DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 439853-0,36%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

HARPTE MAKSAT NE OLMALIDIR?- 2

ABONE OL
13 Kasım 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 13 Kasım 2015 Cuma 02:00:00
  (Dünden Devamı)
Kur’an’ın bütünlüğü çerçevesinde kıtal (savaş) ayetleri incelendiğinde, karşımıza çıkan tablo işte budur. Durum böyleyken, bu ayetlerden “Kur’an’da inanç hürriyeti yok”, “Kur’an, Müslüman olmayanlardan başkasına hakk-ı hayat tanımaz” gibi hükümler çıkarmak, hem Kur’an’ın esaslarına, hem de tarihi realiteye zıttır. Zira, Hz. Peygamber (asm), hem kitap sahibi olanlarla, hem de kitapsız Araplarla barış ve saldırmazlık anlaşmaları yapmış ve bunlara riayet etmiştir. Sonraki dönemlerde de uygulama aynı minval üzere olmuş, gayr-i Müslim azınlıklar, cizyelerini (vergilerini) vermeleri, kanunlara uymaları şartıyla, İslâm devletleri bünyesinde rahatça yaşamışlardır. (Cihad Konusunda Yanlış Anlaşılan Üç Ayet ve Üç Hadis, Doç Dr. Şadi Eren)
Yeryüzünde yaşayan bütün insanların ve devletlerin hedefi bütün problemlerin “barışçı” yolarla çözüldüğü, açık ve gizli savaşların tamamen ortadan kalktığı, başta inanç özgürlüğü olmak üzere en temel insan haklarına uyulan ve saygı duyulan bir dünya kurmak olmalıdır. Fakat bu güne kadar bunu başarmak mümkün olmamıştır. Bu duruma ancak Allah’ın dini olan barış dini “silm’in İslâm’ın yeryüzünde hâkimiyeti ile ulaşılabilir. Yüce dinimiz barışı her zaman savaşa tercih etmekle beraber, savaşlara karşı hazırlıklı olmamızı istemiştir. (Ali İmran 3/200; Nisa 4/71) Dilimizdeki “Hazır ol cenge istiyorsan sulhu salah” atasözü de bu gerçeğe işaret etmektedir. Yüce kitabımızda da bu duruma dikkat çekilerek söyle buyrulmaktadır: “Hoşunuza gitmediği halde, size düşmanlarınızla savaşmak emredildi.” (Bakara 2/216)
Elbette İslâm’da şartlar oluştuğu zaman silahlı cihad vardır ve mü’minler üzerine farzdır. Fakat silahlı olsun, silahsız olsun manevi ve maddi cihadı zamana göre “Allah yolunda nasıl gerekiyorsa “(Hac Suresi, 22/78) sadece “İ’lâ-yı Kelimetullah” için yani Allah’ın adını yüceltmek ve O’nun rızasını kazanmak amacıyla ve bir ibadet anlayışıyla yapmak ve bu ibadetin kurallarına de en ince teferruatına kadar uymak gerekir. Evet! Cihat insan öldürme değil; İnsan kurtarma savaşının/sanatının adıdır.(Muharrem Günay, Namazı İkâme Etmek, 275)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.