DOLAR 18,5537 0.26%
EURO 18,1700 0.1%
ALTIN 996,840,89
BITCOIN 3560000,43%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ALLAH KORKUSUNUN YEDİ ALÂMETİ – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
26 Kasım 2016 12:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 26 Kasım 2016 Cumartesi 12:18:57
 

Gerçek mümin, vücudunun bütün âzaları ile Allah’tan korkandır. Nitekim büyük ahlâk ve fıkıh bilgini Ebu Leys es-Semerkandi, Allah korkusunun yedi alameti olduğunu haber verir.
1-Dil yalandan uzaklaşır
Allah korkusu taşıyan kul dilini yalandan, dedikodudan, iftiradan ve boş konuşmaktan alıkoyar, bunların yerine onu zikirle, Kur’an okumakla ve ilmî konuşmalarla meşgul eder.
2-Kalbten kıskançlık kalkar
Allah korkusu taşıyan kul başkalarına karşı kalbinde düşmanlık, iftira ve kıskançlık barındırmaz. Çünkü kıskançlık iyilikleri mahveder.
Nitekim peygamberimiz (sas) şöyle buyurur: Ateş odunu nasıl yerse (yakarsa) kıskançlık da iyilikleri öyle yer (yok eder).
Bilesin ki, kıskançlık, kalb hastalıklarının başlıcalarından biridir ve bu hastalıklar da ancak ilimle ve iyi ameller işleyerek tedavi edilebilir.
3-Göz harama bakmaz
Allah korkusu taşıyan kul, haram yiyeceğe, haram içeceğe, haram giyeceğe kısacası haram olan hiçbir şeye bakmaz. Dünyaya aç ve muhteris gözlerle değil, ibret almak amacı ile bakar. Helal olmayan şeylerden bakışlarını uzak tutar. Nitekim peygamberimiz (sas) şöyle buyurur: “Kim gözünü haramla doldurursa Allah da onun gözünü kıyamet günü ateşle doldurur”.
4-Haram lokma yemez
Allah korkusu taşıyan kul, karnına haram lokma sokmaz; çünkü haram lokma yemek, ağır günahlardan biridir. Bakınız peygamberimiz (sas) şöyle buyuruyor:
“İnsanoğlunun karnına haram bir lokma inince, lokma midesinde kaldığı sürece yerde ve göklerdeki melekler tekrar tekrar üzerine lanet yağdırırlar. o lokmayı hazmederken öldüğü takdirde varacağı yer cehennemdir”.
5-Eller Allah rızası için çalışır
Allah korkusu taşıyan kimse, ellerini harama değil, Allah’ın rızasına uygun şeylere doğru uzatır. Sahabilerden Kâ’bul Ahbar’ın (ra) şöyle dediği rivayet edilir: Allah, her bir bölümü yetmiş bin gözlü yetmiş bin bölümü olan yakuttan yapılma bir köşk yaratmıştır. kıyamet günü bu köşke; ancak önlerine çıkan haram şeylerden Allah korkusu ile uzak duranlar girebileceklerdir.
6-Ayaklar Allah için yürür
Allah korkusu taşıyan kimse, günah işlemeye değil, Allah’ın emrine uygun ve O’nun rızasını kazandıracak işlere doğru yürür, alimlerle ve iyi amel işleyenlerle buluşmak gayesi ile adım atar.
7-İbadete riya karışmaz
Allah korkusu taşıyan kimse ibadetini sırf Allah rızası için yapar, riyadan ve münafıklıktan kaçınır, böylelikle Allah’ın haklarında şöyle buyurduğu kimselerden biri olur: “Rabbi’nin katında ahiret, günahlardan korkanlar içindir”. “Günahlarından sakınanlar, hiç şüphesiz, cennetlerde ve pınarlarının başlarındadırlar”. “Günahlardan sakınanlar cennet ve nimetler içindedirler”. “Günahlardan sakınanlar emin bir makamdadırlar”.
Mü’minin korku ile ümit arasında bulunması gerekir. Buna göre bir yandan ümit kesmeksizin Allah’ın rahmetini beklerken diğer yandan ibadet hali içinde çirkin hareketlerden vazgeçerek Allah’a tövbe eder.
Nitekim Allah (cc) “Sakın Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin” (Zümer/53) buyurmaktadır.
Mü’min Hz. Ebu Bekir’in ifadesiyle:
“Cennete girecek bir kişi var deseler ” o benmiyim” diye ümid eder. Cehenneme girecek bir kişi var deseler “o benmiyim” diye Allah’tan korkar.
Allah’ı gerçekten seven her mümin, Allah’ın azabından, Allah’ın hoşnutluğunu ve sevgisini kaybetmekten büyük bir korku duyar ve bu nedenle hayatı boyunca çok ciddi ve samimi bir çaba içerisinde olur.
Allah Kuran’da bu ahlakı yaşayan müminleri şöyle müjdelemektedir:
Kim de ahireti ister ve bir mümin olarak ciddi bir çaba göstererek ona çalışırsa, işte böylelerinin çabası şükre şayandır. (İsra Suresi, 19)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.