DOLAR 18,6339 -0.03%
EURO 19,5074 -0.09%
ALTIN 1.062,050,08
BITCOIN 3173000,07%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KAZA /NAMAZI -BORCU OLAN SÜNNET VE NAFİLELERİ KILMALI MI?

ABONE OL
27 Ocak 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 27 Ocak 2014 Pazartesi 02:00:00
  Kaza namazı olan Müslümanın sünnet ve nafile namazları kılmayarak öncelikle kaza namazlarını kılmasının gereğini savunan İslam âlimleri de vardır. Hattâ Hanefi mezhebinin dışındaki üç mezhebe göre farz ve vacip gibi kaza borcu olanların nafile namaz kılması haramdır ya da tahrimen mekruhtur. (Harama yakın mekruhtur.) Öncelikle üzerindeki borçlar ödenmelidir. (İslam Dini, Ahmet Hamdi AKSEKİ)
Ancak, merhum Ömer Nasuhi Bilmen Efendini de buyurduğu gibi:
“Farz namazlarını kazaya bırakarak günaha giren kimsenin, bu günahtan kurtulmak için sünnetleri feda etmesi uygun değildir. Böyle bir kimsenin fazla ibadet yaparak Yüce Allah’ın affına sığınması gerekirken, kendisi için Rasulullah (s.a.)’ın şefaatinin tecellisine vesile olacak bir kısım sünnetleri, nafileleri terk etmesi nasıl uygun olabilir? Hem farzları kazaya bırakmak hem de vakit namazlarını sünnetten tecrit etmek iki kat kusur olmaz mı? Fetvaya esas olan görüş budur.”
Kıyamet günü Cenabı Allah, “Getirin bakalım kulumun farz namazlarını” farz namazlar eksik çıkınca “farzların yerine varsa nafile namazları sayın” diyecektir. Bu bakımdan hem günlük farz namazları, hem revatip sünnetleri, nafileleri hem de kazaya kalmış namazlarımızı eda ve kaza yoluyla kılmak esastır.
Yine üzerinde kaza, kaferet, adak oruçları borcu olanlar da böyledir ki; tutulması sünnet olan Aşura, pazartesi, perşembe ve Eyyam-ı biyz oruçları gibi haklarında sahih hadis gelmiş oruçlar tutulabilirse de o günlerde tutulacak oruçlar kaza orucu olarak tutulmasıyla hem borcu ödenmiş hem o günü oruçlu geçirmiş gibi sevabı alınır.
Namaza karşı tembel davrananın yüzünde üç ayrı cümle yazılı olduğu halde kıyamet gününde huzura getirilir:
3- Ey Allah’ın hakkını çiğneyen!
4- Ey Allah’ın öfkesini hak eden!
5- Dünyada Allah’ın hakkını heder ettiğin için bu gün Allah’ın rahmetinden ümidini kes!
İbni Abbas’ın şöyle dediği şöyle dediği rivayet olunmuştur:
“Kıyamet günü kişi getirilir, Allah’ın huzurunda durdurulur, cehenneme atılması emrolunur. Adam: Yâ Rab! Neden böyle diye söylenir. Cenâb-ı Hak:
“- Namazı vaktinden sonraya bıraktığın ve benim adımla yemin ettiğin için, cevabını verir. (Büyük Günahlar-Kitâb-Ül Kebâir s:28)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.