DOLAR 18,5376 0.15%
EURO 18,2128 0.24%
ALTIN 993,950,63
BITCOIN 3604290,65%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KÂFİRLERLE DOSTLUĞUN KURALLARI -1 – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
5 Kasım 2015 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 5 Kasım 2015 Perşembe 03:00:00
  İslâm’ın temel hedefi barıştır. Çünkü Yüce Allah insanlığın huzurunu istemektedir. Bunun sağlanması, İslâm’ın bütün insanlara tanıdığı temel hakların verilmesiyle mümkündür. Zira bu haklar, bütün insanlara yaratılışta Allah tarafından verilmektedir. Yüce Allah ilahi temele dayalı tahrif edilmemiş bütün dinlerde bu hakları insanlara eşit olarak vermiş, üstünlüğü de takvaya bağlamıştır. (Hucurât: 49/13) Zamanımızda bu temel hakları gereği gibi verebilen din İslâm’dır. İslâm’a göre de bütün insanlığın temeli birdir. (Nisa: 4/1.)
Kur’ân’ın hedefi sulh ve barıştır. Düşmanlık ve kötülük Allah’ın istemediği, şeytanın arzu ve isteklerinden ibarettir. Dolayısıyla insanlar arasında kötülüğün olması, insanların Allah’ın emirlerinin dışına çıkmalarından kaynaklanır. Yüce Allah bu şöyle haber verir.
“Ey İnananlar! Hep birden barışa girin. Şeytana ayak uydurmayın. O sizin apaçık düşmanınızdır.” (Bakara: 2/208)
Ayetin anlamında yer alan ‘silm, yâni İslâm” barışı ifade etmektedir. (Bk. Mu’cemu’l-Arabil -Esâsı, s. 637-638) Hz. Peygamberin yaptığı savaşları incelediğimizde, mecbur kalındığı için böyle bir yola başvurulmuştur. Bu savaşların birtakım haklı gerekçeleri vardır. Geçerli sebep olmadan savaşa izin verilmez. Bunlar; Haksızlığa uğramak, Fitneyi önlemek, Allah’ın birliğini ortaya koymak.
Haksızlığa Uğramak:
Konuyla ilgili olarak Yüce Allah;
“Haksızlığa uğratılarak kendilerine savaş açılan kimselerin karşı koyup savaşmasına izin verilmiştir. Allah onlara yardım etmeye elbette kadirdir” (Hacc: 22/39; Krş. Hacc: 22/40 )buyurur.
Dikkat edilirse izin verilen savaş değil, savunmadır. Buna göre can, mal, mesken, din ve vatanı korumak için savaş, mazlum duruma düşene yardım ederek zulme karşı koymak bir insanlık görevidir. Savaş; hak ve hukuku korumak, adaleti tesis etmek, kötülükleri önlemek, insanların temel haklarını rahatça yapabilmelerini sağlamak için yapılır. Yoksa başkasının hak ve hukukunu elinden almak için savaş yapılmasını İslâm iyi karşılamaz. Böyle bir durumda yapılan savaş değil, nefsi müdafaadır. Çünkü temel haklara saldırı söz konusudur.
Fitneyi önlemek, Allah’ın Birliğini Ortaya Koymak:
İslâm’da savaşın asıl nedeni fitnedir. Yani fitneyi, savaşa ve ölümlere yol açan kargaşaları, düzensizlikleri, zulmü ve bozgunculuğu önlemek için savaş yapılır. Bu duruma Kur’an-ı Kerim’de şöyle dikkat çekilir:
“Fitne ortadan kalkıp Allah’ın dini tam anlamı ile egemen oluncaya kadar onlarla savaşın.” (Bakara 2: 193)
“Hiçbir fitne kalmayıncaya kadar” ehl-i küfürle savaşmak, genel bir dünya barışını hedef olarak gösterir.
(Devamı Yarın)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.