DOLAR 18,6611 0.1%
EURO 19,3472 0.27%
ALTIN 1.046,490,43
BITCOIN 3032911,26%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

PERUK TAKMAK MEKRUHTUR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
24 Eylül 2018 14:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 24 Eylül 2018 Pazartesi 14:21:29
 

Kadının kaşlarını inceltip hilal şekline sokması, gözünün rengini değiştirmesi, yüzüne ve ellerine çeşitli maddeler sürerek rengini çekici kılması, takma kirpik kullanması, dişlerini tıraş edip küçülttürmesi ve aralarını açtırması, takma saç (peruk) kullanması, yüzüne el ve kollarına döğme yaptırması tahrimen mekruh sayılmıştır. Zira bu gibi sun’i güzellik hem yabancı erkeklerin dikkatini çeker, hem de kadın olduğundan başka görünmeye başlar. Her iki durumda da fazilet, vakar ve ciddiyet yoktur. Aynı zamanda Allah’ın verdiği ten ve rengini, yüz şeklini değiştirme söz konusudur. (C.Yıldırım, Kaynaklarıyla Ahkâm Hadisleri, cilt 5/100)
Şüphesiz kadının kocasına karşı kendini son derece temiz tutması, güzel koku sürmesi, sürme çekmesi ve temiz elbise giymesi müstehaptır. Başkaları görsün diye süsleyip sokağa çıkması haramdır. Çünkü İslam fitneye sebebiyet verecek, şehvetleri tahrik ve teşvikte bulunacak her türlü söz ve davranışı yasaklamıştır.
İbn Ömer ( r.a. ) dan yapılan rivayete göre: “Peygamber (s.a.v.) Efendimiz başkasının saçını takana ve taktırana, döğme yapana ve yaptırana lanet etmiştir.” ( Buhari/tefsir: 59, libas:83, Müslim/libas: 115,117, 119,vb )
Esma binti Ebi Bekir ( r.a.) dan yapılan rivayete göre:
“Bir kadın Peygamber (s.a.v.) Efendimize geldi ve şöyle dedi: “Benim bir gelinlik kızım vardır ki kendisine hisbe dokundu. (vücudunda bir takım lekeler meydana geldi) ve bu sebeple saçları bile döküldü. Ona başkasının saçını takayım mı ?” Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Allah başkasının saçını takana ve taktırana lanet etmiştir.” ( Müslim/libas:115, İbn Mace/nikah:52 vb.)
“ Muaviye (r.a.) bir tutam kesilmiş saçı tutarak şöyle dedi: Resulullah ( s.a.v. ) Efendimizden duydum, bu ve benzeri şeyi men’ederek buyurdu ki: “İsrail oğulları ancak kadınları bu saçı takıp kullandığı (yüz şekillerini değiştirdikleri) zaman helak olmuştur.” (Buhari/libas:83, Müslim/libas:12, 22, vb )
Kadının insan saçı dışında başka bir saç ve kıl ve benzeri bir şeyi takması konusunda sakınca yoktur diyenler varsa da Hz.Cabir (r.a.) diyor ki: Peygamber Efendimiz. “ Kadının başına her hangi bir saç, kıl ve benzeri şeyi takmasını men etti “ ( Müsned-i Ahmed: 3 / 296, 387, C.Yıldırım, Ahkam Hadisleri cilt 5, 104 )
Kadının tabii güzelliği yeterledir, sun’i güzellik dince yasaklanmıştır. Bir kadın en güzel giysilerini eşi için evinde giyinmeli, eşi için koku sürünmeli ve elbise ve vucut temizliğine dikkat etmelidir. Sokağa çıkarken süslenmek, kokular sürünmek, takıp takıştırmak başkalarına güzel görünmek amacıyla yapılan işlerdir. Eşler başkalarına değil birbirlerine güzel görünmek durumundadırlar.
İbn Mes’ud (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçen şu haberi vermiştir:
“Allah (c.c.) güzel görünmek için döğme yaptıran kadınlara, yüzünün kıllarını aldıran kadınlara, dişlerini tıraş ettirerek aralarını açtıran kadınlara, Allah’ın yarattığı (biçim, renk ve görünümü) değiştiren kadınlara lanet etmiştir.”
İbn Mes’ud (r.a.) devamla diyor ki: “Allah’ın Resulü’nün lanetlediği kimseyi ben niçin lanetlemeyeyim…” (Buharî/tefsîr: 59, talak: 5), libas: 82, 84, 85, 87- Müslim/libas: 120- Tirmızî/ edeb:33).
Kadının Evinde Kocası İçin Süslenmesi Sevaptır
Dinimizce her ne kadar, kadının sokakta ve sokak için süslenip, kokulanması günah ise de, evde karı-koca birbirleri için süslenip, kokulanabilirler. Hiç bir mahzuru yoktur. Bilakis Rasulüllah (s.a.s.), kadının evde kocası için süslenmesini, boyanmasını, kokulanmasını önemle tavsiye etmiş ve: “İsrail kadınları süslenmedikleri için, onların erkekleri zinaya düşmüştür” der.
Müslüman ama cahil kadınların çoğu, kocasına cazip görünmek için, evinin içinde dahi süslenmeyi ve kokulanmayı İslama aykırı sanırlar, oysa kocasının karısına ta’zir cezası verebileceği konulardan biri de, süslenmesini istediği halde kadının süslenmemesidir.
Ama yukarıda da belirtildiği gibi bu süslenme yaratılışa müdahale edecek derecede olmamalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.