DOLAR 18,6243 -0.09%
EURO 19,6634 -0.13%
ALTIN 1.075,26-0,15
BITCOIN 3183430,89%
Afyonkarahisar

AÇIK

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yıkım-yapım – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
6 Haziran 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 6 Haziran 2013 Perşembe 03:00:00
  Türkiye ve ilimiz gündemini günlerdir meşgul eden eylemlerle ilgili olarak nihayet olumlu adımlar atılıyor. Eylemcilerin temsilcileri Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile görüşerek taleplerini ilettiler. Talepler özetle şu maddelerden oluştu: “Gezi Parkı, park olarak kalmalıdır. Topçu Kışlası projesinin iptal edildiği açıklanmalıdır. AKM’nin yıkılmayacağı açıklanmalıdır. Olaylardaki sorumluların görevden alınmalıdır. Gaz bombası kullanımı yasaklanmalıdır. Gözaltındaki yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmalı ve haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır. İfade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.”
Taleplerin haklılığı, uygulanabilirliği gibi konular önümüzdeki günlerde netleşecektir. Umut ediyoruz ki, artan gerilim sona erer, taleplerle ilgili ortak bir noktada buluşulabilir.
Bunları söylerken geride kalan birkaç tespiti de eklemeden geçmemek gerekiyor. Özellikle Afyonkarahisar’daki eylemlerde görülmüştür ki, pek çok zaman polisin “olağanüstü” nazik çabaları sonuca ulaşamamıştır. Defalarca tekrarlanan uyarılara rağmen uygunsuz eylemde ısrar edenler, zaman zaman sertliklere sebep olmuştur. Bununla birlikte sayıları çok az da olsa bazı işgüzarlar tarafından şiddet için adeta fırsat kollandığı da gözlerden kaçmamıştır.
Eylemlerin genelinde bakıldığında sokağa çıkıp eylem yapanlar kadar onların sokağa dökülmesine neden olanlarda da büyük kabahat olduğu görülmektedir. Ve son olarak üzülerek belirtmek gerekir ki, eylemler sonrasında aşırı şiddet nedeniyle pek çok insanda, devlete, polise, hükümete karşı olan öfke, kin büyümüştür. Aynı şekilde Hükümet’e tam olarak inanan kesimde de eylemcilere karşı büyük bir öfke belirmektedir. Toplumun böylesine gerilmiş olması hayra alamet değildir.
***
Bir başka yıkım-yapım haberi ise Afyonkarahisarlılar’ın aklını karıştırdı. Bu kafa karışıklığı Afyonkarahisarlılar’ı sokağa dökecek cinsten değil ama, önümüzdeki günlerde tartışmalara sebep olacağa benziyor.
Belediye Meclisi’nin son toplantısında Belediye Başkanı Burhanettin Çoban tarafından eski SSK Hastanesi’nin olduğu alanda bir kapalı spor salonu yapılması için çaba gösterildiği açıklandı. Başkan Çoban, “Eski Kocatepe Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yere kapalı spor salonu yapılması için girişim başlattık. Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’tan 3 bin kişilik bir Spor Salonu sözünü aldık. Sağlık Bakanlığı’ndan bir pürüz çıkmazsa 3 bin kişilik Kapalı Spor Salonu ve Gençlik Merkezi yaptırmayı arzu ediyoruz” dedi. Bu açıklamanın ardından bazı soruları gündeme getiren hemşehrilerimize kulak vermek gerekiyor. Zihinlerde oluşan ikilem şöyle:
İyi de, bizim zaten şehir merkezinde çok güzel bir Kapalı Spor Salonumuz yok mu? Şimdi onu yıkıp, yerine beton yığınları dikip, eski Hastanenin olduğu yerde yenisini yapmanın mantığı ne kadar doğrudur? Belki mevcut olan Spor Salonu kapasite olarak yeni yapılacaktan küçük olabilir. Ama bu eskisini yıkmanın gerekçesi olabilir mi?
Mevcut Atatürk Spor Tesisleri’nin bulunduğu alan, bilindiği gibi yeni Spor Kompleksi karşılığında TOKİ’ye devredildi ve TOKİ de buradaki bir çok parselin satışını gerçekleştirdi. Yakın zamanda koca koca binaların burada dikildiğini göreceğiz. Yeşil dokunun korunması adına çaba gösterildiğini duyuyoruz ve mutlu oluyoruz. Aynı mutluluğu her şeyiyle sağlam, kullanılabilir ve verimli olan Kapalı Spor Salonu’nun heder edilmemesi konusunda da yaşamak istiyoruz. Hakkımızda hayırlısı artık…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.