DOLAR 18,5486 0.23%
EURO 18,2309 0.46%
ALTIN 1.007,241,95
BITCOIN 3603161,73%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

52. YIL – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
30 Ağustos 2016 14:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 30 Ağustos 2016 Salı 14:01:58
 

30 Ağustos tarihi bizim için hep “çifte bayram” anlamı taşımıştır. Türk Milleti’nin Büyük Zaferi’yle aynı günde, 30 Ağustos 1965’de yayın hayatına başlayan Gazeteniz Kocatepe’nin 52. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz bugün. Kocatepe ailesi olarak mutluyuz, onurluyuz bir yandan … Diğer yandan ülkemizin içinden geçtiği sürece baktıkça endişeli ama umutlu, şehitlerimizi bir bir ebediyete uğurladıkça kızgın ama kararlıyız milletçe.
Geçen yıl kaleme aldığımız satırları güncellemek isteriz bugün… 1965’den bu yana okurlarına “gazetemiz” değil, “gazeteniz Kocatepe” ilkesi ile hizmet eden Kocatepe Gazetesi’nin ailemiz için onur kaynağı olmasının yanı sıra, Afyonkarahisar için önemini de yadsımamak gerekiyor. Son 52 yılın güvenilir haber kaynağı olarak ilimizin sosyal, ekonomik, kültürel, sportif, siyasi “tanığı” olan Kocatepe, ilin gelişimine katkısı olan pek çok hizmetin de ya öncüsü, ya destekçisi olmuştur. Kocatepe’yi yayınlamanın onuru yanında, bu hizmetlere olan katkılar da bizler için ayrı bir övünç kaynağıdır. *** Gazetecilik, hele ki yerel gazetecilik alanında 52 yıl gibi, neredeyse ömre bedel bir süreyi geçirmek her babayiğidin harcı olmasa gerek.  Öyle ki, birçok gazetenin yayınlanıp, yayın hayatından çekildiği Afyonkarahisar basın hayatı, yarım asırlık süre içerisinde çok büyük değişimler yaşadı. Toplumun hemen hemen her kesiminden pek çok kişi ve kuruluş günlük gazete çıkarmanın “tadına” baktı bu süre içerisinde. Kurşun harflerin tek tek eklenmesiyle yapılan matbaacılıktan, dijital yayıncılığa, internet çağına gelindi. Afyonkarahisar’da çıkan-kapanan yerel gazetelerin bir çetelesi incelenirse bahsettiğimiz tablo daha net ortaya çıkar.
***
Ekonomik krizler, darbeler, iktidar değişiklikleri, seçimler, siyasi çalkantılarla geçen yarım asır içinde Afyonkarahisar da bu çalkantılardan doğal olarak etkilendi. 30 Ağustos 1965’de verilen söz gereğince gazeteniz Kocatepe, her gün siz değerli okurları ile buluştu. Uykusuz geceler, terle atlatılan zorluklar, yeri geldiğinde bilek gücü ve dirayetle aşılan krizler ve hepsinden daha çok sabır ve emekle geçirilen gecelerin ardından Kocatepe bugünlere ulaşabildi.  Kocatepe Gazetesi’nin Anadolu’daki diğer örneklerinden önemli bir farkı da “istikrarı”dır. Öyle ki Anadolu basınındaki pek çok gazete yaş olarak belki Kocatepe’den büyüktür ama, ilk çıktığı günkü gibi, tarafsız, el değiştirmeden, yayın periyodu değiştirmeden, şehir değiştirmeden, yayınına ara vermeden devam eden ender gazetelerden birisi Kocatepe’dir.
***
Yaş meselesinde de Kocatepe’nin aslında Anadolu’nun en yaşlı gazetelerinden birisi olduğu son araştırmalarla ortaya çıktı. Afyon Basın tarihi üzerine başta Turan Akkoyun hoca başta olmak üzere araştırmacıların yaptıkları araştırmalar, “Kocatepe Gazetesi”nin geçmişini 1937’lere kadar götürdü. Bu sebeple “Afyonkarahisar’ın en eski gazetesi” ve “Anadolu’nun en eski gazetelerinden birisi” sıfatlarını da Kocatepe’nin önüne gönül rahatlığıyla ekleyebilmekteyiz.
Biz geçmişten bu güne ulaşan Kocatepe ismiyle gurur duysak da, 1965’den bu yana ailemiz tarafından sürdürülen vazifeye ayrı bir önem vermekteyiz.
***
52 yıllık serüvenin ardında çıkar ilişkileri, menfaat çatışmaları, şantaj, rüşvet, kirli emeller, vatan hainliği, sahtekarlık, riya gibi şeylerin olmadığından emin olan okurlarımız Kocatepe’yi hep bağrına bastı. “Afyonkarahisar’ın doğru, dürüst gazetesi” ibaresi Kocatepe isminin hep önüne eklendi. Kamu menfaatleri doğrultusunda yapılan haberler nedeniyle şahsi menfaatleri zarara uğrayan pek çok kimse ve bu kişilerin başında bulunduğu kurumlarla çatışmalar yaşayan gazeteniz Kocatepe, bunların hepsinden hem güvenilirliğini artırarak, hem de güçlenerek çıktı. Bu çatışmalara taraf olan kişilerin hemen hepsi tarih ve Kocatepe arşivlerindeki yerlerini alırlarken, Gazeteniz Kocatepe dün olduğu gibi bugün de ilkeleri doğrultusunda yoluna devam etmektedir. Söz konusu tartışmalarda Kocatepe’nin menfaatten uzak haklılığını tescil etmek için, geçen zaman yeterli olmuştur.
***
 Bizi bilen bilir, aslında övünmek hiç adetimiz değildir. Lakin, bugün Kocatepe’nin özel günü nedeniyle bazı tespitleri buraya aktarma, tarihe ve arşivlere not düşme ihtiyacı duymaktayız. Bu kadarına hakkımız olduğunu düşünüyor, affınıza sığınarak, Kocatepe’nin 52. yılındaki durumunun fotoğrafını çekmek istiyoruz: Kocatepe Gazetesi, Afyonkarahisar’ın doğru-dürüst gazetesidir. Meslek içinden ve meslek dışından, şüphesiz ve genel ittifakla Kocatepe Gazetesi Afyonkarahisar basınının en güvenilen, en iyi, bilinen, en çok okunan, takip edilen öncü gazetesidir. Afyonkarahisar ve basın konusunda referans noktasıdır. Haberleri, yorumları alıntılanan, kopyalanan ve hatta aşırılan gazetedir. Ulusal ya da yerel hemen hemen tüm basın-yayın kuruluşlarının Afyonkarahisar’a dair verdiği haberler/bilgiler Kocatepe’den teyid edilir.  Hemen hemen her resmi dairede, kamu kurumunda, işyerinde, internette Afyonkarahisar’a dair, güvenilir ve doğru haber için ilk başvuru adresidir. Sabahları önce Kocatepe okunur. Her görüşten, özgür, bilgi veren, yönlendiren yorumlar Kocatepe’de yer bulur. Devletin basınla ilgili kurumlarının rutin tüm denetlemelerinden hiçbir sıkıntısı olmadan, vukuat yaşamadan, belgesi, bilgisi tastamam geçen gazetedir Kocatepe…
***
 Biz işimizi doğru yapmaya çalışıyoruz, semeresini yüce Yaradan gösteriyor. Kimseyle yarışta, büyük büyük iddialarda değiliz. Haddimizi biliriz. Dileğimiz siz okurlarımızın, dostlarımızın dualarını bizden eksik etmemesi, Rabbimizin de bizi mahcup etmemesidir.  Fikrimizi, işimizi, niyetimizi özetleyen şu parola ile tamamlayalım sözü: Tek yaptığımız tutanak tutmak, gerisi takdir-i mutlak…

 

Gazetemizin Kurucuları İbrahim ve Şükrü Küçükkurt kardeşler genç yaşta başladıkları “memlekete basın yoluyla hizmet” mücadelesinde ömürlerini harcadılar. Kocatepe yayın hayatına başladığı 30 Ağustos 1965’de merhum İbrahim Küçükkurt 31 yaşında, kardeşi merhum Şükrü Küçükkurt ise 28 yaşındaydı. 5 Şubat 2011’de 74 yaşında kaybettiğimiz babam Şükrü Küçükkurt da, 31 Aralık 2011’de 77 yaşında kaybettiğimiz amcam İbrahim Küçükkurt da son günlerine kadar Kocatepe Gazetesi’yle alakalarını kesmedi ve Kocatepe’ye katkı sunmaya çalıştılar. Her ikisini de rahmetle anıyor, sizlerden onlar için birer Fatiha rica ediyoruz…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.