DOLAR 18,4632 -0.09%
EURO 17,8340 0.45%
ALTIN 968,230,57
BITCOIN 3698906,75%
Afyonkarahisar
20°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ZAFER’E DOĞRU – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
23 Ağustos 2016 13:33
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 23 Ağustos 2016 Salı 13:33:52
 

Gök kubbe altında bugüne kadar kahpelik adına söylenen ne kadar söz, edilen ne kadar hakaret varsa hafif kalır zannımca, Gaziantep’teki bir düğünün ortasına küçücük çocuğu canlı bomba olarak gönderenlere…
Allah belalarını verecek, hem de Türk Milleti’nin eliyle verecek ama yüce Mevla’nın bir hikmeti olmalı; belirlediği mühletin dolmasını bekliyor olmalı, alimallah.
Planların üzerinde bir plan olduğunu biliyoruz, “Tuzak kuranların en hayırlısı”nın Allah olduğuna iman ediyoruz. Bu yüce Millet’e, bu kutlu devlete, bu şanlı Ordu’ya, “İslam’ın son kalesi” olarak kabul edilen aziz vatana olan saldırılar elbet hak ettiği karşılığı bulacaktır da… İnşaallah “yazılan” tarih yakındır.
***
Kuvay-ı Milliye ruhunun yeniden canlanıp, şahlandığı günlerdeyiz. Milli-birlik ve beraberliğimizin gücünü, önemini hem yeniden anlıyoruz, hem güçlendirmeye çalışıyoruz. Ne güzel…
Böylesi günlerde bir başka tarihi öneme sahip olan Zafer Haftamızı kutlamaya hazırlanıyoruz. Hani her geçen yıl heyecanı kaybolan, ucundan-kıyısından budanan, istemesek de tarihi özelliklerini bir bir kaybetmeye başlayan Zafer Haftamızı…
Zafer Haftası kutlamalarına halk katılımının sağlanması adına adımlar atılıyor. Bu yıl bu adımların bazılarına tanık olacağız. Umuyoruz ki, yansımaları olumlu olacaktır.
Lakin; ülkemizin neredeyse her köşesinde oluk oluk kan akarken, şehitlerimiz şehitlerimize eklenirken, Zafer Haftası kutlamalarında konserlerin de konserlere eklendiği görülmektedir.
Ülke olarak matemde miyiz? Hayır, ama üzgünüz, kırgınız, kızgınız, gamlıyız…
Üzgün, kırgın, kızgın ve gamlı olan bir millete, Kuvay-ı Milliye ruhunun şaha kalktığı topraklara, Millet’in boynuna geçirilen demir çemberin kırılıp atıldığı günlerin yıldönümünü kutlarken, çalgı-çengi, konser-dans mı yakışır?
Yoksa şehitlerimizin ruhunu şad edecek, onların aziz hatıralarını yad edecek, “Bir hilal uğruna toprağa düşenler”in, yaşadıklarının bugünlere aktarılmasını sağlayacak etkinlikler mi bu günün hakkıdır?
Bizce ikincisi…
Peki bu nasıl sağlanır? Afyonkarahisar Valiliği ve Belediyesi’nin bu yöndeki çabaları görülüyor. Yetmez ama “evet” diyelim. Şehrimizin öncü olması gereken diğer dev kurumu, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ise yüke girmediği gözleniyor. Tarihi, kültürü, o zaman yaşananları anlatmak, geçmişi bugünlere aktarmak en çok AKÜ’nün görevi olması gerekir.
Konserler birbirine ekleneceğine, her yıl şehitlerimizin yeni anıları ortaya çıkarılsa, o günlerde yaşananlar edebi, sanatsal etkinliklerle, medya aracılığıyla bugünlere yansıtılsa, fotoğraflarla, filmlerle milli duygular beslense, tarihi kişiliklerle ilgili araştırmalar yazılsa/anlatılsa… Fena mı olur?
Mitingler için, konserler için kapattığımız meydanlarda, hakkıyla, layıkıyla o günleri anlatacak hangi gösteri yapılırsa yapılsın, üç-beş zirzopun sahnede tepinmesinden daha anlamlı, daha faydalı olacaktır.
Ama bunlar zor işler!. Araştıracaksın, bulacaksın, yazacaksın, ekip kuracaksın, ortaya koyacaksın. Beğenilecek, beğenilmeyecek…
Nasıl olsa hesap soran yok. Biz parayı basarız, en ünlü sanatçıyı getiririz, organizatörleri ve sözde sanatçıları zengin ederiz. Arada nemnemlenen de olabilir. Millet de eğlenir, tepinir olur biter…
Milli ruh zaten lazım olunca ortaya çıkıyor! Masrafa ne gerek var?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.