DOLAR 18,6522 0.05%
EURO 19,6981 0.49%
ALTIN 1.071,630,09
BITCOIN 3213592,54%
Afyonkarahisar
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trafik raporu – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
27 Eylül 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 27 Eylül 2013 Cuma 03:00:00
  “Bugünkü yazı çok uzun” diye okumaktan vaz geçenler olabilir. Ama gerçekten önemli bir konu olduğu için yazıyı uzun tuttuk bugün.
Ayrıca okuyacağınız satırlar bize ait değil. Şehirdeki herkesin en büyük sıkıntı kaynağı olan şehir içi trafik ile ilgili olarak uzmanların hazırladığı rapordan alıntılar yapacağız şimdi.
Afyonkarahisar Belediyesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İSBAK A.Ş.’ye hazırlattığı rapor Afyonkarahisar için önemli tespitleri içeriyor. Başta aday adayları olmak üzere, hemen hemen hepimizin şehir içi trafikle ilgili görüş belirttiğimiz bu günlerde, bir de uzmanlar neler diyor ona bir bakalım. Tabii, en başta da siyasilerimiz baksın. Bu keşmekeşten nasıl kurtulacağımızın çarelerini görmek için… İşte rapordan satır başları:
Trafik yoğunluğunun sıkça yaşandığı merkezi yerlerde katlı otoparkların olmaması ve ulaşım ana planı çalışmasının gerçekleşmemesi “Zayıf” birer yön olarak belirtilmiştir. Toplu taşımadaki olumsuz rekabet, kaza sıklığı ve trafik yoğunluğundan kaynaklanan çevresel kirlilikler birer “Tehdit” olarak yer bulmuştur. Önümüzdeki dönemde, kentin 2023 ve ötesindeki bir tarihi hedefleyen bir Ulaşım Ana Planı hazırlanması gereklidir.
İncelenen 32 sinyalize kavşak kontrol cihazının uygun olmadığı, teknik hizmet ve desteğin yetersiz kaldığı görülmüştür. Kavşaklardaki sinyalizasyon sistemlerinin birbiri ile uyumlu hale getirilmesi ve bu trafik ışıklarının merkezi bir sistemle kontrol edilmesi gerekmektedir.
Maliye-Mecidiye kavşakları arasında Atatürk Bulvarı üzerindeki İzmir İstasyon Caddesi kesişimine yeni bir kavşak düzenlenmesi, I. Sanayi Sitesi girişine, Eski Otogar ve Karayolları kavşakları arasına yeni bir kavşak düzenlenmesi, uygun olacaktır.
Yüksek yoğunluklu AVM benzeri yeni yapılaşmaların karar öncesinde mutlaka Trafik Etkileşim Analizi şartı getirilmelidir. Tesislerin getireceği yükten kaynaklanan yol altyapılarının, yatırımcı tarafından karşılanması talep edilmelidir.
İmar Planlarında 30 metre çapından daha küçük tüm dönel kavşaklar iptal edilmeli yerine battı-çıktı ya da çok seviyeli kavşaklar tasarlanmalıdır. Sinyalize dönel kavşak yerine yeterli cep mesafeleri, dönüş adaları bulunan 4 kollu hemzemin kavşaklar planlara işlenmelidir.
İmar planlarında araca kapalı yaya yolları minimum 10 metre, araç yolları minimum 14 metre olmalıdır. Yaya kaldırımları minimum 2,50 m. olmalıdır.
Çevre yolları üzerindeki yüksek yoğunluklu ve lineer formlu ticaret, turizm, günübirlik tesis alanlarının erişim kontrollü olarak yapılaşması sağlanmalıdır. Geç kalmadan mutlaka yan yol tasarlanmalıdır.
Elektronik park denetleme sistemlerinin hem durak alanlarında hem de kontrol altında tutulması istenen yol kesimlerinde yerleştirilmesi çok faydalı olacaktır.
Yapılan teknik çalışmalar, park etme alışkanlıklarının ihtiyaçlarla tam olarak örtüşmediği, asıl ihtiyaç olan ticari faaliyet, alışveriş gibi faaliyetlerin parklanmanın kısıtlandığı durumda da sağlıklı şekilde sürdürülebildiği, araç kullanmada ısrar ve daha yakın park etme tercihinin psikolojik yönünün ağır bastığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle park alanlarının kent meydanı çalışmalarının gelişimine bağlı olduğu söylenebilir.
Duraklar arası mesafeler kimi yerlerde oldukça kısalmıştır. Buna ek olarak rastgele yolcu indirme ve yolcu alma da oldukça sıktır. Ayrı duraklardan yolcu almaları rekabeti artırmakta ve yol kavşak alanı kapasitesini azaltmaktadır. Durak yerleri önemli noktalarda, işletmeciler için ortak ve belirlenen mesafelerde olmalıdır.
Otobüs türü Personel Servislerinin merkez alanı dışında bekleme alanları oluşturulmalı ve büyük araçların merkezi alanlara girmesi önlenmelidir.
Dış ve yakın yerleşimlerin (ilçe, belde ve köyler) 2 yada 3 dış noktada aktarma yapması sağlanmalı, kentiçi taşımacılık yapmaları yasaklanmalıdır. Yeni aktarma merkezleri planlanmalıdır. Bu alanlar bekleme, temel alışveriş, yeme-içme, ibadet gibi temel ihtiyaçların giderilebilmesine de uygun şekilde tasarlanmalıdır.
Afyonkarahisar kentinin toplu taşıma alanındaki sorunları sadece trafik mühendisliği yaklaşımlarını değil, işletmecilik, yönetim ve halkla ilişkiler yönlerini de içine almak zorundadır.
Cumhuriyet Meydanı projesinin detaylı Trafik Mühendisliği çalışması da talep edilmelidir.
Belediye görev alanı dışında kalmakla beraber D-300 Karayolu üzerindeki Erkmen
(Zeyland) kavşağında fiziksel iyileştirme ve diğer sistemlerle koordine olabilecek yeni
sinyalizasyon sistemi tesis edilmesi önerilmektedir.
Trafik ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün kurulması tavsiye edilmektedir. Bu müdürlüğün çatısı altında toplu taşımacılık, sinyalizasyon, yatay-düşey işaretleme, UTK sekretaryası, ulaşım ve trafik projelerinin yapılması ve yaptırılması, bakım faaliyetlerinin yapılması ve yaptırılması sağlanmalıdır.
Bu sayılan maddelerin uygulanıp, uygulanmayacağını, uygulanırsa nasıl sonuç vereceğini hep birlikte izleyeceğiz önümüzdeki günlerde…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.