DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 602274-2,56%
Afyonkarahisar
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Onurlandık – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
12 Ocak 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 12 Ocak 2015 Pazartesi 02:00:00
  Kocatepe Gazetesi ailesi olarak mutlu bir gün daha yaşadık cumartesi günü. Afyonkarahisar Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğinde gazeteniz Kocatepe’ye emek veren hemen hemen tüm isimler onurlandırıldılar, AGD yönetimi tarafından.
Gecenin en mutlu ismi şüphesiz, gazete dağıtıcısı kardeşimiz Hakan Batı idi. Belçika’daki Emirdağlılar Derneği’nin (EYAD) katkılarıyla, AGD Başkanı Mehmet Abdioğulları ile Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İsmail Kumartaşlı’nın sayesinde Türkiye’ye getirilen çok sayıdaki akülü araçlardan birisi Hakan Batı’ya nasip oldu. Yıllardır akülü araçlarıyla gazete satışı ve dağıtımı yaparak ailesinin geçimini sağlayan, çalışkan, dürüst ve onurlu kardeşimiz Hakan Batı, Orman ve Su İşleri Bakanı hemşehrimiz Veysel Eroğlu’nun elinden teslim aldığı aracıyla Korel Termal’in salonunda şöyle bir tur attı. Bu turla birlikte alkış fırtınası salonun her yanında yankılandı. Bisikletinin tek pedalına yandan basarak başladığı dağıtım işinde dördüncü akülü aracına kavuşan Hakan’ın mutluluğunu kelimelerle ifade etmek zor geliyor bize. Diğer akülü araçların ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılacağı bildirildi. Sebep olanların hepsinden Allah razı olsun…
Kocatepe Gazetesi’nin yazı ailesinden, Muharrem Günay, Muzaffer Taşdelen, Ümit Demir, Mehmet Şenkaya, Agah Bıyıkoğlu, Aziz Aslan, Hasan Özpunar, Ramazan Balkan; “Kalemi Afyon’u yazanlar” olarak onurlandırılan isimler arasında yer aldılar.
Kocatepe Gazetesi’nin emektarları, Burcu Aydın, Ş. Cüneyt Bursalıoğlu, Burak Aydın, Onur Bayram, Murat Arısoy, Mustafa Ertürk, Ali Fuat Güçlüer, Esra Küçükkurt ve bendeniz de meslekteki kıdem yıllarımıza göre onurlandırılanlar arasındaydık. AGD yöneticilerine böylesi bir organizasyona imza attıkları için teşekkür ediyoruz. Hatasız kul olmaz. Art niyet olmayan hataların bir sonraki organizasyonlarda yaşanmayacağına inanıyoruz.
Kendimizle ilgili konulardan bahsetmekten hazzetmesek de, bu vesile ile kısaca mesleğimizdeki durumumuza değinmek isteriz, affınıza sığınarak. AGD yönetimi bendenize de “Meslekte 25 yılı dolduranlar” sınıfında ödül vermeyi uygun görmüş. Ödül alırken yaşımızın genç oluşu nedeniyle, ister-istemez “Genç yaşta 25 yıl nasıl oluyor” diye soru işaretleri oluşmuş kimilerinde. Efendim şöyle;
Bugün için 38 yaşında olan bendeniz, baba mesleği olması hasebiyle çocuk yaşlardan beri basın-matbuat sektörünün içersinde yer almaktadır. 18 yaşımızı doldurduğumuz 1994 yılından bu yana (20 yıl) sigortalı olmak üzere, 9-10 yaşlarımızdan bu yana gazetecilik mesleğine emek vermekteyiz. 1985’lerden itibaren gazete dağıtmak suretiyle, sonrasında mürettip çıraklığı yapmak suretiyle gözümüzü bu mesleğin içerisinde açtık. Okula gitmeden önce, gazete kırımı yapıp dağıtıcıları tevzie çıkarttığımız, karanlık odada fotoğraf bastığımız günler dün gibi aklımızda. 25 yılı dolduran ağabeylerimizle birlikte sahneye çıktığımızda mürettip çıraklığı yapan çok az kişinin olduğunu gördük. Hele ki, bugün mesleğimize gönül veren kardeşlerimiz arasında Entertyp marka dizgi makinasının potasında eriyen kurşunun kokusunu bilen, boyu kutularının dibinde kalan boyaları benzinle çoğaltıp August marka tipo baskı makinesinin boya haznesine dolduran birisinin olduğunu hiç sanmıyoruz. Bizim çocukluğumuzda kullandığımız, hurufat, kumpas, antenin, klişe, kale, espas, matris, vizon vb. tipo baskı terimleri, bugünkü genç kardeşlerimiz için pek bir şey ifade etmese de bizler için unutulması çok zor mesleki ögelerdir.
Gazetecilik, yayıncılık, matbaacılık iç içe geçmiş meslek dalları ve her geçen gün yeni ufuklara doğru yol alıyor bu üç sektör de. Bizler de bu farfara içerisinde hercümerç oluyoruz ister istemez. Bugünlere gelmemizde emeği olan ustalarımızı, atalarımızı bu vesile ile bir kez daha hayırla yad ediyor, hayatta olanlara sağlık-mutluluk diliyoruz. Sağolasın AGD yönetimi…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.