DOLAR 18,6323 -0.01%
EURO 19,5506 0.72%
ALTIN 1.054,520,27
BITCOIN 302606-1,75%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meclisler – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
12 Şubat 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 12 Şubat 2014 Çarşamba 02:00:00
  Yerel seçim sürecinde zaman makası daraldıkça, adayların ve partilerin de çalışmaları hız kazanıyor.
Bu kapsamda siyasi rekabet -şimdilik- nezaket kuralları içerisinde sürdürülüyor. Temennimiz, bu nezaketin seçim sonuna kadar, hatta seçim ertesine kadar sürdürülmesi yönünde.
Ancak ne yazıktır ki, her seçim olduğu gibi, bu dönemde de siyasi nezaketin uzun sürmeyeceğinin/süremeyeceğinin sinyallerini alıyoruz. Üzülüyoruz.
Refikler rakip haline gelmeye başladı. Partiler arasında, adım adım, adam adama takip dönemi başlamış durumda.
Belediye Başkan adayları belirlenip, adaylar resmen sahaya çıktıktan sonra şimdi seçmenin gözü Meclislere çevrilmiş durumda.
Hem Belediye Meclisi adayları için, hem de İl Genel Meclisi adayları için bir çok görüş var ortada.
Seçmenin ağzındaki ortak söz “Meclisler önemli” cümlesi.
Evet, Meclisler önemli ama, ne yönden önemli.?
Kimine göre; Meclis adayları, teknik adamlardan oluşmalı…
Belediye Başkanı’na teknik konularda, projelerde yol göstermeli… İl Genel Meclisi’nde projeler ortaya koyabilmeli, yapılanları teknik olarak değerlendirebilmeli…
Kimilerine göre ise Belediye Meclisi üyelerinin teknotrat isimlerden, yani teknik adamlardan oluşması önemli değil. Meclis’lerde yer bulacak isimler “emin” insanlar olsunlar yeter. Akil kişilikleri ile, denetçilik vasıfları ile bütçelere, milletin parasına, yapılacaklara, edileceklere sahip çıksınlar yeter…
Biz de ikinci görüşü benimseyenlerdeniz.
Hem İl Genel Meclisi’nde, hem de Belediye Meclisi’nde yer alacak olan isimler, teknik bilgilerinin yanı sıra, toplum genelinde kabul görmüş, muteber isimler olmalıdır. Teknik konularda hem İl Özel İdaresi’nin, hem de Belediye’nin kadroları yeterince var.
Öte yandan proje sunmak, sunulan projelere yorum yapmak için illa Meclis’te yer almak gerekmez.
Ancak, Meclislerde “emin” insanların, “akil” nitelikleriyle, “denetim” görevlerini yerine getirmeleri büyük önem arz etmektedir.
İl Genel Meclisi’nden, küçük beldelerin belediye meclislerine kadar, Meclislerin oluşumunda nelerin dikkate alınacağını hep birlikte izleyeceğiz. Fazla bir zaman kalmadı.
***
Sözün burasında Meclislerle ilgili duyumlarımızı paylaşalım isterseniz.
Elbette ki Meclis aday listelerinin en gözde olan iktidar partisinin, yani AK Parti’nin listeleri.
AK Parti’nin İl Genel Meclisi adaylarının, Salih Sel, Ahmet Kocakulak, Hatice Özkal, İbrahim Başar, Ali Telek ve Cevdet Keçeci olarak sıralanacağı belirtiliyor.
AK Parti’nin Belediye Meclisi listesinde ise daha önceden aday olmayacağını belirterek, çekilen isimlerin yanı sıra, teşkilat tarafından aday gösterilmeyecek isimlerin de olduğu belirtiliyor. Buna göre bugünkü Meclis’te yer alan AK Partili isimlerden, Eyüp Güngör, Yüksel Elçi, Erol Çetinkaya, Lokman Kurt, Mustafa Kumtepe, Selcen Hıdıroğlu aday listesinde olmayacaklar gibi. Onların yerine listede yer alması beklenen isimler arasında Ali Zeybek ile Kadir Okyar’ın isimleri geçiyor.
MHP’de Halil İbrahim Baykara, Özcan Şarlak, Bekir Özerdem gibi isimlerin Belediye Meclisi listesindeki durumları net gibi görülüyor. Mevcut MHP’li Belediye Meclis üyelerinden büyük çoğunluğunun yeniden aday olmayacakları öngörülüyor.
MHP’nin İl Genel Meclis adaylarının belirlenmesi için parti içindeki müzakere ve mücadelenin sürdüğü belirtiliyor. İsmi geçenler arasında Hüseyin Özdinç, Haydar Serdaroğlu, Mehmet Karagöz, Recep Yaman bulunuyor.
CHP’nin İl Genel Meclisi adayları yapılan temayül yoklaması ile belirlendi. CHP’de oylama ile belirlenen sıralamaya sadık kalınıp kalınmaması konusunda tartışmalar, çekişmeler sürse de listeye sadık kalınacağı görüşü ağır basıyor. CHP’nin Belediye Meclis adayları olarak Av. M. İpek Yılmaz Göktürk, İrfan Altınay, Selami Fidan, Figen Kebabçı, Halil Hasırcıoğlu, Alaaddin Nakilcioğlu, Ahmet Salih Çiçek, Şaduman Balta, Ayla Albayrak, Hasan Evrenkaya, Ali Çengelci, Orhan Şükrü Aksu belirlenen bazı isimler.
Kesin listelere az kaldı. Bekleyelim, görelim…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.