DÜNYA BİZİ BÖYLE GÖRÜYOR

DÜNYA BİZİ BÖYLE GÖRÜYOR

Amerika Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, kameralar önünde yaptığı konuşmada seçim sonuçlarını kabul etmediğini belirten Trump’a yönelik olarak “Ancak kendisine hatırlatırım. Kuzey Kore’de değilsiniz, Türkiye’de ya da Rusya’da değilsiniz, Sayın Başkan. Bu arada Suudi Arabistan’da da değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndesiniz. Burası bir demokrasi. Neden bir an için ettiğiniz başkanlık yeminine ve Anayasaya bağlı kalmıyorsunuz” diyor.
Amerikalı bir politikacı ülkemizi K. Kore, Rusya, Suudi Arabistan gibi “Tek Adamla” yönetilen devletlerle aynı kategoride görüyor. Başka söze gerek var mı? Bu ayıp da hepimize yeter. Birçok Avrupa ülkesinden önce parlamenter demokrasiye geçen, tüm vatandaşlarına seçme ve seçilme haklarını eşit olarak veren, devlet yönetiminde laikliği benimseyen, medeni kanunu kabul ederek çağdaş uygarlık yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Atatürk’ün Türkiye’si 18 yılda ne hale geldi. “Yapmayın, etmeyin Atatürk’ün Türkiye’sini bu hallere düşürmeyin” diye söyleye söyleye dilimizde tüy bitti.
BİR EŞEK ÖYKÜSÜ
Antik Yunan döneminde Ege’de yaşayan ünlü masalcı Ezop’a atfedilen bir öykü vardır.
Hikáye bu ya… Bir inek, bir beygir, bir eşek, etrafa dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve üç yıl sonra buluşmaya karar verirler. Her biri başka yöne gider. Aradan üç uzun yıl geçtikten sonra buluşma yerine önce inek ve beygir gelir.
İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüştür.
Beygir merakla sorar:
‘Nedir bu halin inek kardeş?’
İnek acıklı bir şekilde içini çekerek anlatır:
‘Sorma beygir kardeş. Bu insanlar çok merhametsiz. Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha bulup onu yanıma koyarak bizi çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş.’
Beygir de acı acı başını sallayarak anlatır:
‘Ah, sorma. Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler, ses çıkaramadım. Biri indi, öbürü bindi! Binmedikleri zamanlar zincire vurdular.
Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğinde arkama kocaman bir araba bağladılar. Bu sefer birçoğunu yeniden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça, daha hızlı gitmem için kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım inek kardeş.’
İnek ve beygir böyle konuşurken uzaktan eşek görünür. Hayli neşelidir. Islık çala çala, taşlara tekme ata ata, hoplaya zıplaya gelir. Mutludur. Üstelik şişmanlamıştır. Tüyleri pırıl pırıl parlamakta, gözlerinin içi gülmektedir. Üzerinde lacivert takımlar vardır.
İnek ile beygir şaşırmış bir şekilde,
‘Nedir bu halin? Neler oldu? Neden böyle zevkten dört köşesin?’ diye sorarlar.
Eşek keyifli bir şekilde anlatır:
‘Sizden ayrıldıktan sonra uzakta bir memlekete vardım. Birisi yukarı çıkmış bağırıyor,
bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, yeri göğü inletirim. Sesimi duyan benim yanıma koştu, duyan duymayana haber verdi, etrafım insanla doldu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım.
Haktan, hukuktan, refahtan, adaletten filan bahsettim…’
‘Eee, sonra ne oldu?’
‘Ne olacak beni başkan seçtiler!’
‘Deme yahu. Yani sen başkan mı oldun?’
‘Evet. Bir şey yapmama gerek kalmadı. Ben bağırdıkça onlar ‘Seninle gurur duyuyoruz’ diye alkışladılar. Ben de yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım!’
‘Pekiii, senin eşek olduğunu anlamadılar mı yahu?’
‘Valla, yarısı anladı ama diğer yarısına anlatamadı!’
***
Son Söz; “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” Atasözü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi