DOLAR 16,9722 0.77%
EURO 17,4401 -0.7%
ALTIN 962,92-1,50
BITCOIN 3356010,35%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

AFYONKARAHİSAR VE ÇEVRESİNDE PROTESTAN MİSYONERLİK FAALİYETLERİ (1820-1922) – 12

AFYONKARAHİSAR VE ÇEVRESİNDE PROTESTAN MİSYONERLİK FAALİYETLERİ (1820-1922) – 12

ABONE OL
23 Eylül 2017 11:09
AFYONKARAHİSAR VE ÇEVRESİNDE PROTESTAN MİSYONERLİK FAALİYETLERİ (1820-1922) – 12
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Hasan Tahsin Günek 23 Eylül 2017 Cumartesi 11:09:24
 

(Dünden Devamı)
Mr.Bartlett’in 1Aralık tarihli yazısında, Burdur ve Afyonkarahisar’ı en umut verici alanlar olarak gördüğünü, Afyonkarahisar’a en son gelişinde yeni hizmete giren demiryolunu kullandığını belirtmiştir.
“Bay Bartlett, Türkiye’ye dönmesinden bu yana birkaç Pazar gününü İzmir’in uç istasyonları arasında geçirdi ve umut verici çok şey buldu. 1 Aralık tarihli yazısıyla şunları söyledi:
“En umut verici iki alan Burdur ve Afyonkarahisar’dı. Bu yerlerin her birinde iki Sabbath’ı geçirdim. Burdur’da, evin yakılması da dahil çok zulüm gördüğümüz 1892’den bu yana halkın ruhunda büyük bir değişiklik oldu. Evin daha sonra misyon kullanımı için bizim tarafımızdan yeniden inşa sürecinde açık muhalefet o halde çoktan ortadan kalktı ve küçük Protestan topluluğu güvence verdi. Çünkü herkesin saygısını ve acı düşmanlıkları olan birçok kişinin güvenini umuyorduk. Gregoryen Ermeni cemaatinin önde gelen bazıları, özellikle zengin bir ailenin dört kardeşi büyük ilgi gösterip, hizmetlerimize katıldılar.
Haftada iki ya da üç gün sabahları kaldım. Kişisel görüşmelerde çok samimi davrandılar. Ancak arkadaşlarının muhalefetine ve itirazlarına dayanacak cesareti olmadı ve toplantılardan çekildiler. Ancak yine de sıcak bir dostluk gösterdiler. Yine yakın tarihli bir mektupta kardeşlerden birinin hizmetlere devamlı olarak geldiğini bildirdi. “1892’de eve ateş açtığı şüphesiyle dokuz aydır hapis olan beş kişiden biri sürekli bir görevli ve neredeyse ikna olmuş görünüyor” Beş kişiden birisi, daha önce hiç yapmadığı gibi İncil’i okumayı öğrendiğinde, tutsaklığının kendisine büyük bir nimet olduğunun bilgisini verdi. Ancak aile bağları onu geri tuttu. Evangeliklerin küçük grubu kararlı olmaya devam edin” Afyonkarahisar’daki ziyaretim çok ilgi gördü. Demiryoluyla bu yere ilk seyahatim oldu ve eski yorucu yolculuklara hoş bir zıtlık oluşturdu. Haftada bir, on iki-on üç saat süren yaklaşık iki yüz elli millik yolculuk. Ancak bunu yapmak iki gün sürüyor. Burada şiddetli zulüm altında inanç ve sabrın en parlak örneklerinden bazılarına tanık oldum. Birkaç yıl boyunca üç kararlı Hıristiyan kadın kocalarından gelen en acımasız muhalefete katlandı ve şimdi bunlardan birinin kızı evlendi”33
“Kurtarıcılarına daha sıkı sıkıya sarılırlar ve yüzleri ondan sevinç ve barış ile oldukça parlar. Geçen sene birinin kocası öldü ve şimdi artık daha özgür. Bununla birlikte, bu aile eziyetlere rağmen, dini hoşgörü konusunda büyük bir değişiklik oldu. Muhalefette ısrarlı olan bazıları şimdi belirgin bir şekilde dostluk gösterip,  gerçeği dinlemekten memnuniyet duyduklarını belirttiler. “Bütün olarak, iş çok cesaretli. Tüm toplum aydınlanmış gibi görünüyor”34
Bay McNaughton’un Haziran 1902’de “Akşehir ve Afyonkarahisar” başlığı altında yayınlanan mektubunda Akşehir ve Afyonkarahisar’daki misyon çalışmalarından bahisle, Afyonkarahisar’daki papazın ayda bir Pazar günü Akşehir’de ayin yapmak için görevlendirildiğini, on dört yıllık misyonerlik hayatı boyunca en başarılı misyon çalışmalarını Afyonkarahisar’daki çalışmalarda gördüğünü yazarak şöyle devam ediyordu:
“İzmir’den Bay McNaughton, son zamanlarda ziyaret ettiği bu iki yer hakkında ilginç bir rapor gönderdi. Akşehir, yıllar önce bir istasyondu, ancak uzaklığı nedeniyle son on iki yılda nadiren ziyaret edildi. Şimdi bir demiryolu sayesinde kolayca erişilebilir. Bay McNaughton bununla ilgili:
“Ziyaretim, on dört on beş yıl önce misyonerler tarafından kentin bırakılmasına rağmen, geçmişin çalışmalarının yüzeysel bir çaba olmadığını, etkilerini ve sonuçlarını ortaya koydu. Protestan kardeşler hala Protestanlar olarak sadıklar. Doğal olarak onların bir liderin yokluğunda yaşanan manevi hayatları, çocuklarının vaftiz ve evlilik başvurusu yapmak için mevcut şartların gücü vasıtasıyla mağdur edildiler. Eski kiliseye mecbur edildiler. Ölülerini gömmekle birlikte, evangeliklerden doğruluk ve daha basit hizmetler için misyoner onları ziyaret etti. Derin ilgiden etkilendim”35
“Hem Protestanlar hem de temsil ettikleri sebeple özdeşleşmeyen birçoğu tarafından şımartılıyordu. Hizmetlerimiz büyük ölçüde reklam edilmedi. Ancak Pazar günü mevcut en az altmış veya yetmiş kişi vardı. Çok büyük bir ilgi gösterildi. Afyonkarahisar’da yaşayan papazın her ay bir Pazar günü onlarla birlikte olmasına karar verdik. Tüm masrafları karşılıyorlar. “Afyonkarahisar’dayken Bay McNaughton her akşam ve iki Pazar günü vaaz verdi:
“Benim misyonerlik hayatımın on dört yılı boyunca, Afyonkarahisar’dan daha fazla başarı sözü veren hiçbir çalışma görmedim. Protestanlar nüfusta çok büyük bir unsur değil, ancak bazı ön plana ve araçlara sahip birçok arkadaşım var. Büyük çoğunluk gerçeğe derin bir ilgi duyuyor. Eski kiliseden memnun değiller ve müjdenin gerçeklerini duymaya heveslendiler. Tabii ki her yerde egemen olan eski topluluğun muhalefetinden duyulan tereddüt var. Ancak alanımızda kesinlikle benzersiz olan gerçeği duymaya hazır ve istekli çok kişi var. Geçen sene pastöre destek için 40 doların altında katkı sağlandı. Bu yıl katkı 100 dolardan daha fazla oldu. Bu işin yüzeysel olmadığını gösteren oldukça iyi bir delildir. “Bay McNaughton, Afyonkarahisar halkı çocukları için iyi ve kaliteli eğitimi arzuluyor. Şehirdeki çocuklar başka yerlerde yatılı okullara gönderilir. Protestan okulların açılmasına yardım etmek için ısrarla mektup ve kişisel taleplerle karşı karşıya kalmıştı. Bu konuda düzenlenen özel bir konferansta ilk olarak okul açma izninin teminat altına alınması ve ikinci olarak maddi desteğin sağlanması konusunda iki ciddi sıkıntı yaşandı. Bay McNaughton yazıyor:
“Bir keresinde şunları söyledi:” Okulların bakımı sorumluluğunu üstleniyoruz, öğrencilerden alınan derslerin öğretmenlerin maaşlarına uyacağından eminsek, bir anaokulu ve Çocuk Okulu’nu düşünüyor “dedi. Ancak, öğretmenlerin işe alınmasını, toplulukta önemli bir unsur karşısında sadece sözlü güvence altına alacağımızı söyleyemeyeceğimizi belirttim. Cevap, kendiliğinden olduğu kadar şaşırtıcı bir biçimde idi. Belge dikkatli bir şekilde hazırlanmış ve imzalanmıştı. Güvenilir kişiler tarafından, öğrenim kapsamına girmeyen eksiklikler için £ 45 tutarında kendilerini sorumlu tutacakları fikrini ortaya koydu. Bu davada, bu ülkedeki misyonların tarihinde benzeri olmayan, bildik bir dava var.  Kendinden destekli okullar. İzmir’e döndüğümüzde, istasyonun bir toplantı yapmasını istediğimiz bir durumdan çok etkilendik ve en azından bir süre Afyonkarahisar’da ikamet etmemizi talep etmemizi istedi. ” Öyle dikkat çekici ki, hiçbir şey engellenmezse, Mr. McNaughton ve ailesi, bir süre daha ikamet etmek için sonbaharda Karahisar’a gideceklerdi”36 (Devamı Yarın)

KAYNAKÇA:
33TheMissionaryHerald,Vol.XCV,March, 1899,No.III,Page  110
34TheMissionaryHerald,Vol.XCV,March, 1899,No.III,Page  111
35TheMissionaryHerald,Vol.XCVIII,June, 1902,No.VI,Page 247
36TheMissionaryHerald,Vol.XCVIII,June, 1902,No.VI,Page248

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.