DOLAR 18,6331 0.01%
EURO 19,3052 0.06%
ALTIN 1.042,630,15
BITCOIN 302095-2,16%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Paket paket demokrasi – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
1 Ekim 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 1 Ekim 2013 Salı 03:00:00
  Büyük gün geldi, televizyon kanalları canlı yayınlarla duyurdular Demokratikleşme Paketi’ni. Paket denilince, alıştık makarna-kömüre. Öyle bir şey çıksaydı, daha iyi olurdu sanki.
Paketten “Türk”e, “Cumhuriyet”e has bir yenilik bekleyenler, hayal kırıklığına uğradı. Toplumun geneli, belki seçim barajının düşürülmesi girişimine, başörtülü vatandaşlarımızın kamu çalışanı olmasına karşı çıkmayacaktır.
Bununla birlikte “millet olma” anlamında önemli bir metin olan Andımız’ın ortaokullardan sonra ilkoukullarda da kaldırılması, gençliğin hangi doğrultuda yetişeceği konusunda hep ipucu veriyor, hem de yeni istifhamlara yol açıyor.
Bundan 6 yıl önce de “Bakanlık”ların isminden “Milli” kelimesinin kaldırılması gündemdeydi. Bu konuda herhangi bir aşama kaydedilmedi.
Ancak Başbakan Erdoğan, “Demokratikleşme Paketi”ni açıklarken ne dedi?
“Bu bir aşamadır.”
Demek ki önümüzde daha “kaldırılması” ve düzenlenmesi gereken birçok konu var. Durumdan anlaşılan bu.
Paket’te Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan çeşitli unsurlarla ilgili düzenlemeler var; ancak Türk’ün hakkı yok.
Cumhuriyet’in bütünlüğü yok.
Ulus-devlet yok.
Usulsüz yargılamalar yok.
Kişiler veriler korunacak denilmesine rağmen, izinsiz dinleme yapanlar hakkında bir olumsuzluk işareti yok.
Paket’te Romanlar’a özel konutlar gibi, uzun vadede ayrıştırıcı ve tecrit edici düzenlemeler var. Kurulması planlanan Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu, önce bu Romanlar’a ayrı mahalle-konut anlayışını masaya yatırmalı. Romanlar, zaten gittikleri şehirlerde soyutlanırken, bir de devlet eliyle bunun “reklam” hâline dönüştürülmesi çok tuhaf.
Seçim sistemindeki tartışma olumlu sayılabilir. Ama “demokratik Anayasa” vaatleriyle 2 seçim, 1 referandum geçiren Türkiye’de, “seçim sistemi” neden bir seçim arefesinde gündeme gelir? Ki gündeme geldiği halde de neden “büyük balık, küçük balığı yutar” anlayışının hâkim olduğu “Dar Bölgeli Seçim” kavramı ortaya atılır?
Demokratikleşme Paketi, “evinde zor tutulan yüzde 50”ye, sağdan-soldan biraz daha ekleme yapılır mı, diye düşünülerek hazırlanmış izlenimi bıraktı bende.
“Yüzde 50’ye, Güneydoğu ve Doğu’yu da eklersek” mantığıyla yola çıkılmış gibi duruyor.
Bu paketle, “Herkes eşit, ama bazıları daha eşit” sloganı hayata geçiriliyor.
Hayırlı, uğurlu olsun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.