en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0744 0.24%
EURO 20,4992 -0.69%
ALTIN 1.222,340,21
BITCOIN 5339700,94%
Afyonkarahisar
12°

PARÇALI BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BURÇLAR VE KÜFÜRLER -5

ABONE OL
24 Kasım 2018 11:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BOĞA BURCU (20 Nisan – 20 Mayıs)
Boğa Burcu insanının tanrısal kavgaları Aslan, Akrep ve Kova burçlarıyladır. Boğa Burcu insanı “Müstakilen VARIM ve Muhtarım” iddiası ile kendisini kendi adına “BEN” diye ne ölçüde takdim etmişse, yani dûniHİ mânâda hürriyeti ne kadarsa o statüye razıdır. Burçların “Müstakilen VARIM ve Muhtarım” iddiasının özellikleri ile birbirlerinden ayrıldıklarını daha önce vurgulamıştık. Örneğin Koç Burcu “Müstakilen VARIM ve Muhtarım” iddiasının statüsüne razı olmayan, onu yükseltmek isteyen, ona hayran, onu koruyan, önemseyen, onun önemsenmesini isteyen bir özellik sergiliyordu. Koç Burcu insanı böyle iken Boğa Burcu’nun özelliği başkadır. İkisi de duniHİ algı ile kendi adlarına “BEN” demektedir ama Boğa Burcu insanı kendisine kendi namına “BEN” dediğinde ne kadar bir iddia ile “BEN” demişse, iddiası ne kadarsa ona razıdır. Yani Boğa Burcu var olanı korumak, var olanı kaybetmemek ister; bir diğer ifadeyle söylersek, Boğa Burcu insanı kendini ne kadar bir küfrün içinde bulduysa o küfrü korumaya çalışır, onu korur. Bir diğer özellikleri, mutluluk yönetimini bilmemeleridir. Memnuniyet ve rahatlığı mutluluk zannettikleri için kendi memnuniyet ve rahatlıklarının güvencesi olarak servet sahibi olmayı, parayı, malı mülkü çok önemserler. Hiç tanımadığı mutluluk hissini ise iki yönlü değerlendirirler: Fiziki olarak servetle, soyut mânâda ise damak lezzetiyle. Boğa Burcu insanı mutluluk dediği şeyi kendince bu ikisiyle yaşar. Elbette, gerçeği fark etmez de böyle yaşarsa ve böyle de ölürse, dünyayı bu değerlendirişi yüzünden dünyadan ayrılmak ona zor ve acılı olur.
Boğa Burcu insanının küfrünün kıvamını görmek üzere şu özelliklerine de bakalım: Çok kuvvetli inatçıdır, çok kuvvetli tutucudur. Elbette bu inatçılık ve tutuculuk dûniHİ algı altında açılıp zanlara dönüşecektir; bu zanlarının da inatçısı ve tutucusu olacaktır, yani küfrünün muhafazakârı olacaktır. Boğa Burcu insanının kibri (müstakilen Varım ve Muhtarım iddiasına dayalı bakış açısı) onun bu inatçılık ve tutuculuk yanıyla et-kemik örneği oluşturmuştur. Bu et-kemik özelliğin onda oluşturduğu açılımlar vardır. Mesela bu küfür muhafazakârlığına şu özellik eklenir; bu kişide mânâ kavramı zor şekillenir. Boğa Burcu insanında mânâ kavramı zor şekillendiği için, böyle bir tutuculuğu, böyle bir muhafazakârlığı da varsa o kişi gördüğü kadar düşünebilir, düşündüğü kadar göremez. Bu özelliği yüzünden kuvvetli materyalist olur. Hayal de kuramaz! Hayal kuramayan özelliği de bunun peşinden gelir ve Boğa Burcu’nda hipoteze, tefekküre kapalı bir yapı çıkar.
Tutucu, inatçı, küfrünün muhafazakârı özellikleriyle birleşen bir diğer özelliği şudur: Boğa Burcu insanı bir konuyu, fikri, öneriyi dinler, hak verir, tamam der, ama tutuculuğu ve inatçılığı ağır basar ve nihayet kendisini eski görüşüne ikna eder. Boğa Burcu insanı kendisine akıl verilmesinden de hoşlanmaz. Bütün bunlar ve aşağıda sayılacak olanlar bir fikir hamalının özellikleridir. “Sende bu özellikler var” denildiğinde kabul etmemesi de bu tablonun bir parçasıdır. Yaşadığımız hayatın içinde hemen bulabileceğimiz karakterleri iki ana gruba ayırabiliriz: Fikir sahibi ve Fikir Hamalı. FİKİR SAHİBİ, mutluluğu yönetmeye ve mutluluğu yaşamaya hazır bir hayatı; FİKİR HAMALI ise, mutluluğu hiç tanıyamayacak bir yaşantıyı temsil etmektedir. Fikir sahipleri “akıl, karar ve fikir” üçlüsünü yöneten karakterlerdir; fikir hamalları ise “zan, şüphe ve önyargı” üçlüsüne göre hayat tarzı oluştururlar. Fikir hamalı özelliklerini sergileyen Boşa Burcu insanı hatalarından hiç denecek kadar zor ders çıkarır. Tutucu, inatçı haliyle o kurtulabilmek için şart olan nefs-i levvame haline ne kadar uzaktır. Bir diğer özellik, Boğa Burcu insanı esfele safiliyn yaşantıda bile hoş karşılanmayan alışkanlıklarını terk edemez. Normal esfele safiliyn hayatta, dûniHİ algı ve zann’larıyla toptan yanlış olan bu hayatın içindeki bazı alışkanlıklarını bırakmak istese de bu tutucu, bu muhafazakâr (statükocu) ve inatçı haliyle o alışkanlıklarını terk edemez. O böyle bir alışkanlığı bile terk edemezken, biz ondan koca esfele sâfiliynin tamamının terkini isteyeceğiz. Böylece aslında dûniHİ algı ve zann’larıyla kör, sağır ve dilsiz bir esfele safiliyn esiri, tam bir fikir hamalı ortaya çıkar. Geçmişi unutmamak, takıntı yapmak, zannlarla beslenmek de onların önemli özelliklerindedir. Bu özellikleri onun inatçılığı ve tutuculuğuyla birleşince kişide kader inancını zayıflatır, hatta yok eder. Kader konusunu düşünecek olursa, bu onu ikilemlere ve şüphelere sokar. Buraya kadar bir sürü özellik saydık. Ama bunlar onda sırasıyla veya ayrı ayrı çalışmazlar, hepsi organize, hep birlikte çalışırlar. Şimdi siz, bütün bu özelliklerin kendisinde çalıştığı Boğa Burcu’nun halini bir düşünün.
Bütün bunlarla birlikte, onun bir özelliği daha vardır: Boğa Burcu insanı kolay kolay hasta olmaz. Böylece Allah’ı hatırlayamaz, Allah diyemez. Girdiği imtihana, imtihandaki soruya bir bakın. Rahat, tutucu, inatçı ve saydığımız diğer özellikler ve bir de kolay kolay hastalanmayan birisi… Boğa Burcu’nun küfrünü, kendi namına “BEN” deyişini (yani ilân ettiği muhafazakâr ilâhı) besleyen ikiliye de bakalım: Onlar sakin görünürler. Ama kendi adlarına söyledikleri “BEN”in bir bam teli vardır ki, bir noktadan sonra tanrısal alanlarını korumak için, onu hissettirmek için karşı konulamayacak derecede öfkelenir ve kırıcı olurlar. Tam bir fikir hamalı! Bu fikir hamalının öfkesini düşününüz…
Boğa Burcu insanının kendi adına söylediği “BEN”i yaşattığı, diri tuttuğu, vazgeçilmez bir zevki vardır: Seks. O şehvet düşkünüdür ve çevresinde çapkın tanınır. İşte saydığımı özellikleriyle takdim ettiği “BEN”i beslerken, diri tutarken, öfke ve cinsellik aracılığıyla da “BEN” dediği kibrini göstermeye çalışır; bu kibrini ortaya koyarken öfke ve cinselliği kullanır. Amacımız seks yanlıştır demek değil veya kınamak da değil. Ancak, başta algısı olmak üzere her şeyi yanlış olan bir insanın, bu yanlışları yapan gücü olan “BEN”ini besleyen ve diri tutan şey seks ve öfkeyse tehlike buradadır. Vurgulanmak istediğimiz budur.
DûniHİ algı ve zann’ları, kendisinin sebebini anlayamadığı bir şekilde, Boğa Burcu insanını çok tedirgin eder. Yalnız kalmaktan korkar, ölüm korkusu vardır. Ölüm belirsizliği de ona zanlar ürettirir ve onu ürkütür. Gizli duygusallık yaşar ve bu zanlar çerçevesinde çok sık içinden konuşur, vehmin zulmeti karanlığına gömülür gider. Kendi adına söylediği “BEN”in varlığını kanıtlamakta kullandığı yöntemleri bu kez kuruntularını unutmak için kullanır; eğlence, parti, gezme, yemek, seks, şehvet ve öfke gibi. Önce ilâhlığını göstermek için bunları kullanır, sonra girdiği sıkıntı ve kuruntulardan kurtulmak için kullanır. Yani Boğa Burcu insanı bir bakıma ara yerdedir ama Hakk ile bâtıl bakımından ara yerde değil; daha tehlikelisi, daha sıkıntılısı, esfele sâfiliyn içerisinde ara yerdedir, orada sıkışmış kalmış durumdadır. Boğa Burcu eğer bu özelliklerini hicret ettirirse ne olur? DuniHi algı ile Boğa Burcu özelliklerinin ne ifade ettiğini gördük. Eğer Boğa Burcu insanı duniHi algısından kaynaklanan “Müstakilen VARIM ve Muhtarım” iddiasından vazgeçerse ne olur, onu da görelim.
DûniHİ algı ve zanlarına sırtını dönüp hanif olursa burcunun saydığımız bütün özellikleri ona avantaj olarak geri döner. Hâlbuki onun özelliklerini öyle bir saydık ki, saydığımı özellikler esfele sâfiliyn ortamda korkulacak özelliklerdi. “Müstakilen VARIM ve Muhtarım” iddiası işte bu kadar tehlikelidir. Boğa Burcu insanı kendisine ulaşan hüdaya (hidayete) yapışır da o iddiasından vazgeçer, dûniHİ algı ve zann’larına sırtını döner de hanif olursa, saydığımız o korkulan özelliklerin tamamı bir anda avantaja dönüşür. Efendimiz (SAV)’e biat edenlerin bir anda değişmeleri gibi.
Bir kişi esfele sâfiliynde iken taşıdığı vasıflar nedeniyle ne kadar zorda ise onun özelliklerinin hepsi Billâhi anlamda çok önemli birer fırsata dönüşür, çünkü o özelliklerin hepsi onun için birer aralanmış kapıdır. Boğa Burcu için avantaja dönen bu aralanmış kapılara bu gözle bir bakalım.
Boğa Burcu insanı; Aceleci değildir. Yani dünyanın geçici olduğunu kolayca anlayabilir. Sanatsal yanı vardır. Gerçek sanatçının Yaradan olduğunu görebilir. Sevince fedakârdır. Ama kişi esfele sâfiliyn hayatta neyi sevse sonu hüsrandı. Bu yüzden sevmemeye yemin etmişti. Çünkü hep üzülüyordu. Oysa o Allah’ı sevmeyi öğrenirse, bu özelliği yüzünden Billâhi iman yolunda öyle bir fedakâr olur ki. Birçok şehit böyle çıkar. “Sevdiği söz konusu olunca dünyaya meydan okur” özelliği Billahi anlama hicret ettiği zaman, yani Allah’ı sevdiği zaman şehadet ona çok kolay gelir.
Boğa Burcu insanı yalnız kalmaktan korkar. Eğer bu aralık kapıdan yararlanırsa, Allah’ı tanırsa, yalnızlık diye bir şeyin olmadığını anlar. Korktuğu için “nasıl yalnız kalmam?” diye araştırırken öğrenir ki yalnızlık diye bir şey yoktur. “Kefâ billâhi veliyyen; dost olarak Allah yeter” gerçeğini öğrendiğinde yalnızlık zannettiği şey ona çok kolay gelir, birden rahatlar. Esfele sâfiliyn yaşantıda o borcuna sadık olarak bilinirdi. Oysa bu kapı diyor ki; borcuna sadık olduğu için asıl Allah’a verdiği sözü tutar. Boğa burcu insanı ilme, dine, felsefeye kapalıdır. Bu öyle güzel bir avantajdır ki bakın: DûniHİ algıda ilme, dine, felsefeye yatkınsan tâbiri caizse hapı yuttun demektir. Kapalıysan kurtuldun demektir. Demek ki seni zehirleyemediler. Yoksa seni esfele safiliyn’e gömmüş o felsefi bilgileri, inandığın bir dolu yanlışı nasıl temizleyecektik senden? İşte bu aralık kapının ona böyle bir faydası olur. Normal yaşantıda toplumsal kurallara önem verir. Bu özelliği nedeniyle, öğrendiği zaman sünnetullahı fark etmesi kolaylaşır ve hayat tarzı için gereken kuralları kolaylıkla uygular. Onun dûniHİ algıdaki tutucu, inatçı, muhafazakâr özelliği Billahi anlama hicret ettirilirse, “Müstakilen VARIM ve Muhtarım” iddiasındaki bu tutucu ve inatçı özelliği yüzünden küfrünün muhafazakârı iken bu kez o insan Billâhi imanı öyle bir tutar, ona öyle bir sarılır ki Billahi imanın muhafazakârı olur, kurtulur da gider. Bazen Billâhi imana öyle bir tutuculuk gösterir ki Allah onu sever ve şeytanın gücü yetmez ona. Bütün bu aralık kapılarını fark eden Boğa Burcu insanı Allah’ı tanımaya gerçekten talip ise şunu da yapmalıdır: DûniHİ algı ve zann’larıyla kendi içinde boğa sembolüyle oluşturduğu, tarif ettiğimiz o hayvanı, kurban keserkenki kurban mânâsı içinde kurban etmeli ve Allah’a kurb elde etmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.