DOLAR 18,5447 0.13%
EURO 17,9460 -0.45%
ALTIN 980,36-0,71
BITCOIN 3584003,34%
Afyonkarahisar
21°

HAFİF YAĞMUR

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TÜRKÜN VATANI ŞEFKAT DİYARI İDİ

ABONE OL
18 Nisan 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 18 Nisan 2015 Cumartesi 03:00:00
  İslâm alimleri ve tarihçileri Selçuklu Türklerinin hizmetlerini iyilik ve yardımseverliklerini ve adalet anlayışlarını anlata anlata bitirememişlerdir. Bunlardan Hamdullah Kazvini İslam hanedanları arasında bir mukayese yaparken : “İslam hanedanlarının çoğu bir ayıp ile malüldür. Emeviler, Haricilik ve zındıklık ile, Abbasiler itizal (ehl-i sünnetten ayrılmak ve Mu’tezile olmakla), Gazneliler ve Harezmşahlar menşeyleri dolayısı ile kusurludurlar. Halbuki Selçuklular bütün bu illetlerden pak, temiz ve dindar Müslümanlardır. Halka şefkat bunların mümtaz vasıflarıdır.(O. Turan 1: 106) demektedir. Gerçekten o yıllarda Selçuklu Türkiyesi’nden “ŞEFKAT DİYARI” diye söz edilirdi.(O. Turan 1: 109)
X. asır Arap coğrafyacılarına göre başka memleketlerde zenginler paralarını şahsi zevk ve eğlencelerine, hatta kötü işlere harcarken Türkistan halkı servetlerini hayır işlerine, Allah ve din yolunda cihada harcıyorlardı. İbni Havkal Türkistan’ın İspicap (Sayram) şehrinde “ribat” adı verilen “1700” vakıf olduğunu nakleder. (O. Turan TCHM.1: 154)
Yine Arap tarihçilerinden İbni Hassül, Tuğrul Bey sayesinde yer yüzünün adalet bulduğunu belirtir ve Türk hakanına itaat etmek her Müslüman’a farz olmuştur. (M. Doğan: 105) der. Tuğrul Bey’in yerine geçen Sultan Alparslan’dan Müslüman ve Hıristiyan kaynaklar “ADİL SULTAN” diye söz eder.(M. Doğan : 113)
Melikşah da aynı yolu takip etmişti. Bir yere asker çıkardığı ve sefere gidildiği zaman, münadiler (çığırtkanlar-ilancılar) : “Eğer bir kimse bir kimsenin bir avuç samanını veya bir yumurtasını parasız alırsa, o onun kanı karşılığındadır. Kendisini öldürülmüş bilsin.” (M. Doğan : 113) diye bağırırlardı.
“Selçuklular ve Osmanlılar zamanında yapılan muhteşem kervansaraylarda, yolculara zengin fakir, Müslüman, Kafir farkı gözetilmeden eşit muamele yapılır, kendilerine ve hayvanlarına karşılıksız bakılırdı. Hastaların tedavisi yapılır, ilaçları da karşılıksız verilirdi. Bu kervansaraylarda yolcuların kültür ihtiyaçlarını karşılamak için kütüphaneler de kurulmuştur. Böylece Türk ülkelerine gelen Müslim-Gayri Müslim her çeşit yolcu ve tüccarlar bir kuruş harcamadan aylarca seyahat ederlerdi. Konu ile ilgili bilgiler veren el-Omari Türkiye’nin “Selçuklular zamanında cennet gibi ” olduğunu anlatır. İbni Batuda da Anadolu Türkleri ve Ahilerin misafirperverliği ve cömertliği hakkında bilgiler verirken Türkiye’nin bir “ŞEFKAT DİYARI” olarak tanındığını yazar. Aslında Kaşgarlı’ya göre “akı”,”ahi” kelimesi de cömert manasında kullanılıyordu.( O.Turan 1: 109)
Osman Gazi oğlu Orhan Gazi‘ye, “Bizim mesleğimiz Allah yolu ve maksadımız Allah’ın dinini yaymaktır. Yoksa kuru kavga ve cihangirlik davası değildir“ demiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.