DOLAR 18,6587 0.05%
EURO 19,6909 0.47%
ALTIN 1.071,730,10
BITCOIN 3210552,48%
Afyonkarahisar
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GELİN VE GÜVEYİNİN İLK GECE İKİ REKÂT NAMAZ KILMASI

ABONE OL
27 Eylül 2018 13:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 27 Eylül 2018 Perşembe 13:37:27
 

İbn Cüreye diyor ki: Selman-ı Farisi (r.) Ebu Kurre el-Kindi”nin kızı ile evlendi. Zifafa girince, “Ey hatun, Rasulüllah (s.), bana vasiyetinde şöyle buyurdu: “Ey Selman, Allahü Teâlâ takdir eder de, evlenecek olursan, karınla beraber ilk yapacak işiniz Allah”a ibadet etmek olsun.” “Bu hususta bana itaat edecek misin?” dedi. Hanımı “emir senindir” diye karşılık verdi. O da “öyleyse kalk namaz kılalım” dedi. Kalkıp namaz kıldılar.
Burada görüldüğü gibi, gerdek gecesinde gelinle güveyinin önce namaz kılmaları müstehaptır.
İbn Mes”ud (r.a.)”ın rivayet ettiği hadis-i şerifte gerdek gecesi şu duanın edilmesi tavsiye ediliyor.
“Zifaf gecesi kadın kocasının yanına girdiği zaman, erkek namaza durur. Kadın da arkasında durur. İki rek”at namaz kılarlar. Erkek şöyle dua eder:
“Allah”ım, ailemi bana, beni aileme mübarek eyle. Allah”ım, ondan bana benden de ona hayırlı rızık ver. Bir arada olmak bizim için hayırlı olduğu sürece bizi birleştir, ayrılık bizim için hayırlı olduğu zaman da bizi ayır.”
Başbaşa kalan gelin ve damat, kendileri için hazırlanmış olan şeyleri yerlerken, damat bir taraftan gelinin heyecanını yatıştırıcı tatlı sözler söylemelidir.
Vakit namazını kılıp kılmadığını sormalı ve kıldırmalı, kendisi de kılmalıdır.
Korkular ve ruhi-hissi çekinmeler aşıldıktan sonra, kadına gayet ihtiyatla hareket etmeli ve bekâret zarının yırtılmasının hiç çekinilecek kadar bir acı vermeyeceği anlatılmalıdır. Bu anlayış sadece sözle değil, hareketle de olmalıdır. Hakikaten bu acının zor ve dayanılmaz olmadığını o da görecektir.
Erkek, karısının utanacağını düşünmeli ve isterse soyunurken ona kolaylık göstermeli yani yanından icabında uzaklaşmalıdır ki, o rahat hareket edebilsin. Yine karısının yanında soyunması karısına tedirginlik verecekse, onun yanında soyunmamalı ve oda ışığını söndürmelidir. Bu hareketlere kadar dikkat etmek icab eder. Bu hareketlerle kadının utanma hissi korunmuş olur.
Kadın ekseriyetle erkeğe göre zayıf yapılı ve çekingendir.
Gerdek gecesinde bu tutukluklar, erkeğin hareketlerine mani olacak şekilde olabilir. Böyle hallerde, kadının mukavemetini zorla kırmayıp anlayış göstermelidir. Erkek iri cüsseli yaratılmış olup kadın çekinirse, bir gün sonraya da bırakılabilir.
Şuurlu bir mü’min erkek olsun kadın olsun her işini ibadet şuuru ve anlayışı ile yapmalıdır. Evlenmek Allah’ın emri sevgili peygamberimizin sünnetidir. İlk cinsel ilişkiye de bu açıdan bakılmalı ve kesinlikle ilişki öncesinde hem erkek hem de kız tarafından eûzü besmele çekilmelidir. Bizim kültürümüzde çocuk anne rahmine besmele ile düşer ve helal rızık ve lokma ile beslenir. Bu durum hem ilk cinsel ilişkide hem de daha sonraki zamanlarda asla unutulmamalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.