalarını kabul edip tövbe ettiler.
Kuranda şeytan, şeyatin ve iblis kelimeleri 99 defa geçiyor. Bildiğiniz gibi Esmâül Hünsâ da 99 ‘dur.
Şeytan bizi fakirlikle korkutur. Haram yedirir, içki içirir, faiz yedirir. Hayır hasenat yaptırmaz. Şeytan bizi saptırır. İçki, kumar, zina gibi kötü şeylere sevk eder, adam öldürtür.
Eûzü Besmele okunan eve şeytan girmez, askerlerini çağırır bize bu evde yer yok der.
Besmele çekilen sofraya yaklaşmaz. Ezan ve kamet okunduğunu duyunca oradan kaçar.
Şeytan haramları güzel gösterir. (içki, zina vb. haramları hoş gösterir)
Amelleri süslü gösteririr. Çok amel ettik gibi… Şeytan için birçok ayette “adüvvün mübin-ap açık bir düşmandır” denir. Şeytandan kötü bir düşünce gelirse Euzü besmele çek. Bu bir boksör gibi hasmına karşı kardı almak, düşmana karşı hazırlanmak demektir. Allah’a kulluk ettikçe şeytan bizden uzaklaşır. Şeytan fitne çıkarırı bizi bir birimize düşman eder. Kıskançlık oluşturur. Habil ve kabil gibi. Hayırlı işleri unutturur. Allah’a kulluk etme uyu daha sonra namaz kılarsın der. Her insanın bir şeytanı var. Şeytana tapanlar bile var…
Mücedele suresi 10. âyette: “ … Oysa şeytan, Allah’ın izni olmadıkça, müminlere hiçbir zarar veremez. Müminler Allah’a dayanıp güvensinler.” Buyruluyor. Bu da Allah’a sığınmakla ve Eûzü çekmekle olur. Şeytan yine namazda insana vesvese verir. Müslüman’ın kalp huzuru ile namaz kılmasını önler. Bunun gibi daha sayılmayacak derecede kötülüklerle şeytan insanı yoldan çıkarmak için uğraşır. İnsan böyle durumlarda “Eûzü… ye sarılmalı ve Allah’a sığınmalıdır. Nahl suresinde buyrulduğu gibi:
“İnnehû leyse lehû sultânün alel lezîne êmenû ve alâ rabbihim yetevekkelûne.” (Nahl-99)
“İnnemâ sultânühû alellezîne yetevellevnehû vellezînehüm bihî müşrikûne*(Nahl-100)
“Doğrusu şeytanın, inananlar ve yalnız Rablerine güvenenler üzerinde bir nüfuzu yoktur.” (Nahl/ âyet:99) “Şeytanın nüfuzu, ancak onu dost edinenlere ve Allah’a ortak koşanlaradır.”(Nahl/100)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.