DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440361-0,71%
Afyonkarahisar

KAPALI

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

İSTİKLÂL MARŞI’MIZ

ABONE OL
15 Mart 2019 13:07
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bizim için 12 Mart 1921 İstiklâl Marşı’mızın kabul edildiği çok önemli bir gündür. 17 Şubat 1921’de bir dergide “Kahraman Ordumuza” ithafıyla yayımlanmıştır.
Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) Kurtuluş Savaşı başlarında ulusal bir ruhla kazanılmasını sağlamak amacıyla 1921’de güfte yarışması düzenler. 500 lira ödüllü yarışmaya 724 şiir katılır. Yarışmanın duygusal yönünü içine sindiremeyen Akif yarışmaya katılmaz. Ancak çevresinden Akif’e büyük bir baskı gelir. Bu baskılara dayanamayan Akif şiiri yazar, ancak 500 liralık ödülünü Türk Ordusu’na armağan edilmesini şart koşar.
Dönemin Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver’in Meclis kürsüsünden defalarca okuduğu İstiklâl Marşı milletvekilleri tarafından çılgınca ve ayakta alkışlanır. Atatürk İstiklâl Marşı için “Bu marş, bizim inkılabımızın ruhunu anlatır” demiştir.
Akif “sanat, sanat içindir” tezini savunanlara karşı çıkmış, dini ağırlıklı bir edebiyatı benimsemiş, Milli Edebiyat akımına karşı çıkmış, aruz ölçüsüyle yazmıştır. Batılılaşma konusunda çok önemli bir şair olan Tevfik Fikret ile çatışmıştır.
Yazmadan geçemeyeceğim, öğretmenliğimde ortaokula yeni gelen öğrenciler için sınıf geçmenin üç şartından birisi de 10 kıta İstiklâl Marşı’mızı ezbere okumaktı. Diğer şart Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, öbürü de il Halk Kütüphanesi’ne üye olmaktı. Amacımız çorbaya bir tutam tuz atmak, çocukların ulusal duygularını uyandırmaktı.
Milli Şairimize bağışladığı ölmez eser İstiklâl Marşı’mız için minnet borçluyuz.

KAĞIT PARÇASI

Bir siyasi partinin basın danışmanı olduğunu gönderdiği kağıt parçasından anladığımız şahıs, cehalet belgesini gazeteden alamadı.
İnsanlara nasıl hitap edileceğini bilmeyen, ünvanını yazıp, adını yazacak medeni cesareti olmayan zavallı…
Önceki yazımda, ilkokul çocuklarının bile yapmayacağı hatalarını ayrıntılı olarak belirtmiştim. Kim bilir ne kadar sevinmişsindir adını yazmadığın için… Şunu unutma ki hiçbir şey gizli kalmaz?
Seçim dönemi olduğu ve senin terbiyesizliğinin olumsuz yansımaması için parti ismi yazmıyorum.
Kağıt parçanı çöpe atıyorum, git oradan al!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.