DOLAR 18,6336 -0.01%
EURO 19,5230 0.59%
ALTIN 1.055,730,38
BITCOIN 302233-1,86%
Afyonkarahisar

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKLERDE MİSAFİRPERVERLİK VE MİSAFİR ODALARI

TÜRKLERDE MİSAFİRPERVERLİK VE MİSAFİR ODALARI

ABONE OL
2 Aralık 2013 03:00
TÜRKLERDE MİSAFİRPERVERLİK VE MİSAFİR ODALARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Aziz Aslan 2 Aralık 2013 Pazartesi 02:00:00
  Bilindiği gibi ecdadımızdan bu yana Türk milletinin özelliklerinden birisi de misafirperver olmasıdır. “Yemez yedirir, giymez giydirir” şeklindeki deyimler de kültürümüz içinde milletimizin misafirperverliğini anlatarak yer almıştır.
Özellikle misafirperverliğimizin en güzel göstergesi köy ve kasabalarımızda bulunan misafir odalarıdır.
Türklerden başka dünyanın hiçbir milletinde, misafir odaları geleneğine rastlayamazsınız.
Hali vakti yerinde olan mahalle ileri gelenlerinin Allah rızası için misafir odası ile ilgilenmeleri hayırlı sosyal faaliyetlerdendir.
Erişme mesafesi her evde azami 75 metre (yani optimum yürüme mesafesi) olan misafir odaları, mahallenin ortak malıdır ve bakımı mahalleli tarafından yapılır.
Yıllarca aynı apartmanın karşılıklı dairesinde oturduğumuz kapı komşumuzu bile tanımadığımızdan şikayet edilen hayattaki boşluğu kapatmak için modern şehircilik mahallelerde “sosyal merkez” planlayadursun, Türklüğün yaşayan görgü ve ananelerinden bir tanesi haline gelmiş ve özellikle Afyon, Kütahya, Eskişehir’in beldelerinde günümüze kadar gelmiş “misafir odaları işletmeciği”ile insan ilişkilerimizdeki boşluk yıllar öncesinden çözümlenmiştir.
Herhangi bir eve misafir gelirse o ev misafirlerini isterse bu odalarda ağırlayabilir. Bu odalarda yalnız erkek misafirler kalmaktadır. Hanım misafirler ev sahibinde kalırlar.
Yemekleri esasen misafirleri gelen ev yaparsa da, öteden beri yemek işini de mahalleli üzerine almıştır.
Misafir gelmediği zamanlarda bu odalar mahallelinin gelip oturduğu, sohbet ettiği yerlerdir. Bu da halkın buralarda toplanmasına hizmet etmektedir.
Beldemizde çok yaygın olan “misafir odaları” her ne kadar çağımızın hızlı ulaşımı nedeniyle tesirini azaltmış olsa dahi, milletimiz misafirperverliğini bir kez daha bu sayede hatırlatalım ve anlatalım istedik.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.