DOLAR 18,6678 0.13%
EURO 19,3879 0.46%
ALTIN 1.044,550,24
BITCOIN 3029400,70%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir muhalefet tarzı olarak Cemaat

ABONE OL
2 Aralık 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 2 Aralık 2013 Pazartesi 02:00:00
  Önce bir gözlemle başlayayım: Eskiden, yani Hükümet-Cemaat arası gergin değilken, “sivil” polisleri ancak “muhalif” partilerin basın açıklamalarında, protestolarda, eylemlerde görürdük. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 47’nci İl İstişare Toplantısı’nda, “muhalif” grupların basın açıklamalarındaki kadar “sivil” polis gördüm. Daha önce “Siz AK Parti’yi takip etmezsiniz ki” dediğim, tanıdığım-tanımadığım polislerden özür diliyorum. En az “Akil Adamlar” protestosundaki kadar sivil polis vardı dersem, mübalağa etmiş olur muyum?
Bu durumun, “Emniyet, Cemaat’e bağlandı” iddiasıyla doğrudan bir bağlantısı var mıdır, yorum yapmak güç.
Dershanelerin kapatılması, yerlerine yeni özel okulların açılması ile ilgili düzenlemenin gündeme gelmesinden sonra, başta Zaman Gazetesi olmak üzere Feza-Samanyolu grubunun “Dershaneler kapatılmasın” ekseninde bir kamuoyu oluşturduğunu görüyoruz. Ergenekon operasyonları sürerken, Fenerbahçe ve Beşiktaş camiaları töhmet altında bırakılırken, Gezi Parkı’nda birbirinden uydurma haberler fısıltı gazetesi vasıtasıyla yayılırken, Zaman Gazetesi “tarafsız” görünerek, iktidarın yanında yer almıştı. Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan gibi yazarlar Gezi Parkı’nda yaşananlardan hükümetin ders alması yönünde yazılar yazsa da, genele baktığınızda iktidarın söylemleri haberleştiriliyordu. Ancak sıra dershaneye geldiğinde, haberlerin rengi değişti.
Şu konuda Cemaat’in hakkını vermek gerekir: Cemaat mensupları, bir meselenin çözümü için var güçlerini ortaya koyuyorlar. Farklı görüşleri, tek potada eritebilmek için verilen uğraş, kamuoyu oluşturmada yeni bir tarzı gözler önüne seriyor. Daha önce Türk Okulları’nı övmüş, Cemaat’le arasını sıcak tutmuş kişilerin yanı sıra Cemaat’e doğrudan karşı olması beklenen kişilerden de “Dershaneler” lehine demeç alınabiliyor. Farklı yelpazeden birçok farklı görüşteki “kanaat önderi”, hükümetin dershaneleri kapatmak için aceleci davrandığını, şartların henüz uygun olmadığını söylüyor.
Denilebilir ki, Cemaat sadece yayın organlarından ibaret değil. Doğru. Bugün finans sektöründen mobilya sektörüne kadar pek çok alanda Cemaat’e yakın isimler var. Bunun yolunu hükümet açtı. Aynı hükümet üyeleri 2010 Referandumu’nda, 2011 Seçimleri’nde destek alırken hiçbir şekilde Cemaat’i kötülemiyordu. “Taşeronlaş-ma” başlıklı Günebakan’da “Demokrasi ve İstikrar Platformu” adı altında hükümeti destekleyen bir platformun kurulduğunu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden daha fazla bu platformun broşürlerini gördüğümü anlatmıştım.
“Bu kadar güç varken elbette gündem oluştururlar” itirazlarını duyar gibiyim. Gezi Parkı eylemlerinde muhalefet sokaktaydı, arkasındaki “zengin” sayılabilecek gruplar kendilerini gizliyordu. Halk yalnız bırakıldı, bir nevi.
Cemaat’teki muhalefet ise, salonda, gazete sütunlarında. Ama en az Gezi kadar etkili. Aynı zamanda Cemaat’i destekleyenler, kendilerini gizleme gibi bir istek içinde de değiller.
İktidar olmak isteyen, iktidarı elinde tutmak isteyen “birlik muhalefeti” diyebileceğimiz bu yeni nesil hareketlilikten ders almalı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.