en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1823 0.07%
EURO 20,9185 -0.12%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 539714-1,54%
Afyonkarahisar

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AMATÖR FUTBOLUMUZDA KIRMIZ KARTLAR ARTTI BU HAFTA

ABONE OL
8 Kasım 2017 13:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Agah Bıyıkoğlu 8 Kasım 2017 Çarşamba 13:21:16
 

       2017-2018 futbol sezonunun altıncı haftasını geride bıraktı amatör futbol takımlarımız. Bilindiği üzere mali  sıkıntılar, imkansızlıkalar, çeşitli engel ve zorluklar demektir amatör futbol…    
     Afyon’da son beş altı yıldır 55-60 külüp ve bunların genç takımlarıyla birlikte yaklaşık yüz kadar takım liglere katılıyor, bu da 1600-1800 futbolcunun bir sezonda futbol sahalarına çıkması demek… Hiç de azımsanmayacak bir rakam bu… Her hafta 7-8 ay boyunca 15-20 maç… Personel, hakemler, gözlemciler, saha komiserleri, antrenörler, yöneticiler… Yüzlerce kişiyi koordine ve organize eden bir yapı.
    Çok zevkli bir etkinliktir amatör futbol bir o kadar da çileli… Her takımın, her futbolcunun, her antrenör ve yöneticinin hatta her hakemin maçlara hazırlanışları, gelişleri gidişleri bir âlemdir. Dört dörtlük bir organizasyon bir türlü olamaz, her maç öncesinde mutlaka bir eksiklik aksaklık çıkar ortaya; fakat yine de çıkar takım sahaya.
   Düzenli antrenman yapan takım pek yoktur amatör takımlar arasında. Haftada bir iki kez toplanabilen takım sayısı da çok azdır. Bazı takımlar sezon başında günlerin uzun olduğu, yağış ve soğuktan uzak günlerde yaptıkları antrenmanlar dışında hiç antrenman yapmadan çıkarlar sahaya ve de genellikle mağlup olurlar. Kırmızı kart yiyenler bu takımların futbolcularıdır çoğunlukla.
  Amatör futbolcular da çeşit çeşittir. Ara sıra antrenmana gelip de yetenekli ve deneyimli futbolcular kadroya girerler, antrenmanlara gelip hakkıyla kadroya girenler antrenörün en sevdiği futbolculardır. Bir de anrenmanlara geldikleri halde kadroyo giremeyenler vardır ki antrenörü çok yorarlar. Bunlar kendilerinin iyi futbolcu olduğunu sananlardır. Kadroya giremedikleri için antrenörü suçlarlar. Stres faktörleridir bunlar antrenörler için. Bir de “babaları olan futbolcular” vardır ki profesyonel futbolcular arasında da sıkça görülürler. Futbolcunun babası veya yakını yere göğe koyamaz onu. “Büyük takımlarda oynayacaklardır ilerde  bunlar.” Şayet oğlu ya da yakını kadroya giremezse çeşitli yollardan baskı kurarlar olmadı mı hocayı suçlarlar.
 Bu köşenin okurları, futbolseverler bilirler: Futbol yazılarımın konusu çoğunlukla amatör futbola  dairdir… Amatör futbolu, amatör takımları ve futbolcuları, amatör maçlarda görev alan hakemleri, gözlemcileri ve saha komiserlerini taşırım Kocatepe’nin bu arka sayfalarına… Ancak son birkaç haftadır yaşadığım ve bizzat tanık olduğum sporda yeri olmayan sporculara hiç de yakışmayan davranışlar “spor, dostluk  barış ve  kardeşliktir” özsözünü gölgeledi… Özellikle geçtiğimiz hafta sonu oynanan Süper Amatör maçları sırasında ve sonrasında kırmızı kart yiyen futbolcu sayısında şimdiye kadar görülmemiş bir artış meydana geldi… “Vur kır parçala bu maçı kazan” gibi hiç de insani ve ahlaki ve de sportmen olmayan bir anlayış, rakip takım futbolcularını düşman gibi telakki eden davranışlar çıktı ön plana…
 Başta antrenörler, yöneticiler ve her takımda olduğunu bildiğim centilmen ve önder futbolcular bu tip olumsuz davranışları önlemelidirler; yani bir iç denetim gerekli öncelikle.. Hakemler doğal olarak sarı ve kırmızı kartları çıkarıyorlar… Futbol oyun kurallarına uyarak hakemlere yardımcı olmak inanıyorum ki azaltacaktır  kartların sayılarını… Ayrıca kimi ilçe ve beldelerdeki fanatik birkaç seyircinin rakip takım antrenör, yönetici ve futbolcularına ağır tahrik edici söz ve küfürler de önlenmelidir… “Seyirci istediğini söyler, siz cevap vermeyin”gibi anlayışı da doğru bulmuyorum.. Dışarıda bu sözleri saf edeni hemen tutuklarlar; unutmayalım ki takımlarının başında bulunan antrenör ve yöneticiler futbola yıllarını vermiş saygın kişilerdir. Tribünden, tel örgü arkasından kalabalık arasından ağzından köpükler gelerek bağıran hakaret dolu sözler sarf edenleri (Misliyle iade edilse de) hoş görmek mümkün değildir…
    Dertlidir, sıkıntılıdır, imkansızlıklar içindedir amatör futbolumuz, futbolumuzun “olmazsa olmazı”dır. Başta devletimiz olmak üzere TFF’nin, işadamlarımızın, özel sektörün destek ve ilgisine ihtiyacı vardır. Örneğin Profesyonel takımlara verilen ceza bedellerinden, bazı şans oyunlarından belirli miktarlar amatörlere aktarılabilir. Belediyeler il genel meclisleri ulaşım ve malzeme konularında yardım edebilirler. Ruhtur, heyacandır, renktir amatörlük.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.