DOLAR 18,6395 0.03%
EURO 19,2947 0.05%
ALTIN 1.042,780,07
BITCOIN 302561-1,98%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

AZ KONUŞMAK İMANDANDIR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
6 Temmuz 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 6 Temmuz 2013 Cumartesi 03:00:00
  Kur’an- Kerim’de müminlerin özellikleri sayılırken; “Onlar ki faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler” (Müminun,23/3) “Onlar faydasız bir şeyle karşılaştıkları zaman, vakar ve hoşgörü ile geçip gidenlerdir. (Furkan,25/72) “Onlar boş söz işittikleri zaman ondan yüz çevirirler ve bizim işlerimiz bize, sizin işleriniz size. Size selam (barış) olsun. Biz kendini bilmezleri (arkadaş edinmek) istemeyiz, derler.” (Kasas,28/55) “Rahman’ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) ‘selam’ derler (geçerler). (Furkan,25/63) Buyrulmaktadır.
Bu bakımdan atasözlerimizde de belirtildiği gibi “Söz gümüşse sükût altındır.” Kuralından hareketle boş ve yararsız konuşmalardan kaçmak, konuştuğumuzda Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi, ya hayır söylemek ya da susmak gerekir.
Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki:
“Allah’a ve ahiret gününe inanan ya hayır söylesin yahut sussun.” “Az konuşmak imandan, çok söz nifaktandır.”
Sözün Güzel Söylenmesinin Önemi İse Bizlere Şöyle Bildirilmektedir.
“Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur.” Bakara 263
Bir tatlı dil ve kusurları bağışlamak, arkasından eza ve gönül bulantısı, gelecek bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah, hiçbir şeye muhtaç değildir, halimdir, yumuşak davranır. Bakara 263 (Elmalılı)
Ebü Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kendisini (doğrudan) ilgilendirmeyen şeyi terketmesi, kişinin iyi Müslüman oluşundandır.” (Tirmizî, Zühd 11. Ayrıca bk. İbni Mace, Fiten 12)
Hz. Ali (r.a.) buyuruyor ki:
“Söylemediğin sözün hâkimi, söylediğin sözün mahkûmu olursun (Hz. Ali) Çok düşünürken az konuşabilirsin. Fakat çok konuşurken hiç düşünemezsin. (Hz. Ali) Sırrın senin esirindir, ifşa ettiğin takdirde sen onun esiri olursun.” (Hz. Ali)
Az konuşmanın önemi Yunus Emre’nin dizelerinde şöyle dile getirilmiştir:
“Az söz esen yüküdür, çok söz hayvan yüküdür. Bilene bir söz yeter sende güher var ise!”
“Vurana elsiz gerek, sövene dilsiz gerek, derviş gönülsüz gerek, sen derviş olamazsın, sen hakkı bulamazsın!”
***
Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
Geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünürsen gülistan olur,
Diken düşünürsen dikenlik olursun.
***
Düşüncen konuşmana,
Konuşman hareketine,
Kareketin kaderine yansır.
Güzel düşün, güzel yaşa. (Mevlana)
Konuşacağımız zaman susmak, susacağımız zaman konuşmak ise en büyük ahmaklıktır. Mü’min susmayı ve az konuşmayı tercih etmekle beraber, iyiliği emretme ve kötülüğü men etme söz konusu olunca konuşmalı ve çevresindeki insanları uyarmalıdır. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor.
” Doğru bir sözü işitip sonra da onu din kardeşine ulaştırarak öğretmek, ne güzel bir hediyedir. “Bakara suresi 177. âyette takva sahipleri/muttakilerin söz verdikleri ve ahitleştikleri zaman sözlerini tutmalarına ve ahitlerine/antlaşmalarına bağlı kalmalarına dikkat çekiliyor. Saf suresi ikinci ve üçüncü ayetlerde de yapamayacağımız şeyleri söylememeye dikkat çekiliyor ve yapamayacağı şeyleri söylemenin ve sözünde durmamanın Allah katında nefretle karşılandığına dikkat çekiliyor.
“Yâ eyyühellezîne âmenû lime tegûlûne mâ lâ tefalûn (e)* Kebura megten ındallâhi en tegûlû mâ lâ tefalûn (e)” (61/Saf -2,3)
“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir nefretle karşılanır.” (Saf 61/ 2,3)
Bakara suresi 224, Maide suresi 1 ve Rad suresi 20. ayetlerde de verilen sözlere, yeminlere ve ahitlere bağlı kalmaya dikkat çekilmiştir.
“Yemin etmek suretiyle, Allah’(ın adın)ı, iyilik yapmanıza, (kötülüklerden) sakınmanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel yapmayın. (Böyle yapmışsanız, keffâret ödeyerek yaminizi bozun), Allah her şeyi işiten bilendir” (2/Bakara -224)
“Ey iman edenler! Akitleri(n gereğini) yerine getiriniz…” (5/Maide -1)
“Onlar, Allah’ın ahdini yerine getirenler ve verdikleri sözü bozmayanlardır.” (13/Rad-20)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.