DOLAR 18,5039 -0.02%
EURO 18,1433 -0.12%
ALTIN 987,780,00
BITCOIN 357748-0,11%
Afyonkarahisar
25°

KAPALI

12:59

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BURÇLARIN VE GÜNEŞİN “BEN”E ETKİSİ

ABONE OL
14 Nisan 2018 12:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– 156-
Zilzal Suresi 7, 8: “Euzü Billahi mineş şeytanir raciym. Bismillahi’r Rahmani’r Rahiym. “Femen ya’mel miskale zerratin hayran yerah. Ve men ya’mel miskale zerratin şerran yerah: Miskal (zerre) hayr yapsanız karşınıza çıkacak, miskal şer yapsanız karşınıza o çıkacak (karşılaşacaksınız).”
Ayeti okuyanın “hayr” ve “şerr”in ne olduğunu çok iyi bilmesi lazım. Eğer hayr ve şerri zulmani sahnedeki roller içerisindeki gibi tarif ederseniz kaybedersiniz. Kur’an’da tek bir hayr vardır; küfretmemek, eş koşmamak! Tek bir şer vardır; Allah’a eş koşmak! Zulmani benlik Allah’a eş koşmak olduğu için, siz zerre kadar zulmani benlikle davranmışsanız, öyle yaşamışsanız karşınıza o çıkacaktır. Ve zerre kadar vehmi “ben” demişseniz veya ilerleyip vehimsiz “ben” demişseniz karşınıza o çıkacak! Maalesef, insan kendini zulmani bende buluyor, doğal olarak da zulmet içinde “ben” diyor. Bu karşısına çıkacak. Bunları telafi edecek nuru mutlaka, mutlaka biriktirmeliyiz…
ZULMANİ BENLİK HÜSRANDIR
Euzü Billahi mineş şeytanir raciym, Bismillahi’r Rahmani’r Rahiym. “Vel Asr! İnnel insane lefi husr! İllelleziyne amenü ve amilus salihati ve tevasav BilHakki ve tevasav BisSabr.” Sadakallahul aziym. (Asr Suresi)
Suredeki yeminle başlayışı, “insanlar hüsrandadır!” diyen yemini iyi anlamalıyız. Hüsran nedir? Hüsran zulmani benliktir. Başka bir hüsran tarif eden de hüsrandadır! Zulmani benlik hüsrandır, bu yüzden ondan kurtulmamız öneriliyor.
“Onlar Hakk’ı tavsiye ederler.” Bu ayet bize “Hakk’ı tavsiye” önerisidir. Hakk’ı tavsiye etmek, zulmani benlikten kurtulmayı tavsiye etmektir. “Ve sabrı tavsiye et.” Bu tavsiyeye uyup talip olana da bu yolda dayanmayı, sabrı telkin edin buyruluyor. Asr Suresi, zulmani sahne yaşantısına ait haklara riayet etmeyi ve o yoldaki sıkıntılara karşı sabrı tavsiye etmeyi öneriyor değildir. Çok dikkat edin, bu ayetler zulmani sahnede bulunanların haklarını anlatmıyor. Hakkı tavsiye, zulmani benlikten kurtulmayı tavsiyedir. Zulmani benlikten kurtulmak Hakk demektir. Sizin bir kişiye “zulmani benliği terk et” demeniz, onunla bu amaçla ilgilenmeniz o kişiyi Hakk’a yöneltmektir. Zulmani benlikten kurtulan kişi, yeni idrakı gereği tüm yaratılanların haklarına zaten riayet eder, kendiliğinden. Siz “Hakk’ı tavsiye” diye zulmani sahnede rol yapanların rablar savaşındaki kişisel haklarına riayeti tarif ederseniz olmaz, ayette bahsedilen o değildir. Zulmani benlikten kurtularak Hakk’a yönelen kişi, yaratılanların Hakk’ına saygının zaten Allah’a saygı olduğunu görür.
KAFİRUN’U OKURKEN HEDEFİNİZ
ZULMANİ BENLİĞİNİZDİR
Kafirun-6: “Leküm diynüküm veliye Diyn: Senin dinin sana, benim Din’im bana.”
“Senin dinin sana, benim Din’im bana” diyerek karşı çıkacağımız zulmani benliktir. Zulmani benliğe böyle diyeceksiniz! Kafirun’u okurken hedefiniz odur, zulmani benliğinizdir.
Tevbe-28; “İnnemel müşrikune necesün: Kesinlikle müşrikler necistir.”
Müşrik zulmani benliktir, o benlik necistir, pistir. Allah indindeki pis odur; müşrikliktir, zalimliktir, fasıklıktır; pis ve necis olan zulmani benliğinizdir.
Vakıa-79: “Euzü Billahi mineş şeytanir raciym, Bismillahi’r Rahmani’r Rahiym. “La yemessühu illel Mutahherun: Temizlenmeyenler dokunmasın.”
İllel Mutahherun: Arınmışlar hariç! Arınmamışsan ona dokunma. Zulmani benlik bilincinden temizlenmemiş olanlar Kur’an’ı anlayamazlar, bu işi kavrayamazlar.
BURÇLAR VAR AMA ONLAR
ZULMANİ BENLE İLGİLİDİR
Özellikle tasavvufla meşgul olanları yanıltan bir konu var; burçlar. Zulmani benlik ve vehmi benlik karıştırıldığı için bu konuda yanılırlar. Bu yanılgıyı şu bilgiyle düzeltebiliriz: Zulmani benlik burçların yönetimindedir, zulmani bilinçle “BEN” diyeni gezegenler yönetir. Mesela güneş zulmani beni yönetir. Lütfen dikkat edin, onların tesiri ve yönetimi vehmi “BEN” bilincine değildir. Tam tersine vehmi benlik güneşi yönetir. Vehmi ben ne kadar önemli, gördünüz mü? Zulmani ben güneş tarafından yönetilirken vehmi ben güneşi yönetiyor. Gezegen saatlerinden birisi Güneş saatidir. Güneş saati özellikle zulmani benliği besler. “Güneş zararlıdır” demiyorum. Eğer kişi zulmani “BEN” bilinci ile yaşıyorsa güneş saati o bilinci coşturur, güneş ve güneş saati bu bilinci teşvik eder, coşturur. Diğer burçlar da öyle! Burçlarla ilgili çok önemli şu açıklamaya lütfen çok dikkat edin: Enteresandır, kişiler biraz maneviyatla ilgilenince burçları okumaya başlıyor. Bu doğru değil. Maneviyata ilgisi olmayanlar bazen daha doğru davranıyor, burç işiyle ilgilenmiyor. Ama biraz maneviyatla, biraz metafizikle ilgilenen hemen burçlarla meşgul olmaya başlıyor. Bunu müslüman olan da, diğer felsefelere inanan da yapıyor. Kendi burcunu veya birisinin burcunu, karakterini merak ediyor. Peki, burçlar yok mu? Var. Var ama onlar zulmani BENle ilgilidir, tesirleri zulmani BEN üzerinedir. “Güneş saati şöyle etkiler, diğeri böyle” derken bunları zulmani BEN’i tanıyabilmeniz için söylüyorum. Mesela dedik ki, çok dikkat edin, zulmani BEN’i güneş yönetir. Ama vehmî BEN güneşi yönetir. Hele de vehim tükenmişse, bu yönetim çok kuvvetlenir, Şimdi düşünün, böyle bir yönetim olunca “Ayı ikiye bölmek” hiç zor olur mu? Ama zulmani BEN’ler o olaya şaşırabilirler. Şaşırsınlar da.
VEHMİ “BEN”İN BURCU OLMAZ
Burçlara ait karakterlerden bahsedilirken “Koç şöyledir, Balık böyledir, Kova şundan etkilenir…” gibi yazılır. Onları okuyunca şunu bilin; o bilgilerin tamamı, o özelliklerin tümü zulmani BEN’e aittir. “Şu burç cömerttir, şunlar liderliği sever, öbürü kıskançtır, iki karakterlidir…” gibi yapılan tanımların hepsi zulmani BEN’e ait özelliklerdir. Buna dikkat edin, uyanın yani, uyanınız. Amerikalıların dediği gibi, kahvenin kokusunu alın. Bunların tümü zulmani BEN’e ait özellikler. Müstakilliğini ilan etmiş birisi var ve o “ben cömerdim, ben cimriyim, ben kıskancım” diyor. Veya bir başka müstakil olan ona “sen böylesin” diyor. Bunlar tamamen zulmani BEN’e aittir, zulmani sahnede rol yapanın karakterleridir. Bu karakterler var ama zulmani sahneye ait, hepsi zulmani yapının özellikleri.
Rahmani sahnede iş farklıdır, orada yaşayan vehmi BEN’dir ve vehmi “BEN”in burcu olmaz. Onun için o işler bitmiştir. Vehmi BEN idrakını yaşayanın burcu bitmiştir. Peki, bu yolda burçlara ait bilgilerden yararlanır mı? Evet! Zulmani benlikten kurtulmak için yararlanılır. Zulmani benliğimizin açıklarını oraya bakıp erken öğreniriz ve “demek ki bendeki tanrılık böyle, bunu bilerek mücadele edeyim” deriz. Kişi eğer “ne yapayım ben Koç Burcuyum, ben böyleyim, beni böyle kabul edin” diyorsa o zulmani BEN’dir. O size “beni bu zulmeden halimle kabul edin” diyor. Zulmetten kurtulmak gibi bir telaşı ve hedefi olmayanın, birisine “sen hangi burçsun?” demesi “senin ne tür zulmani yanların var?” demektir. Zulmetten kurtulma yolunda yararlanılmıyorsa, burçlara göre hareket etmek gibi saçma bir şey olabilir mi? Bir de bunu tasavvufun içine getirip koyuyorlar. Burcunda “lider olmayı sever” yazıyor diye kişi onunla övünüyor; burcum böyle, ben lider olmayı seviyorum… Bu kişi eğer düzeltmezse, neticede feth-i zulmaniye, narsist tanrılığa doğru gidiyor. Bunlar zulmani sahnenin işidir. Rahmani sahne için bunlar birer ipucudur, kurtulmanız gereken bilincin ipuçlarını verir. Mesela, burcunuzda “sen lider olmaya yatkınsın, liderliği seviyorsun” diyorsa dikkat edersiniz, çünkü o liderlik sizi daha zulmani bir bilinç yapacak demektir. Bu zulmani halden kurtulmak için o bilgiler talip olana ipucu olur. Övüneceği şeyler değil!
ZULMANİ “BEN”LE KENDİNİ TAKDİM EDENİ,
O BENLİKLE YAŞAYANI GÜNEŞ YÖNETİR
Zulmani sahnedekilerin olduğu gibi, Rahmani sahnedeki insanların da mizaçları var. Çok önemli bir fark var ki Rahmani sahnedeki elbise şirk elbisesi değildir. Fark budur! Bir kişi Rahmani sahnede de doktordur zulmani sahnede de doktordur. Zulmani sahnedeki doktorun üstünde şirk elbisesi vardır. Aynı doktorluğu Rahmani sahnede icra edenin üstünde şirk üniforması yoktur, fark bu! İşte bu üniformayı fark edip çıkarabilmek önemlidir. Bu üniforma cehennem üniformasıdır, bu üniformayla cehenneme gidilir. Neyle meşgul olursanız olun, o üniformayla ne yaparsanız yapın, o sizi cehenneme götürecek demektir, o üniforma onun işaretidir. Bu yüzden, o üniformayı çıkarmak cehennemi çıkarıp atmaktır.
Zulmani “BEN”le kendini takdim edeni, o benlikle yaşayanı güneş yönetir. Neden? Çünkü güneş ona zebaniler için nar biriktirir, semum alevi için nar biriktirtir. Cehennemin narı/ateşi insanlardandır. Kişi, zulmani benliğiyle yaşarken güneşin (özellikle güneş saatinin) de teşvikiyle bu dünyada cehennemin ateşini toplar, nar biriktirir. Haftanın günleri içerisinde, güneşin bu yönetiminin, bu tesirinin en yüksek olduğu an Cuma günü öğlen vaktidir, Cuma saatidir. Dikkat edin, Cuma vakti hep güneş saatidir, hiç şaşmaz. Cuma saati tam güneş saatine denk gelir ve o saat, hafta içerisinde güneş yönetiminin en kuvvetli olduğu saattir, zulmani “BEN”i en coşturan saattir. Dolayısıyla, Cuma salâtı için toplanmakla, zulmani benlikten korunmak için insanlar büyük kalabalıklar halinde bir Rahmani Şemsiye’ye girmiş olurlar. Cuma salâtı tam o saatte inananları zulmetten koruyan önemli bir sığınıştır, korunmadır. Bir kaç Cuma mazeretsiz olarak o işi yapmayan, güneşin coşturmasından kendisini kurtaramaz. Üst üste Cuma salâtlarını ekarte eden zulmani benliğini sıyıramaz, ondan kurtulamaz. Kurtulması kolay olmaz, operasyon gerekir…
Cuma salâtı erkeklere farz diye bilinir ama değildir. Cuma insana farzdır, inanana yani mümine farzdır. Kadın erkek ayrı değil… Ama kadınlara o anda salâtı evinde ikame edebilme ruhsatı verilmiştir. Bir hanımefendi “tüm camilerde, Cuma gün kadınların yerleri kapatılıyor, nasıl olacak?” diye sormuştu. Dışarıdaki her şey, her uygulama doğrudur demiyoruz, ama son yıllarda hanımların Cuma salâtı için gidebildiği mescitlerin arttığını görüyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.