DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 602346-2,68%
Afyonkarahisar
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ZEKÂT VERMEYEN ZENGİN ÖLÜ SAYILIR

ABONE OL
14 Haziran 2019 11:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 14 Haziran 2019 Cuma 12:54:43
 

Bir gün Allah’ın Resûlü: “Ölülerin toplantılarında bulunmayın” buyurdu. Dinleyenlerden birisi: “Bu ölüler kimdir?” Diye sorunca; Peygamber Efendimiz (s.a.s):
“Zekât vermekten kaçınan zenginlerdir” buyurdu.
Peygamberimiz buyuruyor ki:
“Cenneti gördüğümde baktım ki, cennetliklerin çoğunu (sabreden) fakirler doldurmuş; cehennemi gördüğümde baktım ki; cehennemliklerin çoğunu, malının zekâtını vermekten kaçınan zenginler oluşturmuş.” (İ. Ahmed)
 Yine Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki:
“Yazıklar olsun zekâtını vermeyip te fakirlerin hakkını yiyen zenginlere! Kıyamet günü fakirler şöyle haykırırlar:
“Ey Rabbimiz! Zenginler üzerlerine borç kıldığın zekâtı vermeyerek, bizim haklarımızı gasp edip bize zulmettiler.”
Bunun üzerine Ulu Allah da şöyle hitap edecektir:
“Ululuğum ve yüceliğim hakkı için zekâtını vermekten kaçınan zenginleri çetin azaba uğratarak, sizi de kendime yaklaştıracağım.”
Yukarıda namaz ile zekât arasındaki bağlantıdan söz etmiş ve Kur’an-ı Kerimde sık sık “namazı kıl ve zekâtı ver” emrine dikkat çekmiştik. Konumuza münafıkların ve mürailerin durumlarının anlatıldığı Mâun suresi ile açıklık getirelim. Maun suresinde “Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar namazlarında gafildirler” hitabından sonra özetle şöyle denilmektedir:
“Dini yalan sayanı görüyor musun? İşte yetimi itip kakan; yoksulu doyurmayı özendirmeyen odur. Yazıklar olsun o namaz kılanlara, Onlar namazlarından gafildirler… Onlar gösterişçilerin ta kendileridir… Zekâtı da menedenler onlardır.”
Bu sureye göre kâfir ve münafığın özellikleri şunlaradır:
1- Yetimi itip kakmak
2- Yoksulu doyurmayı özendirmemek
3- Namazdan gafil olmak
4- Gösterişçi olmak
5- Zekâtı menetmek.
Peygamber (a.s) şöyle buyurur:
-”Emanete riayet etmeyenin imanı yoktur. Ahdi olmayanın dini yoktur.
Yemin ederim ki, kulun dili dürüst olmadıkça, dini dürüst olmaz. Kalbi dürüst olmadıkça, dili dürüst olmaz. Komşusu kendinden emin olmayan cennete giremez.
Kim haramdan mal kazanır da ondan infak ederse, ona sevap verilmez. Eğer sadaka verirse kabul olmaz. Elinde kalan mal da cehenneme gidişini arttırır. Zira kötüyü kötü temizlemez. Lakin kötüyü, temiz ve helal olan şey temizler.” (Ramuz el-ehadis: 463/4)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.