DOLAR 18,5324 0.09%
EURO 18,1817 0.07%
ALTIN 989,880,22
BITCOIN 3649851,81%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

05:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

RECEP AYINDA NAMAZ KILMAK VE ORUÇ TUTMAK

ABONE OL
8 Nisan 2016 13:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Muharrem Günay 8 Nisan 2016 Cuma 13:58:09
 

Regaip gecesinde çokça tövbe ve istiğfar etmek, nafile ve kaza namazlarımızı kılmak, Kur’an okumak, aile fertlerimizi sevindirmek, büyüklerimizi ziyaret etmek veya uzakta iseler telefonla onların kandillerini kutlayarak geçirmekte ayrıca  sadaka vermekte büyük faydalar vardır. Bilhassa fakirleri, kimsesizleri, yaşlıları sevindirmeye azami gayret göstermek anne baba ve büyüklerimizi ziyaret etmek en önemli adetlerimiz ve görevlerimiz arasında yer alır.
Recep Ayı Namazı
Recep ayı içinde otuz rekat namaz kılınır. Bu otuz rekatın on rekatı Recep ayının ilk on günü içinde kılınır. İkinci on rekatı da ikinci on günü içinde kılınır. Üçüncü on rekatı da üçüncü on günü içinde kılınır. Her rekatta fatiha okunduktan sonra üç kere ihlas suresi okunur, ihlası okuduktan sonra da üç kere de Kâfirun suresi okunur. Bütün rekatlar bu şekilde okunarak tamamlanır. Bu namazın kılınma zamanı nafile namazların kılınacağı vakitlerdir. Belli bir vakti yoktur
Selman-ı Farisi –radıyallahu anh- hazretleri şöyle anlatmıştır: Rasulullah –sallallahu aleyhi ve sellem- Recep ayının hilalini görünce, Selman-ı Farisi –radıyallahu anh-‘e hitaben buyurdular ki: ‘- Ey Selman, erkek ve kadın müminlerden biri, Recep’de otuz rekat namaz kılsa, her rekatında bir Fatiha, üç İhlas ve üç Kafirun surelerini okusa, Allah Teala onun günahlarını siler ve ona ayın tamamında oruç tutmuş gibi sevap verir. O kimse gelecek yıla kadar namazlarını (bırakmadan) kılanlardan olur. Her gün için Bedir şehidlerinden bir şehidin ameli miktarı ameli yükseltilir. Recep ayında tuttuğu bir gün oruç için bir senelik, iki gün tuttuğu oruç için iki senelik günah, yedi gün tuttuğu oruç için cehennemin yedi kapısı o kişiye kapatılır, sekiz gün tuttuğu oruç için Cennetin sekiz kapısı o kişiye açılır, onbeş gün tuttuğu oruç ise o kişiye sema ve gök arasında nurdan bir merdiven hasıl olur ecirleri oldukca yüksek olur. . Eğer Recep ayının tamamını oruçlu geçirir ve bu namazı kılarsa, Allah onu Cehennemden kurtarır, Cennete nail eder ve orada Hakk’ın yakınında olur. Bunu bana Cebrail –aleyhisselam- bildirdi ve şöyle dedi: ‘-Ya Muhammed –sallallahu aleyhi ve sellem- ! Bu namaz sizinle müşrikler ve münafıklar arasında bir alamettir Çünkü münafıklar bu namazı kılmazlar’ (Bu namaz her iki rekatta bir selam verilerek kılınır on rekat bitince duası okunur)
Selman –radıyallahu anh- der ki: ‘-Ya Rasullallah! Bu namazı nasıl ve ne zaman kılmalıyım?’ -Ya Selman! Recebin başında on rekat kılarsın. Her rekatta bir Fatiha,üç İhlas ve üç Kafirun sürelerini okursun. Selam verdiğinde ellerini kaldırıp ; “La ilahe illallahu vahdehu laşerikelehLehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü, biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadir.” Der ve ellerini yüzüne sürersin Ayın ortasında on rekat daha kılar ve onun da her rekatında bir Fatiha, üç İhlas ve üç Kafirun surelerini okursun. Selam verince iki elini semaya kaldırır ve: ‘La ilahe illallahu vahdehu laşerikelehLehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü, biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadir İlahen vahiden ferden sameden vitren ve lem yettehız sahibeten vela veleda’ deyip ellerini yüzüne sürersin Ayın sonunda da, on rekat kılar, her rekatta bir Fatiha, üç İhlas ve üç Kafirun surelerini okur, selam verdiğinde ellerini kaldırıp: ‘La ilahe illallahu vahdehu laşerikelehLehülmülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü, biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadir Ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala alihittahiriyne vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim’diye dua edersin Bu duanın sonunda dilediğini Allah –azze ve celle-‘den iste Duan kabul edicektir. Allah Teala seninle Cehennem arasında yetmiş hendek hasıl eder, her hendeğin arası, yer ile gök arası mesafe kadardır. Cehennemden afv beratı yazılır Sırattan geçmene yol verilir. (Gunyetüttâlibin)
Recep ayı, Regaip kandilinden sonra ayrıca Miraç Kandili ile şereflendirilmiş bir aydır. Receb’in 27. gecesi Miraç, Şabanın 15. gecesi ise Beraat Kandilidir. Ramazanın 27. gecesini de “Bizzat Kur’an-ı Kerim’de “leyletü’l Kadri hayrün min elfi şehr” “O Kadir gecesi ki bin aydan daha hayırlıdır” denen, Kadir Gecesi olarak kutlamaktayız.
Sevgili Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde:
“Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez: Recebin ilk gecesi, Şabanın yarısında olan gece (Beraat Kandili), Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı geceleri” buyurmuşlardır.
Cenab-ı Allah, zaman zaman kendisini unutan, nefsinin esiri olan biz kullarına bazı fırsatlar vermiştir. “ İnsan “ sözcüğü ile “Nisyan- Unutmak” sözcüğü aynı kökten gelir. “Hafıza-ı beşer nisyan ile maluldur” diye boşuna denmemiştir. Unutmak dünya işleri ile ilgili olunca o kadar önemli değildir. Fakat kulluk ve kulluğun gerekleri ile ilgiliyse Allah korusun bizi felakete götürür. Bu aylar, unutkanlıktan, gafletten kurtuluş için birer fırsattır. Bu ayları unutmayıp, bu aylarda farklı olmaya ve diğer aylardan farklı bir şekilde yaşamaya gayret gösterelim. Recep ve Şaban’la temizlenip, Ramazanla inşallah kurtuluşa erelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.