DOLAR 18,6608 0.05%
EURO 19,3570 0.21%
ALTIN 1.044,050,19
BITCOIN 301094-1,76%
Afyonkarahisar
10°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nevşehir, “Kadeş”i nasıl marka yaptı?

ABONE OL
1 Aralık 2014 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Murat Arısoy 1 Aralık 2014 Pazartesi 02:00:00
  Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği’nin Ahi Evran Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde düzenlediği Pazarlama ve Satış Seminerleri’nde Şehir Işıkları Açıkhava Reklam Satış Müdürü Eren Gökyer’i dinleme fırsatım oldu. Son derece yararlandığım bir eğitimde Afyonkarahisar için ön plana çıkması gerektiğini düşündüğüm bir vurgu ile karşılaştım: Bir idareci, bulunduğu kenti nasıl dünya gündemine taşır?
Eren Gökyer, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i, “liderin ekibini nasıl yönettiği”ne örnek olarak sundu bizlere.
Peki neydi Hasan Ünver’i öne çıkaran?
Kadeş Antlaşması’nı tarih kitaplarından biliriz. Bize öğretilen kadarıyla Kadeş Antlaşması, dünyanın ilk yazılı barış antlaşmasıydı. Gerçi, sonraları bu “ilk” kelimesi üzerine tartışmalar yapıldı; bununla birlikte genel kanı Kadeş Antlaşması’nın önemli olduğudur. Antlaşma’nın Suriye ya da Anadolu topraklarında imzalandığı belirtilir.
Yıl: 2005.
Yazar Erdal Demirkıran, Nevşehir’de bir seminer verir. 2 gün ve 16 saat süren seminerin sonunda Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver söz alır ve “Kadeş Barış Antlaşması bence Nevşehir’de imzalanmıştır” der.
Yazar Demirkıran sorar: Nereden bu bilgi?
Diyalog şöyle devam eder:
-Sen dünyanın en akıllı adamı olduğunu nereden bulduysan, ben de oradan buldum.
-Sayın Başkanım; ben uydurdum.
-O zaman ben de uydurdum.
Seminer bittikten sonra Nevşehir’deki bir Türkmen Konağı’nda Erdal Demirkıran ile Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver bir yemek yer. Yemekte, dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’a Kadeş Barış Antlaşması ile ilgili bir mektup yazılması planlanır.
Mektupta şöyle denir:
“Sayın Kofi Annan,
Kadeş Barış Antlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığını tespit etmiş bulunuyoruz. Gerekenin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.
Hasan Ünver, Nevşehir Belediye Başkanı”
Birleşmiş Milletler’den Hasan Ünver’e yanıt gelir. Yanıtta, “Kadeş Barış Anlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığı kanısına nerede vardınız? Lütfen konuyla ilgili belge gösterin” denir.
Hasan Ünver, bu yanıtın altında kalır mı? Tekrar mektup yazar:
“Kadeş Barış Anlaşması’nın Nevşehir’de imzalandığının bir kanı olduğu kanısına nereden vardınız? Aksini iddia eden lütfen belge göstersin.”
Birleşmiş Milletler yetkilileri, bu yazışmaların ardından Nevşehir’i incelemeye gelir. Gerekli temasların ardından Birleşmiş Milletler, Nevşehir’i “Dünya Barış Kenti” ilan eder.
Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da bu projeyi önemser. O’nun desteğiyle Nevşehir’e dünyanın çeşitli kentlerinden 2 bine yakın belediye başkanı gelir. Törenlerde Filistin’in Ramallah kentinin Belediye Başkanı ile İsrail’in Tel-Aviv kentinin Belediye Başkanı yanyana oturur.
O yıldan sonra Kadeş ile Nevşehir neredeyse özdeşleşir.
Böylece Hasan Ünver, iyi bir belediye başkanlığı, idarecilik ve “markalaşma” örneği sergiler.

NEVŞEHİR’LE YATIP KALKAN BİR BAŞKAN

Hasan Ünver, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Nevşehir’deki etkili isimleri arasında. Gazetecilik geçmişi var. 1996 yılında bir televizyonun müdürlüğünü yaparken Nevşehir’e Organize Sanayi Bölgesi ve Damat İbrahim Paşa Üniversitesi’nin açılması konusunda kampanya başlattı. Bu kampanyanın 50 bin imzaya ulaşmasını sağladı. “Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, Eserleri ve Ölümü” isimli bir de kitabı bulunuyor.

AFYONKARAHİSAR’DA NE DEMİŞTİ?

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 2012 yılında Afyonkarahisar Gelişim Platformu’nun davetlisi olarak Afyonkarahisar’da bir panele katılmıştı. O panelde, konuşmasından bir bölüm şöyleydi:
“Afyon’u, ikinci Mevlevihane’nin burada olduğunu söyleyerek tanımazsınız. Asıl Mevlevihane Konya’da. Konya ise buraya 300 kilometre uzakta. Eğer ben Mevlevi isem ve tüm Mevlevihaneleri geziyorsam, Afyon’daki Mevlevihane’yi o zaman gezerim. Buradaki Mevlevihane elbette çok değerli. O değer, Afyon’un turizminin bir parçası olmalı.”

DÜNYADA 4 ŞEHİR VAR…

Alimoğlu Kültür Sanat Araştırma Derneği’nin düzenlediği seminere, izleyici olarak Afyon Meslek Yüksek Okulu Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi Türker Göksel de katılmıştı. Göksel, önceki hafta kendi konuları hakkındaki semineri bitirmiş, geçen hafta da Eren Gökyer’in seminerini izlemişti. Göksel de “markalaşma” konusunda önemli bir bilgiyi, iddiayı paylaştı. Göksel’in öğrencileri, Isparta’nın Eski Valisi Memduh Oğuz’la söyleşi yapmaya gittiklerinde, Memduh Oğuz şöyle demiş:
“Dünyada 4 şehir vardır: Mekke, Medine, Kudüs, Isparta.”
Bu iddianın doğru ya da yanlış olduğuna ilişkin net bir bilgi ortaya koyabilir miyiz? Elbette hayır. Ama mühim olan böyle bir iddiaya sahip olabilmek; yaşadığı şehre ve kendine bu kadar gücenebilmek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.