en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0744 0.24%
EURO 20,4992 -0.69%
ALTIN 1.222,340,21
BITCOIN 5339700,94%
Afyonkarahisar
12°

PARÇALI BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KONUŞAN KUR’AN HZ. MUHAMMED – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
22 Aralık 2018 12:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 22 Aralık 2018 Cumartesi 12:12:50
 

“Yâ eyyühennâsü gad câeküm bürhânen min rabbiküm ve enzelnâ ileyküm nûran mübînâ(n) (Nisa suresi 174); feemmellezîne âmenû billâhi va’teSımû bihî feseyüdhılühüm fî rahmetin minhü ve faDlin ve yehdîhim ileyhi SıraTen müstegîmê(n) (Nisa suresi 175)
“Ey insanlar! Muhakkak size rabbinizden bir burhan (yol gösterici olan Muhammed (Sallallahü aleyhi vesellem) geldi. ve sizlere apaçık bir nur (kitap) indirdi.”; “Artık o kimseler ki, Allah(-u Teâlâ’y)a iman ettiler ve O’na (Allah’a veya Kur’an’a) sarıldılar, elbette Allah (-u Teâlâ) onları kendi tarafından bir rahmet (cennet) in ve fazl (ziyade nimetler) in içine girdirecektir. ve onları, kendisine (ulaştıracak) sırat-ı müstekim (dosdoğru bir yol) a hidayet edecek (kavuşturacaktır.” (Nisa suresi 4/174, 175)
Demek ki din ve dünya hususunda insanların tek başvuracağımız kaynak (nur) yüce kitabımız Kur’an ve Kur’an-ı anlamada ve İslâmı yaşama da tek rehberimiz Hz. Muhammed s.a.v.) dir. Bunun içindir ki Âişe validemiz Sevgili Peygamberimize “O yaşayan Kur’an’dır” buyurmuşlardır.
Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de:
“ …Allah, sana Kitab’ı (Kur’an-ı) ve hikmeti indirdi ve sana (bütün bu) bilmediklerini öğretti. …” (Nisa 4/113)
“Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah’ın âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Hâlbuki daha önce onlar apaçık bir sapıklık içinde idiler.” (Ali İmran 3/164) buyurarak O’nun çok yüksek ahlâk ve hikmet sahibi bir şahsiyet olduğunu bildirmiştir. Âyet-i kerîmedeki “hikmet”, Allahu Teâlâ’nın Resûlü’ne indirdiği Kur’an’ın hükümlerini, gizli ve ince mânalarını anlama, onu yaşama, onunla hükmetme ve onu uygulama ilmidir; bunu da Resûlullah (sas.), sünnetiyle ortaya koymuştur. Kendisi de, “Şüphesiz bana bir Kitap ve onunla birlikte bir benzeri verilmiştir.” buyurmuştur (Ebû Davud (Koçaslı), V, 4604).
O, ahlâkını Kur’an’dan almış, bütün iyilikleri kendisinde toplamıştır. Saygıdeğer eşi Hz. Aişe’ye Peygamberimizin ahlâkının nasıl olduğu sorulduğunda O, şu cevabı vermiştir:
“O’nun ahlâkı Kur’ân İdi”; “ O yaşayan Kur’an dı.”
Bununla ilgili olarak Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerimde:
“Legat kâne leküm fî rasulillâhi üsvetün hasenetun…” “Muhakkak ki Allah’ın elçisinde sizin için uyulması güzel örnekler vardır” (Ahzap 33/ 21 ) buyurmuş ve O’nun yaşayışını, sünnetini örnek almamızı istemiştir. Eğer Kur’an canlansa, insan şekline dönüşse ancak bir Hazreti Muhammed (s.a.v.) olurdu. Onun içindir ki Aişe validemiz “O yaşayan Kur’an’dı” buyurmuştur.
Allah’ın gönderdiği din olan İslâm Hz. Âdem ile başlamış, Hz. Muhammed ile kemale ermiştir. Tevhid dininin (İslâm’ın) son halkasını Hz. Muhammed (s.a.v.) teşkil etmektedir. Tevhid kelimesinin ikinci bölümü, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın Resûlü/elçisi olduğuna iman etmektir. Bu inanç, bizi peygamberin örnek ve önderliğinin kabulüne götürür. Hz. Muhammedi peygamber olarak kabul edip ona itaat etmeyi, Tabi olmayı, örnekliğini ve sünnetini inkâr insanı küfre götürür.
Sevgili Peygamberimiz sadece bir kavmin ve bir milletin peygamberi değildir. O bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir.
Bir hadisi şeriflerinde Sevgili peygamberimiz imanı şöyle tarif etmişlerdir:
“Size şu beş şeyi emrediyorum. Birincisi Allah’a imandır. Allah’a iman nedir biliyor musunuz? Allah’tan başka mabud olmadığına ve benim son Peygamber olduğuma şahadet etmektir.” (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai, Ebu Davud, İbni Hibban, Taberani)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.