DOLAR 18,8159 0.03%
EURO 20,5236 0.42%
ALTIN 1.165,190,04
BITCOIN 438268-0,57%
Afyonkarahisar

PARÇALI BULUTLU

16:00

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ENVER PAŞA – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
4 Ağustos 2018 11:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Hayriye Caner 4 Ağustos 2018 Cumartesi 11:51:52
 

Bugün 4 Ağustos… Bir kahramanın ölüm yıldönümü. Şehid-i ala ve gazi namdar Envar Paşa 4 Ağustos 1922 tarihinde Pamir dağları eteklerinde şehadete erişmişti.
Osmanlı’nın yani Türkiye’nin seneler boyu en güçlü adamlarından birisi olan Enver Paşa 4 Afustos 1922 sabahı Orta Asya’nın Pamir dağları eteklerinde Çefan tepesi olarak bilinen yerde Rus mitralyözlerinden çıkan kurşunlarda şehit düşmüştü. Günahıyla, sevabıyla önemli bir devlet adamının henüz 41 yaşında iken tarihe mal olduğu gündü bugün. Onu şehid eden Rus mitralyözünün ardında ismi Rusçalaştırılmış bir Ermeni bulunuyordu.
1881’de İstanbul’da, Divanyolu’nda doğan İsmail Enver, Harbokulu’nu bitirdikten sonra Manastır’a tayin edildi; Rum, Arnavut ve Bulgar çetelerle çarpıştı. Terakki ve İttihad Cemiyeti’ne katıldı, devrin hükümdarı İkinci Abdülhamid’i Meşrutiyet’in yeniden ilânına zorlamak için 1908’in 24 Haziran gecesi tek başına dağa çıktı.
Tam bir ay sonra, 24 Temmuz günü İkinci Meşrutiyet’in ilânı üzerine “Hürriyet Kahramanı” diye tanındı, Selânik’te ve İstanbul’da sevgi gösterileri ile karşılandı, 1909’da Berlin’e askerî ataşe olarak gitti, buradan Trablus’a geçip Libya’yı işgal eden İtalyanlar’la çarpıştı. Balkan Savaşı’nın patlaması üzerine İstanbul’a döndü. 23 Ocak 1913’te arkadaşlarıyla beraber Babıali’yi basarak hükümeti devirdi, sadrazamlığı Mahmud Şevket Paşa’ya verdirdi ve Mahmud Şevket Paşa’nın 12 Haziran 1913’te öldürülmesi üzerine yönetime elkoyan İttihad ve Terakki’nin askerî kanadının liderliğine geldi. 3 Ocak 1914’te “Paşa” ve “Harbiye Nazırı”, daha sonra da “Başkumandan Vekili” yapılınca gücün zirvesine ulaştı. Aynı senenin 5 Mart’ında Sultan Abdülmecid’in torunlarından Naciye Sultan ile evlenerek saraya damad oldu. Artık devletin en güçlü adamıydı ve Almanya’da Türkiye’den “Enverland”, yani “Enveristan” diye bahsediliyordu.
Enver Paşa, Birinci Dünya Savaşı’nı kaybetmemizden sonra, 1918’in 1 Kasım gecesi önde gelen İttihadçılar ile beraber Türkiye’den ayrıldı…
Hayatı, artık daha da macera doluydu… Kafkasya’dan Berlin’e, oradan da Rusya’ya geçti, Sovyetler’den beklediği desteği göremeyince Buhara’ya gitti ve Ruslar’a karşı Asya’nın Müslüman halkını teşkilâtlandırmaya çalıştı. 4 Ağustos 1922 sabahı Pamir Dağları’nın eteklerindeki Çegan Tepesi’nde bir Rus birliğinin saldırısına uğradı, ön safta çarpışırken mitralyöz kurşunlarıyla can verdi ve bugün Tacikistan’ın sınırları içerisinde bulunan Âbıderyâ Köyü’ne defnedildi.
Paşa’nın kemikleri şehid düşmesinin 74. yıldönümünde Türkiye’ye getirildi, 15 Ağustos 1996’da yapılan devlet töreniyle İstanbul’daki Hüriyyet-i Ebediyye Tepesi’ndeki anıtmezara, diğer İttihadçı kader arkadaşlarının yanına defnedildi.
Bu millet ve devlet için canını veren tüm şehitlerimizi Enver Paşa ile birlikte bir kez daha rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.