DOLAR 18,6477 0.03%
EURO 19,6733 -0.19%
ALTIN 1.077,810,58
BITCOIN 319725-0,43%
Afyonkarahisar
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MİRAÇ’TA PEYGAMBER (A.S.) VERİLEN HEDİYELER

ABONE OL
16 Haziran 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 16 Haziran 2013 Pazar 03:00:00
  Sahih rivayetlere göre: Miraç’ta Peygamber Efendimize üç büyük hediye verilmiştir:
1. Bakara suresinin son kısmı (Son iki ayet; amenerrasûlü..)
2. Beş vakit namaz, ki “Mü’minin Miracıdır.”
3. Allah’a ortak koşmadıkları halde büyük günah işleyen müminlerin bağışlanacağı müjdesidir. ( kul hakkı hariç.)
ŞEFEAT: Her Peygamberin makul bir duası vardır ki hemen hepsi bu hususta acele edip (Dünyada dile getirmiştir) Ben ise duamı ümmetim için şefaatte bulunmam arzusuyla Kıyamet gününe bıraktım. Ümmetimden Allah’a bir şeyi ortak koşmadığı halde ölen kimse inşaallah buna nail olacaktır.” (Müslim/ İman, Buhari/ Daavat, Tirmizi/ Daavat (C.Y.493)
“ Lailahe illallah diyen cennete girer.” İmam-ı Nevevi diyorki : “Allah’ın varlığına ve birliğine inanıp (şirk ve ortak koşmayan) şahadette bulunan her müvahhid, ya affedilerek hemen Cennete konulur, ya da gereken cezayı çektikten sonra oraya alınır. Cehennem ateşinin ona haram kılınmasından maksat ise, orada ebediyen kalmayacağıdır.” demiştir
Sevgili Peygamberimiz Miraç’ta göklere yükseldiği zaman. “ Ettehiyyatü lillahi vessalavatü vettayyibat “ Dil ile beden ile mal ile yapılan ibadetlerin hepsi Allahdır O’ndan başkasına ibadet olmaz “ demiş Yüce Allah ta O’nu (ettehiyyat duasında geçen) “ESSELAMÜ AYELKE YA EYYÜHENNEBİYYÜ VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATÜHÜ” (Ey Peygamber! Selam, rahmet ve bereketim senin üzerine olsun )diyerek selamlamıştır. Sevgili Peygamberimiz de bu selam’a “ ESSELAMÜ ALEYNA VE ALA IBADİLLAHİSSALİHİN” (Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi bizim ve salih kullarının üzerine olsun) diyerek karşılık vermiştir. Daha sonra Peygamber Efendimiz “Eşhedü enla ilâhe illallah (Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur.) demiştir. Bunun üzerine Allahu Teâlâ’da “Ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu” “( Ben de Hz.Muhammed’in Allah’ın kulu ve resulu olduğuna şahadet ederim” demiştir. İşte Tahiyyat duasının gizli hikmeti budur. Bu bakımdan da “Namaz Müminin Miracı ve aracısız, Allah’la konuşmasıdır.”
SATUK BUĞRA HAN VE HZ.MUHAMMED
Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Miraç’ta iken peygamberler arasında ak sakallı bir kimseyi görüp, Cebrail’e tanımadığı bu kişinin hangi peygamber olduğunu sordu. Cebrail Alayhisselam da :” O’nun Peygamber olmayıp, Türkistan’ı İslamiyet’e sokacak olan Satuk Buğra Han’ın ruhu olduğunu söyledi. Satuk Buğra Han, tarihte ilk Müslüman Türk Devleti olarak bilinen Karahanlılar Türk devletinin hakanıdır. Mekkeli müşriklerden çok eziyet ve zulüm gören ve henüz sayıları bin dahi olmayan Peygamberimiz ticari faaliyetlerden tanıdığı Türklerin ve onların ülkesi Türkistan’ın Müslüman olacağını duyunca çok sevindi ve Satuk Buğra han ve Türkler için duada bulundu.Miraç dönüşünde bu müjdeyi de ashabına veren Peygamberimiz, ashabın da ya Resulüllah “Keşke biz de o muhterem zatı görseydik” demeleri üzerine, Sevgili Peygamberimiz dua etmiş ve başlarında Türk külahı olan kırk kişilik bir Türk birliği başlarında Satuk Buğra Han olmak üzere yaklaşmış ve Sevgili Peygamberimizi ve ashabını selamlayarak geçip gitmişlerdir. Bu kırk kişinin arasında Samani Ebu Nasr’ın ruhu da varmış. Rivayetlere göre Samani Ebu Nasr, Türkler arasında İslamiyet’i yaymak amacıyla ticarete başlamış, bir gece rüyasında Sevgili Peygamberimizi görmüş, Sevgili Peygamberimiz O’na . “Kalk ya Nasr, Türkistan’ın yolunu tut. Orada Satuk Buğra Han Müslüman olmak için seni bekliyor” demiştir. Bunun üzerine Ebu Nasr, Türkistan’a gelir;
Ebu Nasr ile karşılaşan Satuk Buğra on yaşında iken Müslüman olur, amcası Harun Buğra’nın ölümü üzerine hanlık makamına geçer, miladi 922 yılında gerçekleşen bu olay neticesinde 200 bin çadırlık bir Türk kitlesi topluca Müslüman olur. Yine aynı tarihlerde İtil-Volga dolaylarında yaşayan Bulgar Türkleri, hükümdarları ALMIŞ’ın öncülüğünde 200 binin üzerinde bir aile sayısı ile topluca Müslüman olmuştur. Tarihçiler, bu Müslüman olan ilk Türklerin sabah namazını kaçırırız düşüncesiyle gece uyumadıklarını naklederler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.