DOLAR 18,6283 -0.05%
EURO 19,3266 -0.57%
ALTIN 1.048,08-0,34
BITCOIN 301937-1,93%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MAYIS 1944 MİLLİYETÇİLİK OLAYLARI – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
2 Mayıs 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 2 Mayıs 2013 Perşembe 03:00:00
  Türk Milliyetçiliği hareketinde önemli günlerden ve dönüm noktalarından birisi de 3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLÜK OLAYLARI’ dır. 3 Mayıs Türkçülük Olayları üzerinden 69 yıl geçmiş olmasına rağmen, 3 Mayıs 1944’ü doğuran şartlar canlılığını ve sıcaklığını korumaktadır.
O gün de başta Rusya olmak üzere yabancılara şirin görünmek isteyen, onlardan emir ve icazet almak peşinde olan bir idare vardı bu gün de ülkemizi yabancılardan emir ve icazet alan bir iktidar tarafından yönetilmektedir. Bu iktidarın hükümet etme anlayışı tam bir teslimiyetçiliğe ve Türk düşmanları ile işbirliğine dönüşmüştür. Tıpkı 3 Mayıs 1994 olaylarında olduğu gibi “TÜRKLÜK ve MİLLİYETÇİLİK” suç olarak görülmektedir.
Tek Devlet Tek Millet Tek Dil ve
Tek Vatan Anlayışı
Bilindiği gibi Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra, “Benim hayatta yegâne fahrim servetim Türklükten başka bir şey değildir”, “Doğuşumdaki tek fevkaladelik Türk olarak dünyaya gelmemdir”, ” Bir Türk dünyaya bedeldir”, “Ne mutlu Türküm diyene !” gibi daha nice sözlerin sahibi olan M. Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde, tarihte GÖK TÜRKLER’den sonra ilk defa “TÜRK” adıyla bir devlet kuruluyordu. Yeni kurulan bu devletin kuruluş felsefesini ve temelini “TÜRKLÜK ŞUURU – TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ve TÜRK KÜLTÜRÜ” oluşturmuştur. Tek devlet, tek millet, tek dil ve tek bayrak esasına “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” düşüncesine ve “TAM İSTİKLAL” anlayışına dayanan yeni cumhuriyet ve cumhuriyetin kuruluşundan önce verilen MİLLİ MÜCADELE sadece Türk milletini esaretten kurtarmakla kalmamış aynı zamanda nice mazlum milletlerin örnek alarak istiklallerine kavuştuğu emperyalizme karşı verilen örnek bir mücadele hareketi olmuştu. Bu durumu Şair BEHCET KEMAL ÇAĞLAR şu şekilde ifade eder:
“Doğrulup gürlüyorsun yeryüzünde yeniden
Her silkinen, kalkınan, kurtulan ulusla sen
Tıpkı ilk sesin gibi Samsun’dan Amasya’dan
Son sesin yükseliyor Afrika’dan, Asya’dan ”
Türkiye’deki Türklük şuuruna ve Tam Bağımsızlık anlayışına dayanan Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti devleti Endenozya’dan Tunus’a, Hindistan’dan Pakistan’a pek çok kardeş milletin bağımsızlık mücadelesine örnek olmuştur.
Atatürk’ten Sonra Sapmalar Başladı
Fakat Atatürk’ün ölümünden sonra Milli Şef İNÖNÜ döneminde devletin kuruluş felsefesi olan Türkçülük ve Türk Milliyetçiliğine ve Atatürk’e kaşı bir düşmanlık kampanyası başlatılmıştır. İnönü’nün Cumhurbaşkanı oluşuyla birlikte Atatürk’ün resimlerinin Türk parasından ve devlet dairelerinden indirilip mahzenlere kaldırılması bu düşmanlığın ilk belirtileridir. Bu düşmanlık 1944’lerde devleti kuran iradeye fikre yani TÜRKÇÜLÜĞE karşı bayrak açılarak kendisini iyice göstererek doruk noktasına ulaşmıştır.
Hatırlanacağı üzere, 1940’lı yıllar, İkinci Dünya Savaşının yeni bir aşamaya girdiği ve ülkemizde iç ve dış kaynaklı oyunların oynandığı dönemlerden biridir.
Bir taraftan savaşın karşıt cephelerini oluşturan batılı devletlerin, diğer yandan Komünist Sovyetler Birliği’nin çeşitli baskı ve yönlendirmelerine maruz kalan Türkiye, içerde de Milli Şef İNÖNÜ’nün baskıcı dikta rejimi altında yokluk ve sefalet içinde yaşamaktaydı. Ruslara şirin görünmek amacında olan İdarenin de müsamaha ve hatta teşvikleri ile bölücü ve komünist faaliyetler iyice artmış, devlet kurumlarında yoğunlaşan sol ve materyalist kadrolaşma ülkemizi farklı boyutlara götürebilecek bir boyut ve hız kazanmıştı.
İşte böyle bir zamanda kararlı ve ilkeli bir grup Türk Milliyetçisi aydın, rejimin tüm baskılarına ve dayatmalarına rağmen, tehlikeli gidişe dur demek için kamuoyuna ve devlete bir takım uyarılarda bulunmuştur. Büyük dava ve fikir adamı Nihal ATSIZ’ın önderlik ettiği ve rahmetli liderimiz Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in de içinde yer aldığı bu aydın hareketine duyarlı Türk Gençliği hem de asil Türk Milleti destek olmuş; böylece o güne kadar sadece kültürel alanda ve fikri boyutta faaliyet gösteren Türk Milliyetçiliği hareketi, fikir akımı hüviyetinin yanında, siyasi ve sosyal bir hareket özelliği kazanmıştır.
Aydın ve Medya İhaneti
İkinci Dünya Savaşı olanca hızıyla sürerken, Türkiye’yi idare edenlerin duruş ve tutumu da savaşın seyrine göre değişiyordu. Savaşta Almanlar başarılı iken, iktidar Almanlardan yana tavır koyuyor, Almanların hezimeti ile birlikte bu tavır Ruslardan yana dönüyordu.
O zamanki Türk medyasının bu günkünden pek farkı yoktu. Cumhuriyet Gazetesi NAZİ ALMANYA’sından, ULUS GAZETESİ ise KOMÜNİST SSCB’den yana yayın yapıyordu. Cumhuriyet Gazetesinin sayfalarını Hitlerin, Ulus Gazetesinin sayfalarını ise İNÖNÜ ile STALİN’in birlikte çekilmiş resimleri süslüyordu.
Bu günkü medyanın ve aydınların çoğunluğunun o günkü medyadan ve aydınlardan farkı kalmamıştır. Dışardan ve bölücü güçlerden ve Türk düşmanlarından beslenen, emir ve icazet alan bu sözde aydınlar ve medya Türk devletini ve milletini yok etmek için olanca güçleriyle çalışmaktadırlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.