DOLAR 18,6426 0.04%
EURO 18,5735 -0.04%
ALTIN 1.030,22-0,01
BITCOIN 3777194,28%
Afyonkarahisar
15°

AZ BULUTLU

05:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

DEMOKRASİ BUDUR – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
20 Temmuz 2016 13:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 20 Temmuz 2016 Çarşamba 13:23:41
 

Afyonkarahisar siyaseti dün tarihi anlarından birisine sahne oldu. Siyasi partilerin il başkanları darbe girişimlerine karşı demokrasiye sahip çıkmak adına bir araya gelerek, basın mensuplarının karşısına çıktılar. Geçmişte de partilerin böyle ortak tavır koydukları toplantılar olmuştu, ama dünkü toplantının önemi ayrıcalıklıydı.
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, CHP il Başkanı Kemal Demirkırkan, MHP İl Başkanı Raşit Demirel, DP İl Başkanı Gürcan Şensoy, BBP İl Başkanı Cemil Çoker ve SP İl Başkanı Adnan Şenel’den oluşan heyet, şanlı Türk Bayrağı ile büyük önder Mustafa Kemal Atatürk portresinin altında buluştular. Bu tablonun bizce anlamı büyüktür. Çünkü bu tablo Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de, Türk Milleti’nin de geleceğinin güvencesidir.
Şanlı Türk Bayrağı’nın remzini yıllar önce bu köşede dile getirmiştik. TRT’de, Tefsir Uzmanı Ahmet Tekin Bey anlatmıştı, Kanuni’nin, Şeyhülislam’ın verdiği fetva ile kaftanına Ay-Yıldızı işlemesini…
Demişti ki;
“-Türk bayrağının Hilâli Allah’ın, Yıldız’ı da Hz. Muhammed’in remzidir. Ay-Yıldız, Kelime-i Şahadettir. Lâ ilahe İllallah, Muhammedün Resûlullah’tır.”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi ise orada bir şahsı temsil etmemektedir. Elbette Atatürk’ün şahsi özellikleri yüce, ilke ve idealleri yol göstericidir. Ama Büyük önder Gazi Mustafa Kemal’in dünkü toplantıdaki portresi Türk Milleti’nin bağımsızlık aşkı ve mücadelesinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geçmişten bu yana oturduğu temellerin ve Millet’in ortak değerlerinin temsilcisidir.
Ve bu iki değerli ögenin önünde Afyonkarahisar kamuoyuna seslenen siyasi parti il başkanlarının manzarası da demokrasimizin, bu ulvi değerlerimizin hepimizin ortak paydası olduğunun göstergesidir.
Bir düşünün, Allah korusun 15 Temmuz’daki terör kalkışması başarıya ulaşmış olsaydı, bu tablonun yerine nasıl bir manzara bizi bekliyor olurdu. Muhtemelen Afyonkarahisar Sıkıyönetim Komutanı olarak atanacağı belli olan Kıdemli Topçu albay Selahattin Gümüş’ün sağına ve soluna dizilmiş komutanlar, Afyonkarahisar halkına talimatlarını, alınan Sıkıyönetim önlemlerini anlatıyor olurlardı. Darbe girişiminde bulunan cuntanın kendisine layık gördüğü “Yurtta Sulh Komitesi’nin” emir ve talimatları canlı yayınla ya da direkt basın-yayın kuruluşlarına el konularak halka aktarılıyor olurdu. Bugün demokrasi mesajı veren siyasi parti il başkanları da muhtemelen belirsiz yerlerde “enterne” edilmiş vaziyettelerdi. Belki basın mensupları da öyle…
Hayali bile ürpertici.
Oysa dünkü toplantıda tüm siyasi parti temsilcileri demokrasiye bağlılıklarını dile getirirken, temsil ettikleri halk kitlelerinin endişelerini, taleplerini, hassasiyetlerini de vurgulayabiliyorlardı. Halk adına yapılması gerekenleri, yanlışları ve doğruları izah ediyorlardı.
İşte bu nedenle dünkü tablo bize “Demokrasi işte budur” dedirtti.
Allah bu Millet’in dirliğini, düzenini bozmasın, bozmaya yeltenenlere fırsat vermesin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.