DOLAR 18,5875 0.06%
EURO 18,3414 -1.15%
ALTIN 1.020,34-0,96
BITCOIN 369175-1,43%
Afyonkarahisar
13°

HAFİF YAĞMUR

18:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

1 MİLYON NÜFUS – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
22 Haziran 2016 12:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 22 Haziran 2016 Çarşamba 12:15:55
 

Kısa bir süre önce ilimiz gündemi “Büyükşehir” meselesi ile meşguldü. Başka kentlerin uyguladığı nüfus kaydırma işlemleri ile Afyonkarahisar’ın nüfusunun artırılması, ve ardından yapılacak yasal operasyonlarla Afyonkarahisar’ın “büyükşehir” statüsü kazanması tartışılıyordu.
Seçim-geçim derken bu tartışmaları rafa kaldırdık. Keza, Türkiye gündeminden de yeni büyükşehirler meselesi düşmüş gibi görünüyor.
Afyonkarahisar’ın yeni Valisi Sayın Aziz Yıldırım da geçtiğimiz günlerde konuklarını ağırlarken, Afyonkarahisar’ın nüfus durumuna değinerek, “Nüfusumuz sabit, artış yok ama, ağırladığımız misafir sayısı nüfusumuzdan çok” manasında değerlendirmelerde bulundu. Sayın Vali son derece haklı. “Geçiyordum uğradım” diyenlerin sayısı neredeyse Afyonkarahisar nüfusundan daha fazla artık.
***
Devlet’in resmi kurumları Türkiye’nin nüfus durumunu tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu kuruluşların başında da TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) geliyor.
Türkiye’de yaşanan iç göç dolayısıyla bazı illerde yoğun nüfus artışı yaşanırken, bazılarında ise büyük bir azalma oluyor.
Peki hiç merak ettiniz mi; göç yaşanmasaydı Türkiye’deki illerin nüfusu kaç olurdu?
İşte TÜİK bu sorunun cevabını araştırmış. Ve bu araştırma sonunda illerin durumları ile 81 il arasındaki sıralamaları belli olmuş. “Doyduğu yere göre” nüfus sıralaması yapıldığında Afyonkarahisar ilinin nüfusu 709 bin 15 kişi olarak belirlenmiş. Doyduğu yere göre yapılan nüfus sıralamasında Afyonkarahisar 81 il içerisinde en kalabalık 31. İl olmuş.
“Doğum yerine göre” nüfus oranlarına bakıldığında Afyonkarahisar’ın nüfusunun 913 bin 399 kişi olması gerektiği belirlenmiş. Nüfus varlığımıza bu yönden, yani doğum yerine göre bakıldığında Afyonkarahisar’ın 81. İl içerisindeki sıralamasını bir sıra yukarıya taşıdığı ve 30. Sırada kendisine yer bulduğu görülüyor.
Yani eğer ilimizden başka kentlere göçler yaşanmamış olsaydı Afyonkarahisar’ın nüfusu 1 milyona dayanmış olacaktı.
Mesela sadece İstanbul ilinde yaşayan Afyonlu sayısı 57 bin 741’e ulaşmış.
Bugün için ilimizin resmi nüfusu ise 709 bin.
Yazıyı fazla mı sayıya boğduk dersiniz…
Şöyle toparlayalım öyleyse; Afyonkarahisar’ın il nüfusu resmiyette 710 bin kadar olsa da, ülke geneline dağılmış olan Afyonkarahisarlılar’ın sayısı 1 milyonu zorlamaktadır. Kentte bulunan öğrenci nüfusunun 40 bini aştığı, bu öğrencilerin nüfus kayıtlarının il dışında bulunduğu da göz önünde bulundurulduğunda Afyonkarahisar il nüfusunun 1 milyona çoktan ulaştığı görülmektedir. Hele ki Suriyeli, Iraklı, İranlı mültecilerimizi de hesaba kattığımızda gerçek nüfusumuz resmiyettekinin çok üzerindedir.
Oysa en son büyükşehir ilan edilen iller 750 bin nüfusla bu hakkı kazanmış ve bir çok nüfus taşıma işlemleri sonrasında büyükşehir olabilmişlerdi.
Bu konuda Afyonkarahisar’ın hakkının yendiğini söylesek de, (aramızda kalsın) kendi tembelliğimizden “büyükşehir” fırsatını kaçırmışa benziyoruz. Sebep tembellik değilse eğer, siyasilerimizin “büyükşehir” olmayı istememelerini de sebepler arasında gösterebiliriz.
Ne diyelim, Ankara’ya “Büyükşehir sıfatını vermediniz, bari İstiklal Madalyamızı verin de moral bulalım” desek, çok mu şey istemiş oluruz?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.