DOLAR 18,6501 -0.02%
EURO 19,3171 -0.63%
ALTIN 1.047,50-0,39
BITCOIN 301142-2,25%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hayaldi, gerçek oldu – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
3 Eylül 2013 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sezer Küçükkurt 3 Eylül 2013 Salı 03:00:00
  Afyonkarahisar’da Kurtuluş Savaşı’nı anlatan bir Panaromik Müze kurulması fikri 1998’den bu yana yaklaşık 15 yıldır ilimizin gündeminde. Biz 15 yıldır bu konuyu tartışaduralım, Çanakkale, Ankara ve Konya’dan sonra Kütahya’da da Kurtuluş Savaşı Panaroması kurulmasıyla ilgili çalışmalara başlandı bile.
1990’ların sonunda ilimizde görev yapan dönemin Valisi Ahmet Özyurt’un “Afyonkarahisar’da Kurtuluş Savaşı’nı birebir anlatan, gezen herkesin o günleri yaşabileceği, görüntülerle, seslerle Kurtuluş Savaşı’nı görüp, anlayabileceği bir Panaromik Müze kuracağız” sözleri ile gündemimize girmişti bu fikir. Belçika’ya yapılan bir gezide Napolyon’un Waterloo savaşını anlatan Panaromik Müze’yi gezdiklerini ve çok etkilendiklerini belirten Vali Ahmet Özyurt hemen proje çalışmalarına başlanmasını istemişti.
Böylece Afyonkarahisarlılar artık “Panaromik Müze” diye bir şeyin varlığını öğrenmiş olmuşlardı. “Panaromik” tabirinin anlaşılması süreci aylarca devam etmişti.
O dönemin Devlet Güzel Sanatlar Genel Müdürü’nün katkıları ile bir proje hazırlanmış, proje maketi Valilik makamında kamuoyuna tanıtılmıştı. Sonrasında Vali Özyurt ilimizden tayin oldu.
Vali Özyurt’tan sonra göreve gelen Vali Muzaffer Dilek de konuya sahip çıktı. Ancak hazırlanan projenin bir çok yanlışlık içerdiğini belirleyen Vali Muzaffer Dilek böylesi bir projenin yalnızca Afyonkarahisar’ın imkanlarıyla yapılamacayacağını, Türkiye’ye, Devlet’e mal edilmesi gereken bu projenin uzmanlar tarafından hazırlanması gerektiğini dile getirdi. Bu kapsamda oluşturulan uzmanlar heyeti Afyonkarahisar’a birkaç gün zirve toplantısı yaparak Kurtuluş Savaşı Panaroması’nın nasıl olması, neleri içermesi gerektiğiyle ilgili tartıştı. Bir de bildiri yayınladılar.
Bu bildirinin ardından eski projenin yetersiz olduğu görüşüne varıldı ve o proje rafa kaldırıldı. Sonrasında İnaz sırtlarından Ömer-Gecek sırtlarına kadar uzanan çok geniş bir bölge Vali Muzaffer Dilek’in çabaları ile İl Genel Meclisi’nce “Kurtuluş Savaşı Panaromik Müzesi” alanı olarak ayrıldı.
Hatta bu araziyi gözüne kestiren yatırımcı kuruluşlar Afyonkarahisar’ın yollarını epey aşındırdılar ama araziyle ilgili tahsis o dönemde kaldırılamadı.
Tüm gelişmelerin ardından Vali Muzaffer Dilek de Afyonkarahisar’dan ayrıldı. Büyük Zafer’in merkezinin Afyonkarahisar olduğunu tescillemek, ayrıca ilimize gelen ziyaretçilere Zafer’in ve Afyonkarahisar’ın önemini anlatmak amacıyla yıllar önce gündeme getirilen Kurtuluş Savaşı Panaroması projesi de beklemeye alındı.
Afyonkarahisarlı iş adamı Orhan Yavuz’un Kurtuluş Savaşı’ndaki her şehit için binlerce fidan ve yeni anıtlar içeren Panaroma projesiyle konuyu yeniden hatırladık. Bu proje de bir süre tartışıldıktan sonra Orman ve Su İşleri Bakanı hemşehrimiz Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuyu ele aldı. 2011’de Eroğlu, Afyonkarahisar’da panoromik müzenin 26 Ağustos Tabiat Parkı’na yapılacağını açıkladı. Müzenin yapılacağı yer konusunda 5 ayrı yer tespit edilerek halka sorulduğunu ve anketin tamamlandığını belirten Eroğlu, vatandaşların en çok İzmir yolu kavşağında bulunan 26 Ağustos Tabiat Parkı’nın bulunduğu yeri tercih ettiğini ifade etti. Eroğlu, yakın bir zaman proje yarışmasına çıkılacağını kaydederek, “Müze için yarışmaya çıkılacak. Vatandaşlarımızın ilgi gösterilmesini bekliyoruz. 26 Ağustos Tabiat Parkı’nın olduğu yer en fazla beğenilen yer oldu. Burada geniş bir alan var. Türkiye’nin her yerinden buraya akın edecek. Tıpkı Çanakkale gibi olacak. Kurtuluş Savaşı’nı anlatacak müzemiz, İstanbul ve Çanakkale’de güzel örneklerini gördüğümüz panoramik müze formatında olacak. Müzede, Kocatepe ve Dumlupınar’daki mücadeleler canlandırılacak. Düşmandan nasıl kurtulduğumuzu, o şanlı mücadeleyi görsel olarak anlatacağız. Afyonkarahisar’a yakışan bir müze olacak.” dedi.
Veeee…
Tüm bu gelişmelerin ardından “Kütahya Belediyesi Kuruluş-Kurtuluş Panorama Müzesi Fizibilite Projesi” Ağustos ayı içerisinde Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Kütahya bu projeyi hayata geçirmek için parasal kaynağa hak kazanmış oldu.
Konya Büyükşehir Belediyesi de 17 Aralık 2008 tarihinde benzer bir proje olarak İstiklal Harbi Şehitlik Abidesi’ni ziyarete açmıştı. Bu Abide de az çok bizim hayal ettiğimiz projeyi andırıyordu.
15 yıldır hayal edip, projesini hazırladığımız, zirveler toplayıp, araziler ayırdığımız, müjdelerini verdiğimiz projeyle ilgili olarak biz ne yazık ki yerimizde sayarken, Çanakkale’de, Anıtkabir’de, İstanbul’da sonrasında Konya’da ve en son olarak da Kütahya’da bizim hayallerimiz hayata geçirildi.
Ne diyelim, biz hayal kurmaya devam edelim. Çünkü en güzel başardığımız şey bu gibi görünüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.