DOLAR 16,5426 -2.07%
EURO 17,5689 -1.55%
ALTIN 969,56-2,25
BITCOIN 343674-4,43%
Afyonkarahisar
18°

KAPALI

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

KURAN YAZILARI (28) – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
24 Aralık 2011 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 24 Aralık 2011 Cumartesi 02:00:00
  C- KUR’AN-I ANLAMADA ÜÇÜNCÜ KAYNAK İSE ÂLİMLER VE MÜFESSİRLERDİR. (28)
Onların hazırlamış olduğu meal ve tefsirleri okuyarak ve onların sohbetlerini, vaaz ve nasihatlerini dinleyerek Kur’an’ı anlamaya çalışırız.
Ebu’d-Derdâ (r.a.)’ın rivayetiyle Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurur:
“Muhakkak âlimler, peygamberlerin varisleridir. Şübhesiz pey­gamberler, ne altın, ne de gümüşü miras bırakırlar. Peygam­berler miras olarak, ancak ilim bırakırlar. Bu itibarla kim pey­gamberlerin mirası olan ilmi elde ederse, tam bir hisse almış olur.”(Buhari, Müslim, E. Davud vb.)
Ehl-i sünnet âlimleri çok yüksek insanlardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:“Âlimin âlim olmıyana üstünlüğü, peygamberin ümmetine üstünlüğü gibidir.” (Hatib)“Âlimin abide üstünlüğü, dolunayın, yıldızlara olan parlaklığı gibidir.” (Ebu Nuaym)“Âlim, abidden yetmiş derece üstündür. Bid’at ortaya çıkınca âlim, halkı ikaz eder. Abid bid’atten habersiz, ibâdetle meşgul olur. Bu bakımdan da âlim, abidden kıymetlidir.) [Deylemî](Âlimlerin mürekkebi, şe-hidlerin kanı ile tartılır, âlimlerin mürekkebi, ağır gelir.” (İ.Neccar)“Allahü teâlâ, âlimleri almak suretiyle ilmi ortadan kaldırır. Âlim kalmayınca da, cahiller bilmeden yanlış fetva verir, hem kendilerini, hem de başkalarını sapıtırlar.” (Buharî)“Âlim, Allahın emin olduğu, güvendiği kimsedir.” (Deylemî)“Âlimler, yeryüzünün kandilleri, peygamberlerin halifeleri, benim ve diğer peygamberlerin varisleridir.” (Ebu Nuaym)“Âlim ölünce,denizdeki balıklar bile, kıyamete kadar ona istiğfar eder” (Deylemî)“Kıyamette abide Cennete gir, âlime ise halka şefaat için bekle! denir.” (İ Maverdi)“Âlimlere tabi olun! Onlar, dünyanın ışığıdır.” (DeylemÂlimler (ebedi saadet yolunu gösteren, Cennete götüren) birer kılavuzdur, rehberdir.” (İ.Neccar)
Doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan ancak Ehl-i sünnet âlimleri ayırt edebilir. Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde bu âlimler övülmüşlerdir. Bunların sözleri senettir. Bunlar peygamberlerin varisleri, vekilleridir. İctihadlarında isabet etmeseler de yine sevap alırlar. Bunlara tabi olanlar da kurtulur.
Bizler ne kadar tefsir ve hadis okursak okuyalım okuduklarımızdan hüküm çıkaramayız. Ayet ve hadislerden hüküm çıkarmak işi âlimlerin işidir. Bu bakımdan Kur’an’ı anlamada gerçek İslam âlimlerine her zaman ihtiyaç vardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.